REKLAMA

Szef ZBP: Pewna grupa klientów nie będzie miała dostępu do kredytów

2022-03-09 14:58
publikacja
2022-03-09 14:58
Szef ZBP: Pewna grupa klientów nie będzie miała dostępu do kredytów
Szef ZBP: Pewna grupa klientów nie będzie miała dostępu do kredytów
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Coraz wyższe stopy procentowe oraz zaostrzenie przez banki sposobu obliczania zdolności kredytowej sprawią, że liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych w 2022 roku może spaść do 170-185 tys. - poinformował PAP Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Nie ma co do tego wątpliwości, że pewna grupa klientów nie będzie miała dostępu do kredytów. Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy, trzeba będzie posiadać większą zdolność kredytową. Może nieco spadną aspiracje konsumentów, kredyty będą zaciągane na mniejsze mieszkania, potrzeby mieszkaniowe będą zaspokajane etapowo" - powiedział PAP Biznes Pietraszkiewicz.

"Według naszych wyliczeń, naturalnym poziomem udzielanych kredytów rocznie w zależności od poziomu stóp procentowych jest przedział między 170 tys. a 200 tys. kredytów. W tym roku znajdziemy się bliżej dolnej granicy tego przedziału, może być udzielone 170-185 tys. kredytów. Obecnie tak można szacować rynek w 2022 roku. Spadek w porównaniu do poprzedniej prognozy to efekt przede wszystkim coraz wyższych stóp i pośrednio podniesienia buforów dla klientów banków" - dodał.

W lutym ZBP szacował, że w 2022 roku banki udzielić mogą około 195-200 tys. kredytów mieszkaniowych.

KNF podała we wtorek, że skierowała do banków stanowisko ws. działań mających na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego. Urząd zalecił, by w procesie oceny zdolności kredytowej banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p., a nie 2,5 p.p., jak do tej pory. Nadzorca oczekuje, że dostosowanie się banków do zaleceń nastąpi bez zbędnej zwłoki i nie później niż do końca marca 2022 r.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej na szóstym z rzędu posiedzeniu ponownie podwyższyła stopy procentowe, o 75 pb., w tym referencyjną do 3,50 proc. Od października RPP podniosła stopę referencyjną łącznie o 340 pb. Po ostatniej podwyżce stopa referencyjna jest najwyższa od początku 2013 r.

W ubiegłym roku sektor bankowy osiągnął najwyższy w historii polskiego rynku kredytów hipotecznych wynik akcji kredytowej (85,7 mld zł), który okazał się o 41 proc. wyższy niż w rekordowym dotychczas 2019 roku.

W 2021 roku banki udzieliły łącznie 256,5 tys. nowych kredytów mieszkaniowych i był to najlepszy wynik osiągnięty przez sektor bankowy od roku 2008 - o jedną czwartą wyższy niż w roku 2020.

Na koniec 2021 roku całkowity stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wynosił 511,3 mld zł. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (13)

dodaj komentarz
no_comment
Ponieważ mamy socjal to pewnych ludzi trzeba chronić od robienia głupot bo zapłacimy za to wszyscy. Np. jeszcze z pół roku temu kasjerka z magazynierem mogli wziąć z fantazją pod bańkę kredytu i na styk dali radę to spłacać a teraz rata +40% oraz jakiś milion Ukrainek za chwilę będzie szukać roboty więc będzie walka o etat a nie o podwyżki
jacek-19
"Szef ZBP: Pewna grupa klientów nie będzie miała dostępu do kredytów" to nie nowina, bo kredyty sa dla ludzi co maja pieniadze. Golodupcowi nikt nie da kredytu, bo czym bedzie splacal ? A wypowiedz szefa ZBP powinna brzmiec : Masz pieniadze dostaniesz kredyt, nie masz pieniedzy nie ma kredytu.
samsza
Za to zawsze rząd znajdzie sposób aby biedny dopłacił bogatemu, np. do elektrycznego samochodzika.
smanko
Przy tej inflacji stopy procentowe powinny wynosić ok. 10 %. W Polsce są nie tylko Ci co biorą kredyty ale też oszczędzający, których depozyty podlegają inflacyjnej erozji. Część osób, przy tak niskich stopach próbuje chronić oszczędności m.in. kupując mieszkania lub co się da, co dodatkowo wzmaga inflację. Odpowiednie odsetki powinny Przy tej inflacji stopy procentowe powinny wynosić ok. 10 %. W Polsce są nie tylko Ci co biorą kredyty ale też oszczędzający, których depozyty podlegają inflacyjnej erozji. Część osób, przy tak niskich stopach próbuje chronić oszczędności m.in. kupując mieszkania lub co się da, co dodatkowo wzmaga inflację. Odpowiednie odsetki powinny chronić kapitał przed erozją. Polacy powinni nauczyć się, że jak brakuje pieniądze to trzeba je zarobić, a nie pożyczać.
drzaraza
Teraz jest czas dojenia i wywłaszczania tych co wzięli kredyty. Bankierzy w zespół z politykierami z wrodzonej chciwości i braku jakiejkolwiek empatii są odpowiedzialni za wszystkie nieszczęścia które spotykają ludzi w tym m.in. kryzysy , wojny.
syl-wia
Skończy się tym że gospodarka upadnie.Pracuję od 10 lat w służbach mundurowych .W tamtym roku postanowiliśmy z mężem wybudować niewielki domek.Już po tych podwyżkach mamy problemy finansowe.Kredyt ,opłaty ledwie starcza na życie. Wszystkim się należy od państwa tylko nie tym pracującym. Tym co pracują trzeba zabrać. Zrezygnowałam Skończy się tym że gospodarka upadnie.Pracuję od 10 lat w służbach mundurowych .W tamtym roku postanowiliśmy z mężem wybudować niewielki domek.Już po tych podwyżkach mamy problemy finansowe.Kredyt ,opłaty ledwie starcza na życie. Wszystkim się należy od państwa tylko nie tym pracującym. Tym co pracują trzeba zabrać. Zrezygnowałam z fryzjera,restauracji ,na wakacje pewnie też nigdzie nie pojadę. No cóż. Szczęście że mieszkam blisko granicy..Jutro składam raport o zwolnienie że służby. W Polsce nic już dobrego nas nie czeka.Tylko praca za granicą pozwoli mi na spłatę kredytu I normalne życie.
scuti1986
Haha, dokładnie! znajomy pracuje w koncernie energetycznym jako manager i mówi, że ludzie masowo gnębią go o zmniejszenie wymiaru etatu, a uzasadniają to tym, że "w Polsce nie opłaca się tyle pracować"
demeryt_69
Po wczorajszym fixingu WIBOR 3M to 3,91% oraz 6M to 4,30% - dzieje się :)

siema123
Grupa młodych ludzi 15-25 lat - kolejne stracone pokolenie. Gratuluję rządzącym.
demeryt_69
Ich rodzice to ofiary 'nauki' Wojtyły - nie wiadomo co gorsze :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki