Szef włoskiego MSW: Mamy "tarczę" przed cyberatakami podczas wyborów

Minister spraw wewnętrznych Włoch Marco Minniti ujawnił w czwartek na łamach dziennika "La Stampa", że jego resort uruchomił specjalną "tarczę", która ma chronić przed atakami hakerów w czasie wyborów parlamentarnych, zapowiedzianych na przyszły rok.

Odnosząc się w wywiadzie do wyjaśnianej obecnie kwestii ingerencji w ostatnie wybory prezydenckie w USA i pytany o to, czy z tego punktu widzenia zbliżające się wybory we Włoszech będą bezpieczne, Minniti przypomniał, że istnieje rządowa dyrektywa dotycząca obrony przed cyberatakami.

"To tarcza, oparta na trzech filarach, które obejmują jednolitą obronę. Najważniejsza jest oczywiście jej pierwsza linia, powołana przez wywiad, siły zbrojne, policję pocztową i koordynujący wszystko departament informacji ds. bezpieczeństwa" przy Radzie Ministrów - wyjaśnił szef MSW.

"Niewiele osób to wie, ale zawarliśmy sojusz ze światem akademickim, nawiązaliśmy współpracę z 500 włoskimi wykładowcami i dużą liczbą wydziałów, które informują nas na bieżąco" - wskazał minister, dodając, że jest to głównie pomoc teoretyczna. "Stawiamy na bardzo młode umysły. Wybieramy awangardę cyfrową i to jeszcze przed rozpoczęciem studiów na uniwersytecie, bo związki z siecią, jak wiadomo, są odwrotnie proporcjonalne do wieku" - zauważył Minniti.

Dodał, że włoskie władze nie wiedzą "obecnie o żadnych elementach zagrożenia". "Nie ma niczego, co skłaniałoby do myślenia o tym, że wybory mogą być w jakiś sposób uwarunkowane. Ale nasz spokój nie jest statyczny, mamy infrastrukturę ochronną" - zapewnił szef MSW.

sw/ cyk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil