REKLAMA

Szef PSL: expose to pozytywny scenariusz dla Polski także po 2015 r.

2014-10-01 16:08
publikacja
2014-10-01 16:08

Expose to nie tylko kontynuacja koalicji, ale propozycja pozytywnego scenariusza dla Polski, rozpisanego także na okres po 2015 roku - powiedział wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński w środowej debacie po expose premier Ewy Kopacz.

Szef ludowców ocenił, że w expose znalazło się 10 istotnych i potrzebnych obszarów, w których rząd pokazuje racjonalność i konsekwencję. "Z dumą dostrzegam w tym expose to, co było przedmiotem pracy zaplecza rządowego" - mówił lider ludowców. "Polska musi jak nigdy dotąd jeszcze być bardziej obywatelska, solidarna, rozumna" - dodał.

"To jest nie tylko kontynuacja koalicji lat 2007-2014, to jest nie tylko kontynuacja tego, co do tej pory robiliśmy (...). To jest także propozycja nie tylko prostego trwania i administrowania (...). To jest propozycja nowego, pozytywnego scenariusza dla Polski, rozpisanego także po 2015 roku" - przekonywał Piechociński.

Zaznaczył, że gdy w grudniu 2012 r. został wicepremierem i ministrem gospodarki, mówił o potrzebie budowania "nowych, zdrowych relacji" między aparatem skarbowym, a podatnikami i przedsiębiorczością. "Mówiłem o potrzebie uchwalenia nowej ordynacji podatkowej. Wsparł ten pomysł prezydent Bronisław Komorowski. Dzisiaj jest to jeden z kluczowych elementów (dla) ministrów finansów i gospodarki w jednym rządzie" - zauważył wicepremier.

Ewa Kopacz zapowiedziała w expose, że minister finansów na początku 2015 r. przedstawi założenia nowej ordynacji podatkowej, a minister gospodarki założenia nowego prawa działalności gospodarczej.

Piechociński zaznaczył też, że trzeba "motywować Polaków do aktywności" i wspierać polską przedsiębiorczość w czym - jak przekonywał - ma pomóc wzmocnienie szkolnictwa zawodowego.

Mówiąc o expose Piechociński ocenił, że "to propozycja dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy nie tylko potrafią przeszkadzać innym w przemówieniach, ale także dają wkład pracy parlamentarnej i terenowej".

Zwracając się do opozycji, wicepremier powiedział: "Z jaką łatwością państwo chcecie przekreślić te 25 lat (wolności), 10 lat obecności w UE, 15 lat obecności w NATO. Z jaką łatwością chcecie też przekreślać ten codzienny sukces Polaków. Przecież Polska się zmienia na lepsze. Żadni krytykanci i pesymiści nie przekreślą tego dorobku, przekonacie się już wkrótce w wyborach".

Jego zdaniem Polsce potrzebna jest mądra przedsiębiorczość. "Żeby skuteczniej ścigać się ze światem, żeby być szóstą, piątą za kilka lat, gospodarką w UE, trzeba motywować Polaków do wspólnoty i aktywności" - podkreślił szef PSL.

Zwrócił uwagę na koniecznośc rozwoju eksportu, "dobre osadzenie w globalizacji", otwieranie nowych rynków. "Mądre poszukiwanie partnerów, przyzwyczajanie do tego, że polska przedsiębiorczość to nie jest tylko, i nie może być tylko, 58 tys. eksporterów. To musi być za trzy lata - 150 tys. eksporterów" - przekonywał.

Ocenił, że w expose jest równowaga "pomiędzy tym co trzeba gospodarce i przedsiębiorczości, a tym co trzeba społeczeństwu". "Jest też człowiek jako źródło przyszłego, polskiego, narodowego sukcesu" - mówił Piechociński.

Zwracając się do polityków opozycji, szef PSL powiedział, że z niechęcią patrzą oni na wszelkie rozwiązania. "Chcę powiedzieć z całą mocą: nie im gorzej, tym lepiej, bo o Polskę i Polaków tu chodzi, a nie o wynik opozycji w tych czy innych nadchodzących wyborach" - podkreślił prezes ludowców.

Dodał, że rząd PO-PSL, to rząd "szerokiej koalicji centrum, chrześcijańsko-ludowo-konserwatywnej". "Jest troska o polską rodzinę. Są nowoczesne rozwiązania społeczne, prorodzinne, na których nam bardzo zależy, i jest jednocześnie zrozumienie dla potrzeb przedsiębiorczości" - mówił.

Jego zdaniem, aby mogło to zostać zrealizowane, w kolejnych latach potrzebny jest wzrost na poziomie co najmniej 3 proc. PKB rocznie, a bezrobocie musi spaść poniżej 8 proc. "Możemy to zrobić razem lepiej, a nigdy przeciwko sobie i o to Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje. Będziemy głosować za tym rządem, bo głosujemy za stabilnością, rozwojem i lepszą przyszłości Polski" - oświadczył Piechociński. (PAP)

gdyj/ gł/ mok/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki