Szef PE: Zuckerberg musi wyjaśnić związki z firmą Cambridge Analytica

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział, że założyciel Facebooka Mark Zuckerberg musi wyjaśnić na forum PE związki z firmą doradczą Cambridge Analytica, która według mediów naruszyła prawo, wykorzystując dane ok. 50 mln użytkowników portalu.

(fot. Stephen Lam / Reuters)

Istnieją podejrzenia, że uzyskane przez brytyjską firmę dane użytkowników Facebooka z Ameryki Północnej były wykorzystywane w celu przewidywania ich decyzji wyborczych. Według londyńskiej prasy informacje dotyczą w szczególności wyborców w USA i zostały użyte w kampanii wyborczej w 2016 roku, aby pomóc republikańskiemu kandydatowi Donaldowi Trumpowi.

W opublikowanym w środę wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" Tajani oświadczył, że takie postępowanie niesie "zagrożenie dla demokracji" i wolności.

Nawiązując do zaproszenia Zuckerberga do PE, Tajani stwierdził: "Prosimy go, by wyjaśnił związki z Cambridge Analytica i wytłumaczył reprezentantom 500 mln Europejczyków, jak są wykorzystywane dane osobowe".

"Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli Zuckerberg przyjmie zaproszenie, i mamy nadzieję, że będzie mógł wyjaśnić zasadniczą kwestię - to, że dane te nie są używane, by manipulować demokracją - powiedział szef PE.

"Facebook, Twitter i inne giganty są narzędziami wolności w krajach demokratycznych i są nimi także w państwach autorytarnych, gdzie ich bronimy i gdzie walczymy o ich szerzenie. (...) Lecz bez reguł i przy wypaczonym wykorzystywaniu wystawia się na ryzyko wolność wypowiedzi wszystkich" - ostrzegł włoski polityk.

Zapytany o to, czy mogło dojść do ingerencji ze strony Cambridge Analytica w czasie niedawnych wyborów parlamentarnych we Włoszech, odparł: "Tak mówią, jest wiele podejrzeń, ja nie mam dowodów".

"Ale jedno jest pewne: musimy być w stanie nie dopuścić do tego, by podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku komuś wydawało się, że może rozbić Europę nielegalnymi metodami. (...) Musimy uniemożliwić to też temu, kto miałby inne plany polityczne" - oświadczył szef PE.

"Wydaje się, że w Facebooku byli świadomi niewłaściwych praktyk ze strony Cambridge Analytica od 2016 roku i dlatego postanowiliśmy zapytać o tę sprawę jego kierownictwo, w duchu poszanowania fundamentalnych praw wolności wypowiedzi" - zaznaczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

W niedzielę brytyjska gazeta "The Observer" ujawniła na podstawie wywiadu z byłym szefem działu badań Cambridge Analytica (CA) Chrisem Wylie, że firma prawdopodobnie naruszyła prawo, pozyskując i wykorzystując w celach komercyjnych dane dotyczące nawet 50 mln osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 osób wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie wykorzystywane w celu przewidywania i wpływania na ich decyzje wyborcze.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ ndz/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 ajwaj

A o polskim watku :) ?

"The Guardian" przytoczył informację zamieszczoną na stronie firmy Facebook, która informowała, że była "nieodzownym (elementem)" zwycięstwa Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Gazeta stwierdziła jednocześnie, że język i twierdzenia zamieszczone na stronie Facebooka są bardzo podobne do tych używanych przez podmioty podobne do Cambridge Analytica.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 silvio_gesell

Kolejny, który chce dzielić ludzi i rządzić. Polityka FUD.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil