REKLAMA

Szef NASA ostrzega przed chińskim programem kosmicznym

2022-07-03 01:20
publikacja
2022-07-03 01:20
Szef NASA ostrzega przed chińskim programem kosmicznym
Szef NASA ostrzega przed chińskim programem kosmicznym
fot. Alones / / Shutterstock

Chiny od lat realizują ambitny program podboju kosmosu, a ostatnią jego odsłoną było wystrzelenie na początku czerwca załogowego statku z trzema astronautami na pokładzie, których misją jest zakończenie prac montażowych na stałej orbitalnej stacji kosmicznej. Szef amerykańskiej NASA Bill Nelson w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Bild" wyraził obawę, że gdyby doszło do budowy planowanej przez władze w Pekinie stałej stacji księżycowej, Chińska Republika Ludowa mogłaby odmówić innym krajom dostępu do satelity Ziemi.

"Musimy być bardzo zaniepokojeni tym, że Chiny wylądują na Księżycu i powiedzą: 'To jest teraz nasze, a wy trzymajcie się z dala'" - powiedział Nelson, w wywiadzie, który ukazał się w sobotę, dodając, że "program kosmiczny Chin jest wojskowym programem kosmicznym".

W przeciwieństwie do amerykańskiego programu "Artemis" Chińczycy nie są skłonni do dzielenia się wynikami swoich badań i współużytkowania Księżyca - powiedział. "Trwa nowy wyścig w kosmosie - tym razem z Chinami".

Chiny pracują nad umieszczeniem własnych astronautów na Księżycu. Już kilka razy na powierzchni Księżyca lądowały chińskie roboty badawcze, a ChRL z powodzeniem sprowadzała na Ziemię księżycowe skały. W następnej dekadzie, według doniesień chińskich mediów państwowych, w ramach kolejnych etapów ma powstać stała stacja na satelicie Ziemi. Stacja badawcza, zgodnie z tymi doniesieniami, mogłaby być budowana i eksploatowana wspólnie z Rosją.

Zapytany o to, jakie cele militarne Chiny mogą realizować w przestrzeni kosmicznej, Nelson odpowiedział: "Cóż, jak myślicie, co dzieje się na chińskiej stacji kosmicznej? Uczą się tam jak niszczyć obce satelity". Ponadto Nelson z ubolewaniem odniósł się do chińskiej kradzieży technologii: "Chiny są dobre, ale Chiny są dobre, bo kradną cudze pomysły i technologie."

Dzięki programowi "Artemis" amerykańska agencja kosmiczna chce sprowadzić na Księżyc - najwcześniej w 2025 roku - amerykańskich astronautów. Ma się wtedy na nim pojawić także łazik, a dodatkowo na Księżycu i na jego orbicie mają powstać bazy. Niemal dokładnie 50 lat temu amerykański astronauta po raz ostatni stanął na Księżycu. USA jako jedyny kraj wysłał na Księżyc dwunastu astronautów w misjach "Apollo" w latach 1969-1972.

Pekin pragnie w kosmosie grać w tej samej lidze co USA. Budowa pierwszej własnej stacji kosmicznej, "Tiangong" (Niebiański Pałac), jest więc forsowana z pełną parą. Republika Ludowa zainwestowała miliardy w swój program kosmiczny i odniosła już pewne sukcesy. Przykładowo, Chiny były pierwszym krajem, który zdołał wylądować statkiem kosmicznym wraz z łazikiem badawczym na niewidocznej stronie Księżyca. W preambule chińskiego programu kosmicznego czytamy deklarację sformułowaną przez prezydenta Chin Xi Jinpinga: "Eksploracja ogromnego kosmosu, rozwój przemysłu kosmicznego i stworzenie z Chin potęgi kosmicznej to nasze odwieczne marzenie". (PAP)

mma/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (10)

dodaj komentarz
zoomek
Ja ostrzegam przed np Starlinkiem - totalną inwigolacją z kosmosu przez USA. Mylę się? Sami dobrzy ludzie w CIA? Powaga? Zrobią nam dobrze? Mikroszit ma wszystkie nasze faktury w chmurze - jak to nie jest objaw że jesteśmy państwem kolonią to nie wiem.
santoriusz
co tu ostrzegać, widać Chińczycy mają więcej kasy do inwestowania w programy kosmiczne. Skończyła się dominacja USA i tyle.
mirek6504
Zapewne amerykańska flagę zatknieta na księżycu już dawno wiatr zdmuchnęł
pikawka
sami sobie ten los podarowali i sie jeszcze bulwersuja.
trebortrebor
A kto zabronił Chińczykom z korzystania z międzynarodowej stacji kosmicznej ?
bankster-kreator
"Musimy być bardzo zaniepokojeni tym, że Chiny wylądują na Księżycu i powiedzą: 'To jest teraz nasze, a wy trzymajcie się z dala'", no tak boją sie bo sami nigdy tam nie wylądowali.
moshe_klotz
Niech sie NASA nie boi :)

W kolejnych produkcjach Jankesów z Hollywood,
ksiezyc, Mars, Jowisz, Pluton Chiny nie przeszkodza
wibor3m10procent
Komuchom się nie udało dolecieć na księżyc to nie znaczy że inni nie potrafili..!
A teraz sobie powyj pod chińskim buciorem.
santoriusz odpowiada wibor3m10procent
a Ty pod czyim wyjesz żeby tych trochę judaszowych srebrników Ci dosypali do mieszka co miesiąc. Hę?
innowierca
Alez USA, nikt wam nie broni zbudowac wlasnej stacji na Ksiezycu. Widac jak korporacje juz teraz roszcza sobie prawa do Ksiezyca. Trzeba bylo nie marnowac 2 dekad po wycofaniu promow kosmicznych.

Powiązane: Kosmos: przemysł, loty, badania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki