Szef ukraińskiego MSZ: Przed wyborami co 40 sekund widzimy ataki hakerskie z Rosji

Przed wyznaczonymi na koniec marca wyborami prezydenckimi na Ukrainie co 40 sekund dochodzi do ataków cybernetycznych z Rosji - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla Radia Swoboda.

Co 40 sekund obserwujemy próby włamania się do naszych ministerialnych sieci komputerowych oraz ataki cybernetyczne na Centralną Komisję Wyborczą i inne resorty. Są ingerencje w działalność naszych obiektów infrastruktury krytycznej - powiedział.

Minister ocenił, że działania te prowadzone są w niewidzianej dotąd skali i mogą nawet wpłynąć na wyniki głosowania. Prócz ataków komputerowych wymienił podejmowane przez Rosję próby wpływu na opinię publiczną poprzez media, blokowanie aktywów ukraińskich polityków i dziennikarzy oraz wtrącanie się Moskwy w kwestie religijne.

Jeśli ktoś chciałby zbadać, jak wszechstronna może być hybrydowa ingerencja, to powinien przyjechać na Ukrainę podkreślił.

Minister poinformował, że dla odparcia tych ataków ukraińskie służby i ministerstwa współpracują ze środowiskami informatycznymi oraz mobilizują do tego społeczeństwo. Musimy podnosić poziom znajomości tej problematyki wśród wszystkich Ukraińców. Jest to nie tylko zadaniem państwa, ale i zadaniem dla całego kraju - oświadczył Klimkin.

W wyborach prezydenta Ukrainy, które odbędą się 31 marca, zarejestrowało się 44 kandydatów. W ub. tygodniu ze startu zrezygnował mer Lwowa Andrij Sadowy, który ogłosił, że poprze w nich b. ministra obrony Anatolija Hrycenkę. Ostateczny termin odwoływania kandydatur mija 7 marca.

Najwyżej notowanymi pretendentami na najwyższe stanowisko w państwie są: komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski, obecny prezydent Petro Poroszenko, który będzie ubiegał się o reelekcję, oraz była premier Julia Tymoszenko. Jeśli pierwsza tura wyborów nie przyniesie rozstrzygnięcia, druga odbędzie się 21 kwietnia.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ jo/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil