Szef kampanii Clinton: Trump może być "marionetką Kremla"

2016-08-21 19:25
publikacja
2016-08-21 19:25

"Marionetką Kremla" nazwał republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa szef kampanii jego demokratycznej rywalki do Białego Domu, Hillary Clinton, Robby Mook. Bronił też Clinton przed zarzutami w związku z jej rodzinną fundacja charytatywną.

Kandydat GOP w wyborach prezydenckich Donald Trump / fot. Jonathan Drake / FORUM

Donald Trump odmawia ujawnienia swoich finansowych powiązań, które potencjalnie sięgają Kremla i które mogą wpłynąć na jego decyzje w polityce zagranicznej. Jest prawdziwy problem, czy Donald Trump nie jest po prostu marionetką Kremla w tym wyścigu prezydenckim - powiedział Mook w niedzielę w programie telewizji ABC This Week.

Trump wielokrotnie powtarzał, że NATO jest organizacją przestarzałą i oświadczył, że pod jego rządami USA przyjdą z pomocą zaatakowanym sojusznikom z NATO tylko wtedy, jeśli kraje te wypełnią finansowe zobowiązania wobec Ameryki. Mówił też, że dogada się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem i sugerował, że aneksja Krymu była uzasadniona.

Szefem kampanii Trumpa przestał być niedawno Paul Manafort, który w przeszłości doradzał byłemu prorosyjskiemu prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi i miał powiązania biznesowe na Ukrainie i w Rosji.

Mook wyraził opinię, że nie wystarczy to do rozproszenia wątpliwości co do Trumpa.

Fakt, że Manafort został odsunięty nie oznacza, że Rosjanie zostali odsunięci od tej kampanii. Donald Trump musi nam teraz wyjaśnić, w jakim stopniu ręka Kremla działa w centrum jego własnej kampanii wyborczej - oświadczył.

W programie telewizji CBS Face the Nation Mook sugerował, że interesy Trumpa w Chinach mogą ograniczać jego niezależność w polityce wobec tego kraju. Nikt nie pyta Donalda Trumpa o jego transakcje finansowe z Chinami i innymi obcymi krajami - powiedział.

Mook przypomniał doniesienia New York Timesa, że na jedną ze swych inwestycji budowalnych republikański kandydat prezydencki wziął wielomilionową pożyczkę od Bank of China. To jest ogromne uzależnienie się na wypadek, gdyby Trump postanowił działać zgodnie ze swą obietnicą, że gotów jest iść na wojnę handlową z Chinami - oświadczył.

Szef kampanii Clinton atakował Trumpa za każdym razem, gdy dziennikarze pytali go o sprawę kontrowersyjnej fundacji charytatywnej Billa i Hillary Clintonów. Fundacja otrzymywała datki od korporacji i rządów obcych państw w okresie, gdy obecna kandydatka Demokratów do Białego Domu była sekretarzem stanu. Wielomilionowe donacje płynęły m.in. od autokratycznych reżimów krajów arabskich.

Według krytyków Clinton, w najlepszym razie stwarzało to sytuację konfliktu interesów. Kampania Trumpa zarzuca Clinton, że jako szefowa dyplomacji (w latach 2009-2013) odwzajemniała się darczyńcom prowadząc politykę zgodną z ich interesami. Nie ma na to jednak dowodów.

Prowadzący program w telewizji ABC dziennikarz zapytał Robby'ego Mooka, dlaczego Clinton ogłosiła, że jeśli zostanie prezydentem, jej rodzinna fundacja nie będzie przyjmować donacji od korporacji i rządów obcych państw, skoro przyjmowała je wtedy, gdy była sekretarzem stanu.

Szef kampanii demokratycznej kandydatki nie odpowiedział wprost i poinformował, że Bill, Hillary and Chelsea Foundation (jak brzmi obecnie jej pełna nazwa) będzie kontynuować swoją działalność, ponieważ pomaga milionom ludzi na całym świecie.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~miro
"może byc", natomiast clinton napewno jest marionetka żydowskiego plemienia
~razdwa
Wszędzie widzą ruskich. Wy też na tym super bankierze.
~plutarch
Kiedy właśnie takich bufonowatych pyszałków najłatwiej zmanipulować. Prawda, Duda?
~plebs
kryminalista Klinton niech odpowie za nielegalne przechowywanie poczty a nie oskarża Trumpa o jakieś bzdety. demokraci to jedna wilka mieszanka kulturowa a biali będą żyli w rezerwatach tak jak teraz Indianie
~plutarch
Sasza kopiejkowy polskojęzyczny
~ToSąFakty
Traump= Ameryka
Clinton= Konflikty rozsiane po świecie

Prosta analiza....
~plutarch
fakty są inne: rubel z post na bankierze
~lel
demokracja nie ma się dobrze. Cieszą się na pewno: Putin, który w oczach Rosjan jawi się jako gracz światowy, może nawet w przyszłości sternik Waszyngtonu i chyba ... Prezes, który czerpie szczególną satysfakcję z faktu, że każdemu można postawić zarzuty i odsądzić od czci i wiary

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki