REKLAMA

Szef dyplomacji USA: rosyjska agresja przyniesie głód 40-50 mln ludzi

2022-06-24 15:11
publikacja
2022-06-24 15:11
Szef dyplomacji USA: rosyjska agresja przyniesie głód 40-50 mln ludzi
Szef dyplomacji USA: rosyjska agresja przyniesie głód 40-50 mln ludzi
fot. Chris Emil Janßen / / ddp images

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadzi w tym roku do głodu 40-50 mln osób - powiedział w piątek sekretarz stanu USA Antony Blinken w Berlinie. Odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie Rosja, kryzysu żywnościowego nie można usprawiedliwiać nałożonymi przez Zachód sankcjami - podkreślił.

"Nie ma innej przyczyny niż rosyjska blokada Ukrainy i to, że Rosja w wielu przypadkach odmawia z powodów politycznych eksportu własnego zboża" - mówił Blinken na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.

W piątek niemiecki rząd zorganizował międzynarodową konferencję poświęconą kryzysowi żywnościowemu związanemu z wojną na Ukrainie.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja nie ma żadnego usprawiedliwienia, by wstrzymywać się z wysyłaniem ważnych towarów na światowe rynki. "Z sankcji, które nałożyliśmy na Rosję wspólnie z wieloma innymi państwami zwolniona jest żywność, produkty spożywcze, nawozy, ubezpieczyciele i spedytorzy" - zaznaczył Blinken.

Szefowa MSZ: Rosja bierze świat jako zakładnika, wykorzystując groźbę głodu

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oskarżyła Rosję o wykorzystywanie groźby głodu na świecie "całkiem świadomie jako broni w wojnie" z Ukrainą. Rosja "bierze cały świat jako zakładnika" - powiedziała szefowa MSZ w piątek na początku międzynarodowej konferencji żywnościowej w Berlinie.

345 milionów ludzi na świecie jest obecnie zagrożonych brakiem żywności, a kryzys głodowy "narasta przed nami jak fala zagrażająca życiu" - podkreśliła Baerbock, cytowana przez telewizję ARD. Niektóre z przyczyn nie są nowe: konflikty regionalne, susze, skutki kryzysu klimatycznego i Covid-19, ale to wojna rosyjska "zamieniła tę falę w tsunami" - dodała.

Baerbock skrytykowała Rosję za próby "zrzucenia winy" na innych za gwałtowny wzrost cen żywności i stwierdziła, że to fake news. Jej zdaniem odpowiedzialność za to ponosi wyłącznie rząd w Moskwie, bowiem Rosja blokuje porty i ostrzeliwuje magazyny zbożowe.

Szefowa niemieckiej dyplomacji przypomniała też, że nie obłożono zachodnimi sankcjami rosyjskiego eksportu zboża. (PAP)

bml/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Wojna zapewne celowo wywołana, bo to niezły geszeft, a że ludzie będą głodować to inna sprawa. Najwyżej wyjdzie się na mównicę i powie: och, bardzo nam przykro, winna jest Rosja.
endes
Co za brednie!… winnych to wiadomo gdzie szukać… bo na pewno nie w Rosji.
od_redakcji
Na początek głodomory będą zjadać LGBT-y, to naprawdę masakra.
pyton112
Winna jest jak zawsze Ameryka która cały świat chce przyjąć do NATO
abcx
USA zamiast podwajać produkcję biopaliw w tym roku powinny nawet ją potroić, wtedy dodatkowe miliony będą głodować a Putin będzie jeszcze bardziej winny.

Powiązane: Kryzys żywnościowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki