REKLAMA

Szef NATO: Rozważamy wzmocnienie naszej obecności w Europie Wschodniej

2022-01-24 17:43, akt.2022-01-24 19:47
publikacja
2022-01-24 17:43
aktualizacja
2022-01-24 19:47
Szef NATO: Rozważamy wzmocnienie naszej obecności w Europie Wschodniej
Szef NATO: Rozważamy wzmocnienie naszej obecności w Europie Wschodniej
fot. Darrin Zammit Lupi / / Reuters

NATO być może rozmieści dodatkowe jednostki bojowe w Europie Wschodniej w odpowiedzi na rosyjskie zbrojenia na granicy z Ukrainą - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Rozważamy dalsze wzmocnienie naszej obecności we wschodniej części Sojuszu, może to obejmować rozmieszczenie dodatkowych grup bojowych NATO” – powiedział Stoltenberg w Brukseli.

Reuters przypomina, że obecnie NATO ma około 4000 żołnierzy w wielonarodowych batalionach w Estonii, na Litwie, Łotwie i w Polsce, wspieranych przez czołgi, obronę przeciwlotniczą oraz jednostki wywiadowcze i nadzoru.

Wcześniej w poniedziałek Kwatera Główna NATO podała, że kraje Sojuszu wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej.

Wyjaśniono, że Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie i ma rozmieścić na Litwie cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia misji NATO w regionie. Poza tym Hiszpania wysyła okręty, które dołączą do sił morskich NATO i rozważa wysłanie myśliwców do Bułgarii.

Także Francja wyraziła gotowość wysłania wojsk do Rumunii pod dowództwem NATO. Holandia wysyła od kwietnia do Bułgarii dwa myśliwce F-35 w celu wsparcia działań NATO w zakresie patroli powietrznych w regionie, a także przeznacza okręt i jednostki lądowe dla Sił Odpowiedzi NATO. Stany Zjednoczone dały też jasno do zrozumienia, że rozważają zwiększenie obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu.

"Cieszę się, że członkowie Sojuszu wysyłają dodatkowe siły do krajów NATO. NATO będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszego środowiska bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony” - mówił Stoltenberg. 

zm/ mal/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (1)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Co za głupie postępowanie Zachodu z tą Ukrainą. Ciekawe jak Biden zachowałby się jakby Putin na Kubie znowu zechciał rozmieścić swoje jednostki. Ukraina od zawsze była zależna od Rosji, to racja stanu Rosji, aby Ukraina nie była w NATO. Jakaś degrengolada umysłowa u polityków na Zachodzie.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki