REKLAMA

Szef słowackiego banku centralnego z zarzutami dotyczącymi korupcji

2022-11-24 11:52
publikacja
2022-11-24 11:52

Policja postawiła w czwartek zarzuty korupcyjne prezesowi Narodowego Banku Słowacji Peterowi Kaźimirowi. Zarzuty dotyczą okresu, gdy był on ministrem finansów w rządach premiera Roberta Fico i Petera Pellegrniego. Postępowanie w tej sprawie już raz zostało przerwane przez prokuratora generalnego Marosza Żilinkę.

Szef słowackiego banku centralnego z zarzutami dotyczącymi korupcji
Szef słowackiego banku centralnego z zarzutami dotyczącymi korupcji
fot. JIM URQUHART / / Reuters

Według informacji mediów zeznania obciążające Kaźimira złożył były szef administracji finansowej Frantiszek Imrecze, który jest ścigany w kilku sprawach i współpracuje z policją. Imrecze powiedział, że Kaźimir wręczył mu kopertę zawierającą 48 tys. euro. Minister miał pełnić rolę pośrednika.

Kaźimír po raz pierwszy został oskarżony w październiku 2021 r. "Nie czuję się winny żadnego przestępstwa" - odpowiedział wówczas, a jego adwokat powtórzył to zapewnienie w czwartek. Oddalenie pierwotnego zarzutu prokuratura uzasadniała tym, że w trakcie postępowania doszło do naruszenia prawa. Według prokuratury Kaźimir stanął pod zarzutami tylko na podstawie zeznań innej ściganej osoby, w której zeznaniach były istotne sprzeczności.

Prezes banku centralnego przed objęciem funkcji w 2019 był ministrem finansów Słowacji. Resortem kierował od 2012 r. Związany był z partią Kierunek – Socjaldemokracja (Smer-SD), której był wiceprzewodniczącym. Ze stanowiska i członkostwa zrezygnował, obejmując kierownictwo banku centralnego.

Piotr Górecki 

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
gruking
Idealny kandydat na szefa EBC
zoomek
Ta kwota ta chyba zaliczka? Jak się to ma np do skali wału ze szczepionkami?
Krasula fon der Lejen - takie drobne to nawet by nie zauważyła.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki