Szef sztabu generalnego Ukrainy ujawnił, jakiej broni oczekuje od USA

Ukraina liczy, że w ramach pomocy od Stanów Zjednoczonych otrzyma środki rozpoznania powietrznego, systemy przeciwczołgowe i broń radioelektroniczną oświadczył szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wiktor Mużenko.

Według portalu stacji telewizyjnej 112 Ukraina, generał poinformował, że lista uzbrojenia została już przekazana do Waszyngtonu i obecnie decyzja zależy jedynie od amerykańskich władz.

Pytany, czy istnieją jakieś przeszkody dla uzyskania broni z USA, Mużenko odpowiedział, że na Ukrainie pojawiają się opinie, iż niedawny pożar w składach amunicji w Kalinówce w obwodzie winnickim mógł być wywołany, by nie dopuścić do jej dostaw.

Pod koniec września przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie broni śmiercionośnej, by wspomóc ją w przeciwstawianiu się agresji ze strony Rosji.

"Rząd USA dokonuje przeglądu polityki w sprawie zapewnienia Ukrainie broni defensywnej w świetle trwającej rosyjskiej agresji. Z perspektywy wojskowej wsparcie śmiercionośne dla Ukrainy pozwoli jej lepiej odstraszać Rosję i bronić się przed dalszym stratami terytorialnymi na rzecz dowodzonych przez Rosjan sił separatystycznych" oświadczył Dunford.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ cyk/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl