Szef PE za porozumieniem migracyjnym z Egiptem na wzór tureckiego

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz opowiedział się za porozumieniem ws. readmisji migrantów między Unią Europejską a Egiptem, podobnym do umowy obowiązującej już między UE a Turcją - podał w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Szef PE za porozumieniem migracyjnym z Egiptem na wzór tureckiego
Szef PE za porozumieniem migracyjnym z Egiptem na wzór tureckiego (ingimage)

Jak podkreślił szef europarlamentu, porozumienie z Egiptem miałoby na celu przede wszystkim ochronę uchodźców i walkę z przemytnikami ludzi.

Posłanka niemieckiej partii Zieloni Franziska Brantner ostrzegła przed przekazywaniem miliardów euro wsparcia rządowi egipskiego prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego, któremu zarzucane są naruszenia praw człowieka.

Wojsko ma w Egipcie znaczące wpływy i to ono decyduje, do kogo trafiają pieniądze; przed ewentualnym zawarciem porozumienia ws. migrantów należy ustalić jasne zasady, dzięki którym pomoc finansowa rzeczywiście trafiałaby do uchodźców - podkreśliła niemiecka deputowana, która w Bundestagu stoi na czele komisji ds. cywilnego zarządzania kryzysowego.

Według unijnej agencji ochrony granic Frontex Egipt staje się coraz ważniejszym punktem tranzytowym na trasie migrantów do Europy. Szlak ten jest szczególnie niebezpieczny, a podejmowana z egipskiego wybrzeża przeprawa często zajmuje więcej niż 10 dni - pisze agencja dpa.

W środę u wybrzeży Egiptu zatonęła łódź rybacka z kilkuset migrantami na pokładzie. Według najnowszego oficjalnego bilansu zginęły co najmniej 162 osoby. Uratowano 163 osoby; czterem z nich postawiono zarzuty przemytu ludzi i nieumyślnego spowodowania śmierci. Łódź zatonęła 12 km od wybrzeża.

Uzgodnione 18 marca porozumienie UE-Turcja przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji. W zamian Bruksela obiecała Ankarze pomoc finansową na migrantów w wysokości 6 mld euro, a także odmrożenie negocjacji akcesyjnych i liberalizację wizową.(PAP)

akl/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~wrrr

cos mi sie wydaje ze przydalby sie kolejny wybuch na Therze i tsunami ... poglebienie Morza Srodziemnego i jego powiekszenie przydaloby sie jak chleb.

! Odpowiedz
0 1 ~jadni

Sudańczyków i charty afgańskie też przyjmą?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil