Szef niemieckiego MSZ: ws. reparacji wszystkie kwestie są zamknięte

2018-12-13 14:19
publikacja
2018-12-13 14:19

Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że wszystkie kwestie są zamknięte - powiedział w czwartek w Berlinie szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przyznał, że temat reparacji był jednym z tematów z Maasem.

/ fot. Clodagh Kilcoyne / Reuters

Podczas wspólnej konferencji szefów dyplomacji Polski i Niemiec Heiko Maas został zapytany o stanowisko Niemiec ws. reparacji wojennych wobec Polski. "Postawa rządu federalnego dotycząca reparacji jest bez zmian. Nadal uważamy, że po podpisaniu +Traktatu dwa plus cztery+ (z 1990 r. - PAP) wszystkie kwestie są zamknięte" - odpowiedział.

"Oczywiście śledzimy dyskusję w Polsce. Jest też dyskusja w polskim parlamencie na ten temat. Rezultaty tej dyskusji będą z pewnością dla nas tematem - ale także te podnoszone roszczenia z przeszłości - i nasze stanowisko jest bez zmian" - mówił Maas.

Do kwestii reparacji odniósł się również Czaputowicz. "Dzisiaj rozmawialiśmy na tematy historyczne, też wspomniałem o dyskusji na temat reparacji, która się toczy" - powiedział szef polskiego MSZ.

Przyznał, że w trakcie rozmów poruszył problemy polskiej społeczności w Niemczech. Dodał, że podczas rozmów padło ze strony polskiej zapewnienie o wsparciu fundacji działającej na rzecz zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego. "Chcielibyśmy tutaj pewnej symetrii, także budowania takich instytucji, które mają podobne zadania - zbliżania naszych narodów, zwłaszcza młodego pokolenia na terenie Niemiec" - powiedział. Jak dodał, takie rozmowy będą się również toczyć w przyszłości np. w ramach okrągłego stołu.

"Z radością witam pozytywne stanowisko pana ministra Heiko Maasa dotyczące ewentualnego pomnika na terenie Berlina ofiar reżimu nazistowskiego, polskich ofiar, który byłby pewnym takim symbolem, a zarazem ośrodkiem edukacyjnym, który pozwalałbym społeczeństwu niemieckiemu poznawać prawdę historyczną o skali polskich strat i ofiarach w czasie II wojny światowej" - powiedział Czaputowicz. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Marceli Sommer

gb/ msom/ ann

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antek10
Nic nie wypłacili. Aby przyjąć PL do UE Polska musiała zgodzic sie na podpisanie tych papierów. Wiadomo że bez niemiec w UE nic nie da sie zrobić. Wpłacają najwiecej do budżetu UE i mają najwiecej do powiedzenia. w tym przypadku było tak samo.
silvio_gesell
Temat został „zamknięty” w czasie PRL, z rządem mianowanym przez Moskwę. Więc nie, nie został zamknięty. Jest trudniej, temat nie został nawet otwarty. A to dlatego, że obecna Republika Federalna Niemiec nie jest kontynuacją Państwa Niemieckiego, a formalnie nawet nie są państwem, a spółką GmBH, bez demokratycznej Temat został „zamknięty” w czasie PRL, z rządem mianowanym przez Moskwę. Więc nie, nie został zamknięty. Jest trudniej, temat nie został nawet otwarty. A to dlatego, że obecna Republika Federalna Niemiec nie jest kontynuacją Państwa Niemieckiego, a formalnie nawet nie są państwem, a spółką GmBH, bez demokratycznej konstytucji, tylko z ustawą podstawową narzuconą przez aliantów i od tego czasu nie zmienioną. Co więcej nieistniejące Państwo Niemieckie nigdy formalnie nie skapitulowało, więc formalnie jesteśmy z nim w stanie zawieszenia broni. W gruncie rzeczy kontynuacją Państwa Niemieckiego jest UE z racji tego, że jest „do iure” państwem, w którym Niemcy wiodą dominującą rolę.
trollmaster
KOszernym płacili przez 50 lat.

POdludziom ze wschodu nic się nie należy?
eagleeye
Uwazac to ten pan moze ale zeby go cos na przejsciu dla pieszych nie potracilo. (sarkazm)
prs
Jednostronny, manipulacyjny artykul.
Pomnik powinien byc rezimu NIEMIECKIEGO a nie nazistowskiego.
Poze tym zabrac wszelkie prawa mniejszosciowe Niemcom w Polsce.
Do sadu z nimi, maja zaplacic za mord milionow Polakow, zniszczenie mojego kraju.
Ani kroku w tyl w tym temacie.
siunek
A do ambasadora USA lub Izraela też by pan minister tak powiedział?

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki