REKLAMA
PILNE

Szef dyplomacji USA z niespodziewaną wizytą w Afganistanie

2016-04-09 12:35
publikacja
2016-04-09 12:35

Amerykański sekretarz stanu John Kerry przybył w sobotę z niezapowiedzianą wizytą do Kabulu, by wyrazić poparcie dla afgańskiego rządu jedności narodowej i próbować rozładować kryzys polityczny, wywołany m.in. porozumieniem, które sam wynegocjował w 2014 r.

Szef dyplomacji USA z niespodziewaną wizytą w Afganistanie / fot. Thomas Padilla / FORUM

Wizyta odbywa się w czasie, gdy rząd prezydenta Aszrafa Ghaniego jest osłabiony z powodu walk między politycznymi rywalami, gdy gospodarka się kurczy, a talibowie są silniejsi niż w jakimkolwiek innym momencie po odsunięciu ich od władzy pod koniec 2001 roku.

Jak powiedział rzecznik Departamentu Stanu John Kirby, podczas spotkań z Ghanim i premierem Abdullah Abdullahem Kerry "będzie podkreślał poparcie USA dla afgańskiego rządu" i sił zbrojnych tego kraju. Kontrolują one nie więcej niż 70 proc. terytorium kraju. USA wycofały z Afganistanu większość swoich wojsk i obecnie w kraju pozostało 9,8 tys. żołnierzy, ale na początku 2017 roku ich liczba ma zostać zmniejszona do 5,5 tys.

Szef amerykańskiej dyplomacji "wyrazi też poparcie dla wysiłków rządu, mających na celu zakończenie konfliktu w Afganistanie poprzez proces pokojowy i pojednanie z talibami" - dodał Kirby.

18 miesięcy po utworzeniu rządu jedności narodowej bez wątpienia kraj stoi w obliczu wielu wyzwań, zarówno politycznych jak i tych "związanych z odpornością talibów" - skomentował specjalny przedstawiciel USA ds. Afganistanu i Pakistanu Richard Olson.

Na początku marca afgańscy talibowie odmówili wzięcia udziału w bezpośrednich negocjacjach pokojowych z władzami w Kabulu i pogrzebali w ten sposób nadzieje rządu na zakończenie konfliktu trwającego od ponad 14 lat.

Z kolei w kwestiach politycznych wybory parlamentarne zaplanowano na 15 października, czyli ponad rok po wygaśnięciu mandatu 249 deputowanych. Powodem opóźnienia są obawy o bezpieczeństwo, a także głębokie różnice na szczytach władzy, m.in. spór między Ghanim a Abdullahem w sprawie sposobu organizacji głosowania, po fiasku wyborów prezydenckich z 2014 roku - pisze agencja AFP. Trwający ponad trzy miesiące spór o to, kto zwyciężył w głosowaniu, zakończyło dopiero porozumienie o podziale władzy, które zostało zawarte m.in. dzięki mediacjom Kerry'ego.

Reuters zauważa, że powodem obecnego kryzysu politycznego jest też to, że w porozumieniu sugerowano, iż wygaśnie ono we wrześniu 2016 roku.(PAP)

jhp/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Batman
Przecież to jest nowy prezydent US &A, nasz minister go mianował, widziałem w teledurnejwizji!

Powiązane: Wojna w Afganistanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki