Szef węgierskiego banku centralnego porównał kraj do kostki Rubika

Prezes Węgierskiego Baku Narodowego Gyoergy Matolcsy porównał gospodarkę kraju do kostki Rubika. Jak zaznaczył, obie są węgierskie, pomysłowe i odniosły sukces.

Matolcsy napisał w tekście dla portalu novekedes.hu, że kostka Rubika podbiła świat, bo odzwierciedla nowoczesny sposób życia oraz sposób działania technologii, polityki, pieniądza i sportu.

„Są w odniesieniu do niej prawdziwe wszystkie następujące przeciwieństwa: jednocześnie bawi i uczy, jest prosta i skomplikowana, jednostkowa i społeczna. Jak węgierska polityka gospodarcza, jak węgierski model, jak my, Węgrzy” – ocenił Matolcsy.

Dodał, że węgierska polityka gospodarcza podobnie jak kostka Rubika ma 6 „podstawowych kolorów, które mieszamy i ich proporcje zmieniają się z minuty na minutę, można je elastycznie zmieniać, a kombinacja starych i nowych pomysłów jest niemal nieskończona”.

„Kolorami” tymi są takie cechy jak rynkowość w sensie opierania się na pracy, a nie sieci socjalnej, kapitalizm państwowy – ze względu na niewiarę w samoregulujący się rynek, narodowy, a jednocześnie globalny charakter, zdolność do podejmowania decyzji i pragmatyzm, jak również myślenie o utrzymaniu na dłuższą metę.

„Dlatego czasem wydajemy się z zewnątrz szorstcy, kanciaści i uparci” – oświadczył.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil