REKLAMA
BADANIE

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Limit cen na ropę uderzył finansowo w Rosję

2023-02-05 16:37
publikacja
2023-02-05 16:37

Limit cen ropy spowodował spadek rosyjskich przychodów o 30 proc. W styczniu kraj ten zanotował przychody o 30 procent, tzn. o 8 mld USD, mniejsze w porównaniu z takim samym okresem 2022 roku - poinformował w niedzielę szef Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Limit cen na ropę uderzył finansowo w Rosję
Szef Międzynarodowej Agencji Energii: Limit cen na ropę uderzył finansowo w Rosję
fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezydenta RP

Szef MAE oświadczył też, że wzrost globalnego popytu na ropę w tym roku będą generować Chiny, a to może wymagać od krajów OPEC+ zrewidowania polityki jej wydobycia. "W tym roku chińska gospodarka odbija się. (...) To powoduje wzrost popytu" - stwierdził Birol odnosząc się do gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na paliwo lotnicze w ChRL.

Embargo na import ropy drogą morską

Państwa zachodniej koalicji, w skład której wchodzą Stany Zjednoczone, Australia, Kanada, Japonia i 27 krajów UE, wprowadziły od 5 grudnia ubiegłego roku limit cenowy 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy, a UE nałożyła embargo na import rosyjskiej ropy drogą morską. Sankcje te miały stosunkowo niewielki wpływ na światowe ceny.

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, Zachód próbował doprowadzić do degradacji rosyjskiej gospodarki, generującej wpływy z podatków, dzięki którym możliwe jest finansowanie armii, przy jednoczesnym minimalizowaniu szkód dla zachodnich gospodarek. "Lukratywny rosyjski przemysł naftowy był jak dotąd największym wyzwaniem dla Zachodu ze względu na jego znaczenie dla światowych rynków energii, które są czynnikiem wpływającym na inflację, nękającą większą część świata" - uważa amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Rada (państwa członkowskie) UE formalnie przyjęła w sobotę dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych, jak również dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Pułapy to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy, i 45 dolarów za baryłkę tzw. produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Zaczynają one obowiązywać od 5 lutego. Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały zakupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia 2023 roku.

Podobnie jak w przypadku pułapu cenowego na rosyjską ropę, nowe ograniczenia nałożone na produkty ropopochodne mają zastosowanie do zachodnich firm, które finansują, ubezpieczają lub wysyłają drogą morską rosyjskie produkty ropopochodne. (PAP)

sm/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
Raffmo
To, że sankcje bolą roSS.ję świadczy nalot trolli z zamkniętego polskiego sputnika i spod olgino.

Sankcje mają bardzo duży wpływ. Tutaj analizy: https://ekonomiarosji.pl/
Raffmo
Na tej stronie co tydzień, publikowane są najnowsze informacje z roSS.ji, raju dla bandytów i kraju bimbru.
dididif
szaszłyk nie rozumie, więc wyjaśniam:
kitaj i ciapate kupuje na potęgę z łubianki lecz cena jest przecudowna - 20$/baryłka.
ponadto szaszłyk z łubianki nie może sobie pozwolić na zatrzymanie eksportu z powodu ogromnych potrzeb wydatkowych.
i o to chodzi.
paniała s..a?
zamerdaj ogonem!
prawda_
Gospodarka panstw EU w porownaniu do Chin to orzeszek. Czy ktos moze wyjasnic jaki ma sens nakladanie limitu cen przez EU kiedy przeplyw ropy do Chin jest kilka razy wiekszy, a tam limity cen nie obowiazuja.
darecki787
Limit powoduje, że Chińczycy i Hindusi mogą doić ruZZkich i żądać dużych rabatów, tak że płacą za baryłkę tylko ok. 30-35 dolarów.
prawda_ odpowiada darecki787
Moga sobie rzadac, jednak i tak w duzej mierze ich gospodarki sa uzalenione od Rosyjskiej ropy. Nawet jesli wynegocjuja nizsze ceny, Rosja wygeneruje profit na zwiekszonym wolumenie sprzedazy w porownaniu do EU.
polonu
W Polsce prawdziwe ceny i spłata wszystkiego zaczną się dopiero po wyborach , wszystko odwlekane w czasie byle dojechać do jesieni .Zobaczycie jaki będzie dobrobyt po wyborach . młodzi zwieją z tego kraju a reszta co .
najmadrzejszy
Dziwne to. W Rosji i na Ukrainie i w PL i USa rządzi najstarszy narod swiata a jednak wojna..
adam.1983
Porównanie efektu limitu ceny prowadzonego 2 miesiące temu w ujęciu rocznym i to jeszcze w porównaniu z okresem sprzed wojny nie ma najmniejszego sensu, już większy sens miałoby porównanie z miesiącem przed wprowadzeniem tego limitu.
darius19
Są. "mirek","od_redakcji" z farmy Putlera. Dla jasnosci - ropa wlasnie potaniala. Byc może podrozeje, potanieje etc... Jedno jest pewne - cena "u zródła" (Rosja) spadnie. Niedlugo benda sprzedawac za pol ceny

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki