Szef Pentagonu: Nie chcemy pasożytów w NATO

Minister obrony USA Mark Esper bronił w piątek stanowiska prezydenta Donalda Trumpa, który naciska na sojuszników w NATO, by zwiększyli wydatki na obronę. "Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów" - powiedział.

(fot. Lisa Ferdinando / Reuters)

Szef Pentagonu wystąpił przed ekspertami ds. bezpieczeństwa narodowego w prestiżowym think tanku Rada Stosunków Zagranicznych (CFR).

"Nasze sojusze nie są oparte na transakcjach komercyjnych" - powiedział Esper o relacjach z sojusznikami w NATO. "Są oparte na wzajemnym szacunku, wspólnych wartościach i wspólnej woli występowania w ich obronie" - dodał.

Prezes CFR, były dyplomata Richard Haas, zwrócił wtedy uwagę Espera na to, że pewne kraje należące do Sojuszu nie są przekonane, czy USA będą skłonne ich bronić w przypadku obcej agresji, jeśli nie wydają odpowiednio dużo na obronę, co oznacza, że relacje z partnerami stają się właśnie "bardziej transakcyjne".

"Nie sądzę, by była to transakcja. To jest zobowiązanie (...). USA wydają 3,5 swojego PKB, by bronić siebie i swoich partnerów. Wiele krajów wydaje mniej niż 1 proc. na swą obronę" - odparł Esper.

"Wszystkie kraje muszą łożyć na obronność. Nie może być pasożytów. Nie może być redukcji. Dotyczy to nas wszystkich" - dodał.

Po powrocie z niedawnego szczytu NATO w Londynie Trump powiedział, że USA mogą użyć presji handlowej wobec krajów NATO, które jego zdaniem nie wydają odpowiednich kwot na budżety obronne.

Trump ocenił, że wiele państw NATO zbliża się do wymogu przeznaczania na obronność 2 proc. PKB rocznie. "Ale niektóre naprawdę nie są blisko (tego celu), a my możemy podjąć działania handlowe. To nie jest uczciwe, że dostają ochronę USA i nie dokładają swoich pieniędzy" - dodał.

Trump regularnie wzywa kraje Sojuszu do przeznaczania dwóch procent PKB na obronność. Za zbyt małe wydatki najczęściej krytykuje Berlin. Jego administracja grozi Niemcom m.in. wprowadzeniem karnych ceł na eksportowane przez ten kraj samochody.

Przywódcy 29 państw członkowskich NATO podczas zakończonego 4 grudnia jubileuszowego szczytu z okazji 70-lecia powstania Sojuszu potwierdzili zobowiązanie do kolektywnej obrony i zwiększania wydatków na obronność. (PAP)

fit/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 4 angol

NATO to jest pasożyt.

! Odpowiedz
3 6 ryszard_ochodzki

Kto może stać za katastrofą smoleńską? Może ale nie musi. Ci o których myślę nie takie numery robili, mają środki i determinację. Potem cala ta szopka, farbowane autorytety i komisja antoniego. Już bardziej uwagi się nie dało odwrócić. To samo myślę o zestrzeleniu malezyjskiego boeinga, chłopaki znają się na robocie

! Odpowiedz
10 13 ajwaj

""występowania w ich obronie" - dodał. ""

-- ej kal boj :)
Twoja obrona potrzebna jak hemoroid
Slowianie, Zydzi, itd. sie dogadaja w Europie

a wym na pohybel Jankesi

! Odpowiedz
10 11 ajwaj

sprzedacie CIA buble Patrioty ?

Lipa > Tureccy przyjaciele biora od Rosjan s_500 wlasnie dojzewam

CIA to jak ""przeminelo z wiatrem"

Slowianska sila == Ukry, PL, Jugo razem

! Odpowiedz
9 7 dawid1007

Słowianie nie wiem, bo jeśli jeden naród słowiański ma prezydenta, który wypowiada się ,,Rosja nie ma granic" i atakuje ościenne kraje i narody. Dokonuje tam rzezi w celu zawładnienia tymi terenami poprzez ucieczkę ludności cywilnej.
Jest Nam bardzo potrzebna i to fakt bez niej FaszystoPutinowskie wojska dokonałyby Holokausty na Słowianach:(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 18 mooooo

Po haraczu od Korei I Japonią przyszedł czas na Europę , 74 lat po wojnie a ruskie gaszą konfliktu rozpętane przez USA na bliskim wschodzie !

! Odpowiedz
17 9 dawid1007

Rosjanie gaszą konflikty na bliskim wschodzie? Wspierany przez nich ludobójca-prezydent zrzuca zakazaną broń na cywilów?!? USA nie są święte, ale nie chce zielonych ludzików palących i grabiących Nasze miasta, mordujących Nasze kobiety i gwałcących Nasze dzieci.

! Odpowiedz
2 31 rob1111

Niemcy nie musza się zbroic ..w razie co dadza na pozarcie Polske ,litwe,ukraine itd.by mniec czas na obrone siebie ..

! Odpowiedz
16 27 talmud

nato jak & inne tego typu "sojusze" sa tylko dlatego zeby wymuszać rozliczenia międzynarodowe w makulaturze $.......reszta to sa bajki dla naiwnych.....

! Odpowiedz
28 41 jasiustasiu01

"Sojusz to nie jest transakcja komercyjna"....towarzyszu Duda, tow. Morawiecki dlaczego płacicie Amerykanom? Sami wam dali kosmiczny argument a wy co?
A zapomniałem, PIS umie tylko wydawać i rozwalać....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil