REKLAMA

Szef WHO: Świat stoi na progu moralnej katastrofy w związku z dystrybucją szczepionek

2021-01-18 13:12
publikacja
2021-01-18 13:12
fot. DENIS BALIBOUSE / Reuters

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował w poniedziałek egoizm najbogatszych państw, wzywając je do bardziej sprawiedliwej dystrybucji w świecie szczepionek przeciw Covid-19. Dodał, że samolubne podejście może doprowadzić do "moralnej katastrofy".

Dyrektor generalny WHO zwrócił uwagę na problem nierówności w dostępie do szczepionek podczas swojego przemówienia otwierającego posiedzenie Rady Wykonawczej WHO. Jak stwierdził, przez fakt, że najbogatsze państwa zawierają z producentami osobne umowy, niemal wszystkie z prawie 40 mln zaszczepionych dotąd osób to mieszkańcy 49 najbogatszych państw.

Poza tym gronem rozdysponowano jedynie 25 dawek szczepionek w jednym kraju. "Nie 25 milionów, nie 25 tysięcy, tylko 25" - podkreślił Tedros.

Jak dodał, zawierane przez bogate kraje osobne umowy z producentami szczepionek mogą zagrozić współprowadzonemu przez WHO programowi COVAX, mającemu zapewnić dostęp do szczepionek dla mniej zamożnych państw.

COVAX zawarł dotąd umowy na zakup 1,3 mld dawek szczepionek dla 92 krajów świata. Pierwsze dostawy w ramach programu spodziewane są w lutym, ale przedstawiciele WHO obawiają się, że dostawy mogą się opóźnić. Celem COVAX jest zaszczepienie w tym roku 20 proc. światowej ludności.

Tedros skrytykował też podejście firm farmaceutycznych, które zwlekały z przesłaniem do WHO danych na temat badań nad szczepionkami, zamiast tego skupiając się na zapewnieniu akceptacji urzędów w "bogatych krajach, gdzie zyski są największe".

"Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że nawet w sytuacji kiedy szczepionki dają nadzieję niektórym, staną się kolejną cegłą w murze nierówności między światami bogatych i biednych" - podkreślił Etiopczyk.

W jego ocenie, powstały w wyniku takiego nieskoordynowanego podejścia chaos ostatecznie przedłuży tylko pandemię Covid-19.

osk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (20)

dodaj komentarz
marynapilecka
Proszę zaskoczyć nas szczerością i napisać o jakie ludobójstwo ten promotor szczepień jest oskarżony...
captainvimes
To zaskakujące, że szef WHO jest zaskoczony tym, jak działa biznes :).
ajwaj_
Miiardowe przekrety UE i kanalii wasali
powoli wychodza na swiatlo
______________________
""LE MOND
Le Monde (Francja): co mówią dokumenty o szczepionkach przeciwko COVID-19 skradzionych z Europejskiej Agencji Leków

Korespondencja wyciekła do sieci, ujawniając szczegóły procesu zatwierdzania szczepionki
Miiardowe przekrety UE i kanalii wasali
powoli wychodza na swiatlo
______________________
""LE MOND
Le Monde (Francja): co mówią dokumenty o szczepionkach przeciwko COVID-19 skradzionych z Europejskiej Agencji Leków

Korespondencja wyciekła do sieci, ujawniając szczegóły procesu zatwierdzania szczepionki Pfizer-BioNTech, który jest bardzo podobny do oszustwa.
Z dokumentów wynika, że regulator stanął pod silną presją i potrzebą uznania szczepionki przed nowym rokiem, chociaż były problemy z lekiem.
W związku z tym stwierdzono, że w listopadzie agencja europejska sformułowała trzy „główne zastrzeżenia” wobec tej szczepionki:

- brak zgody dla niektórych zakładów produkcyjnych;
- brak danych na temat handlowych partii szczepionek;
- i, co najważniejsze, fakt, że istnieją różnice jakościowe między partiami komercyjnymi a używanymi w badaniach klinicznych.
ITD

https://www.lemonde.fr/planete/article/2021/01/16/vaccins-ce-que-disent-les-documents-voles-a-l-agence-europeenne-des-medicaments_6066502_3244.html
grab
A co powiesz o przekrętach Rosji i innych krajów komunistyczno-autorytarnych?
marynapilecka
Rusku to akurat przyjaciel twoich przyjaciół z Chin...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
pstrzezek
Świat już dawno stał na progu moralnej katastrofy. Teraz jedynie zrobił krok naprzód. Jak inaczej tłumaczyć że w Afryce szczepienia są planowane na kwiecień? To się odbije i wróci prędzej niż później
tom440
Moralna katastrofa bo nie kazdy kraj jeszcze dostal? A co z moralna katastrofa po licznych efektach ubocznych? O tym jakos nie mowia.
pstrzezek
Licznych czyli ile? Co tam mówią twoje źródła z youtuba? Po pierwszym milionie szczepień było 15-16 przypadków ubocznych. Ale zawsze to jakiś powód do krzyku zwłaszcza dla zwolenników powierzchni płaskich
marynapilecka odpowiada pstrzezek
Trollu big farmy...oby twoje dzieci nie miały ciężkich Nopów - włącznie ze śmiercią...

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki