Szefczovicz jedzie do Moskwy rozmawiać o tranzycie gazu po 2019 r.

Wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz jedzie w tym tygodniu do Moskwy, żeby rozmawiać z władzami Rosji o tranzycie gazu do UE po 2019 r., gdy mają wygasnąć kontrakty na przesył przez Ukrainę.

(fot. Fabian Bimmer / )

"Mogę potwierdzić, że wiceprzewodniczący uda się jutro do Moskwy, żeby rozmawiać o tranzycie gazu po 2019 r." - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Anca Paduraru.

Szefczovicz ma zaplanowane na czwartek spotkanie z ministrem ds. energetyki Rosji Aleksandrem Nowakiem, wicepremierem i ministrem finansów Antonem Siłuanowem, a także przedstawicielami tamtejszego biznesu.

Według nieoficjalnych informacji Komisja chce zapobiec ewentualnemu kryzysowi i zabezpieczyć dostawy do krajów unijnych po 31 grudnia 2019 r. Z końcem tego roku wygasają umowy Rosji z Ukrainą w sprawie tranzytu gazu.

Choć Moskwa sygnalizuje, że chciałaby zaprzestać przesyłać surowiec do Europy Środkowej przez Ukrainę, z którą jest skonfliktowana, planowane alternatywne trasy mogą nie być gotowe, by do tego doszło.

Rosyjski koncern Gazprom pierwotnie zapowiadał, że wraz z uruchomieniem w 2019 roku Nord Stream 2 zaprzestanie przesyłu gazu przez Ukrainę, ale nie zanosi się, by nitka ta była do tego czasu ukończona.

Dla Ukrainy zaprzestanie tranzytu przez jej terytorium byłoby niekorzystne zarówno z powodów dotyczących bezpieczeństwa, jak i ekonomicznych. Rosja pozbawiłaby w ten sposób Kijów środków z opłat za tranzyt, umożliwiając sobie dodatkowo całkowicie odcięcie tego kraju od surowca z kierunku wschodniego.

Szefczovicz był niedawno w Kijowie na inauguracji nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Przy tej okazji również poruszał temat dostaw gazu. Brukseli zależy na doprowadzeniu do trójstronnych unijno-rosyjsko-ukraińskich rozmów.

Ostatni raz tego typu spotkanie odbyło się w styczniu, ale nie przyniosło postępów w negocjacjach. Rozmowy komplikuje nie tylko sytuacja polityczna, ale też konflikt między ukraińskim Naftohazem i Gazpromem.

Ukraińska spółka zapowiadała, że jeśli po powstaniu gazociągu Nord Stream 2 Rosjanie przestaną transportować gaz przez Ukrainę, będzie domagała się od Gazpromu przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie 12 mld euro odszkodowania za utracone wpływy z tranzytu.

Szef Naftohazu Andrij Kobolew ostrzegał na początku roku, że przedłużając negocjacje na temat tranzytu przez Ukrainę, Moskwa może powtórzyć kryzys z 2009 r., gdy na prawie dwa tygodnie wstrzymano dostawy gazu do Europy Zachodniej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 misiosnechacz

Wszyscy biadolą, a artykuł nie odpowiada na jedno pytnienie. Ile będzie obsuwy? Czy będą mogli poleciec na magazynach czy nie? 14 dni to nic ruscy to przełkną i zapłacą tylko, żeby dopiec Ukrainie. Jak będzie długo to lekka lipa dla ruskich. Z drugiej strony za co 12 mld euro. Kończy się kontrakt to się kończy. Dziwne układy.

! Odpowiedz
2 17 1984

@ajwaj, fajnie się czyta Twoje odpowiedzi. Ja o kontraktach ty o flocie i armii...

Fakty są takie, że nawet z NS2 Rosja nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiedniego wolumenu dostaw. Zwłaszcza zimą co odczują najwięksi importerzy jak Włochy. Z tego powodu będą zmuszeni poszukać innych dostawców, Italia ma blisko zasobną w gaz Algierię i ciągnie z niej coraz więcej. Jeden nieprzemyślany ruch i bezpowrotnie stracicie jednego z największych odbiorców.

Jedyne co mnie martwi to idiotyczna polityka energetyczna Polski. Na szczęscie jeszcze nie jest źle, a Tchórzewski ma swoje lata i długo nie bedzie jej psuł. Drugie szczęscie jest takie, że "siedzę w temacie" i nawet 2x gorszy minister mi nie zaszkodzi. Ceny ropy, gazu, węgla czy prądu mam w głębokim poważaniu - wystarczyło trochę więcej styropianu oraz wełny i przemyślany sposób ogrzewania. Gdyby wszyscy Polacy zainwestowali podobnie to popyt na gaz spadłby do 4 mld. Właśnie tyle zużywa nasz przemysł i tak się składa, że tyle wydobywamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 27 1984

Ajwaj jak zwykle zabawny. Co z wieloletnimi kontraktami gwarantującymi dostarczanie określonego wolumenu? Czy Włosi lub Austriacy nie wystąpią do arbitrażu gdy Gazprom przestanie dostarczać im gaz?

Uważam, że UE nie powinna jeździć do Rosji tylko wyraźnie przypomnieć zapisy kontraktowe. Włosi coraz mocniej dywersyfikują dostawy i z Rosji pochodzi obecnie ok. 1/3 zużywanego gazu. Jak Rosja nie sprzeda gazu straci klienta na 22 mld m3 rocznie x 300$/1000m3 = 6.6 mld $ utraconego przychodu. Tylko z jednego państwa! Zablokowanie Ukrainy przy braku alternatywy w postaci NS2 daje w sumie 20 mld $ utraconych przychodów. Powiedz mi @ajwaj czy tacy mocni w uszach jesteście, że możecie tracić taką kupę kasy?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 8 ajwaj

te
Kubus fatalista :)
Nawijaj jak chcesz
jak tu napisalem 1 miesiac do tylu "kup se GAZPROM"

i co ?
+40 % PLUS
siedz w tej piwnicy w masce gazowej juz 6 rok (i w helnie) z Morawickim BO RUSKIE IDA :):):)

! Odpowiedz
26 4 ajwaj

Mozna kochany, piekny i cieply :)

U Rosjan sa PRYNCYPIA, zawsze lubili Polaków (nie skundlonych jakich-takich)
genotyp prawie identyczny, jak i UKR, Belorusy.... historia, pisoenki, kultura, jezyk

Przyjaciólmi Rosjan byli TYLKO FLOTA I ARMIA,
Po masakrze lat 1990 wrócili i my (potencjalnie) z nimi
Bedzie OK


_________
300$/za 1000 cbm to z USA, Rosjanie okolo 150

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 --__hubert__---__--__--__--__- odpowiada ajwaj

sowiecki trol strasznie oburzony

! Odpowiedz
1 13 --__hubert__---__--__--__--__-

szkoda dyskutować z Ajwaj on ma wyprany mózg , rozmowa z nim to jak ze ścianą , kacapy tak mają

! Odpowiedz
1 10 --__hubert__---__--__--__--__-

ajwaj jak nie ma argumentów to zaczyna obrażać , coś słabo szkoli GRU takich jak on

! Odpowiedz
38 12 ajwaj

No i niech se Stefczowicz jedzie

Niwdzwiedz rosyjski sie obudzil po snie zimowym, wykapal, przyczesal, skrócil paznokcie, przyczesal grzywke, poczchoral futerko i moze krótko s Shefchowch podac :)

- Shefowchowich PROSI o gadke z Rosjanami nt. gazu i daje sankcje ??? To niech se Shefchowich da swej starej sancje... . a potem do niedzwiedzia (do Smoka=Dragona tez)
- dopóki na Ukrainie bedzie jeshche jeden Bandersyn, co to Polaków, Zydów, Ruskich itd. masakrowali u wladzy = to niech se Shefchowich wezmie flaache i gada do lustra
- 3 mld. $ za tranzyt poszlo w kanal, niech se Bandersyny ta zardzewiala rura np. Bandersynów do Kanady waysylaja
- Naftohaz UKR juz oglosila, ze nie ma kasy na zime... i nie bedzie kasy
itd.


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 sztos1

Spoko kasa będzie ...od ... polskiego bogatego podatnika .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil