Szef RE proponuje plan prac na najbliższe 2 lata, reformy bez rewolucji

Szef Rady Europejskiej zaproponował unijnym przywódcom plan prac na najbliższe dwa lata, chce zmian, ale bez rewolucji. Donald Tusk opublikował "Program Przywódców" i wysłał go do europejskich stolic razem z zaproszeniem na rozpoczynający się jutro dwudniowy szczyt w Brukseli. Opublikowany plan prac jest odpowiedzią na przemówienie prezydenta Francji na Sorbonie, który nakreślił ambitny program reform w strefie euro.

(fot. Yves Herman / Reuters)

Szef Rady Europejskiej proponuje inną metodę - "krok po kroku". Proponuje też, by skupić się na rozwiązywaniu realnych problemów Unii - nie reformować Wspólnoty tylko dla samego faktu zmian, ale po to, by - jak napisał - przywracać ludziom poczucie stabilności, bezpieczeństwa, przewidywalności i wiary w przyszłość. I w przeciwieństwie do propozycji francuskiego prezydenta Donald Tusk podkreśla potrzebę jedności, a nie dyskusji w gronie wybranej grupy państw. "Ktoś może powiedzieć, że mam obsesję na punkcie jedności, ale jestem głęboko przekonany, że jedność europejska jest naszą największa siłą" - napisał Donald Tusk.

Ze spraw ważnych dla Polski, szef Rady chce zakończenia prac nad unijnym prawem azylowym do połowy przyszłego roku. I tak jak apelowała Warszawa, zaproponował, by dyskusję o stałym podziale uchodźców przenieść na najwyższym poziom - przywódców, gdzie decyzję podejmowane są jednomyślnie, a nie - jak na posiedzeniach ministerialnych - większością głosów.

Program prac, który przygotował szef Rady, przewiduje 13 formalnych i nieoficjalnych szczytów unijnych przywódców do połowy 2019 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/dyd

Źródło: IAR
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil