REKLAMA

Szef banku centralnego Ukrainy formalnie odwołany. Podejrzany o "nielegalne działania"

2022-10-06 15:56
publikacja
2022-10-06 15:56

Rada Najwyższa (parlament) odwołała w czwartek Kyryłę Szewczenkę ze stanowiska szefa Narodowego Banku Ukrainy (NBU); decyzję tę podjęto na wniosek prezydenta Wołodymyra Zelenskiego - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za deputowanym do Rady Jarosławem Żełezniakiem.

Szef banku centralnego Ukrainy formalnie odwołany. Podejrzany o "nielegalne działania"
Szef banku centralnego Ukrainy formalnie odwołany. Podejrzany o "nielegalne działania"
fot. STRINGER / / Reuters

W ocenie Żełezniaka i innego deputowanego Ołeksandra Dubinskiego, największe szanse na zastąpienie Szewczenki ma były szef państwowego Oszczadbanku Andrij Pyszny.

Szewczenko, który we wtorek podał się do dymisji, jest podejrzany o "nielegalne działania" w latach 2015-20, czyli w czasie, gdy kierował państwowym Ukrhazbankiem – poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na Narodowe Biuro Antykorupcyjne i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną.

Instytucje te powiadomiły w czwartek, że "w Ukrhazbanku wykryto nielegalną działalność osób piastujących stanowiska służbowe, która doprowadziła do strat w wysokości ponad 206 mln hrywien" (obecnie ok. 5 mln dolarów).

Według ustaleń organów antykorupcyjnych kierownictwo Ukrhazbanku wypłacało premie za fikcyjne usługi "agentów". "Podpisywano fikcyjne umowy z osobami fizycznymi i prawnymi, które rzekomo jako +agenci+ banku sprowadzili do niego dużych klientów. Za takie +usługi+ bank co miesiąc nielegalnie wypłacał +wynagrodzenie+" - oznajmiły ukraińskie organy antykorupcyjne.

„Fakty zawarte w powiadomieniu o podejrzeniu nie dotyczą okresu przebywania przez obecnego szefa Banku Narodowego na stanowisku kierownika banku centralnego” – powiadomiono.

4 października Szewczenko, który sprawował funkcję szefa NBU od 2020 roku, poinformował o złożeniu dymisji w związku ze stanem zdrowia. Ukrainska Prawda powiadomiła wówczas, że do rezygnacji doszło na tle sporów pomiędzy NBU a ministerstwem finansów, dotyczących wielkości emisji hrywny. (PAP)

szm/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (9)

dodaj komentarz
prawda_
Zalenski, a Ciebie kto usunie z urzedu? Kamala H czy Joe B?
pikawka
kiedy zakonczy sie migracja Izraela do Wolski to juz nie bedzie im potrzebny. ale dopiero wtedy.
boris-vodka
Faktycznie UPA-dły kraj......
dawid_zyskind
Ciekawe czy to zeznania Nowaka go pogrążyły :)
zoomek
zaraz wsadzą tam Żyda - zobaczycie - wtedy to samo ale już koszer
dawid_zyskind
Jewo zawut Pyszny :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomitomi
..kroją ,co się da i gdzie się da , jak u nas ,,,,

samo życie ,........ w demokracji !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki