REKLAMA

Szef Microsoftu: Inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowa

2022-05-19 16:27
publikacja
2022-05-19 16:27
Szef Microsoftu: Inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowa
Szef Microsoftu: Inwazja Rosji na Ukrainę to pierwsza poważna wojna hybrydowa
fot. Volodymyr Kyrylyuk / / Shutterstock

Inwazja Rosji na Ukrainę, to pierwsza w historii poważna wojna hybrydowa, ponieważ atak cybernetyczny, wymierzony w ponad 300 celów związanych z ukraińskim rządem, został skoordynowany z atakiem militarnym - ocenił prezes amerykańskiej firmy Microsoft Brad Smith, cytowany w czwartek przez dziennik "Guardian".

Smith przekazał, że "pierwsze pociski" w czasie wojny na Ukrainie zostały wystrzelone w cyberprzestrzeni, gdy rosyjski wywiad rozpoczął atak z użyciem złośliwego oprogramowania przeciwko kluczowym witrynom ukraińskiego rządu kilka godzin przed rozpoczęciem ataku militarnego.

Nie jest jasne, jak poważny wpływ miał ten cyberatak, ale szef Microsoftu zapewnił, że Rosja "precyzyjniej ukierunkowała" swoje cyberataki przed i w trakcie wojny, która wybuchła 24 lutego, w stosunku do swoich wcześniejszych działań tego typu.

Operacje cybernetyczne ewoluują w trakcie konfliktu. Zaczęły się od fali ataków typu blokada usług (DoS), które miały na celu prowadzenie wojny psychologicznej przeciwko Ukraińcom i przekonanie ich, że "nie mają szansy na wygranie tej wojny" - wyjaśnił Smith.

Wedle jego słów, kiedy wybuchła wojna, strategia cyberataków zaczęła opierać się na precyzyjnym celowaniu w wiele ważnych ukraińskich sektorów. Następnie Rosjanie zaczęli łączyć ataki konwencjonalne i cybernetyczne, co oznaczało, zdaniem prezesa Microsoftu, "nową formę wojennej amfibii w cyberprzestrzeni".

Od początku konfliktu doszło do "40 różnych fal niszczycielskich ataków" cybernetycznych przeciwko setkom różnych celów na Ukrainie - poinformował Smith.

"Obserwowaliśmy jak w ciągu kilku dni Rosjanie przeszli od niszczenia sieci elektrowni jądrowej do atakowania tej elektrowni" - dodał szef Microsoftu, którego słowa, według "Guardiana", odnosiły się do działań w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, przejętej przez wojska rosyjskie w marcu.

Jak podkreślił Smith, kierowana przez niego firma jest zaangażowana w pomoc Ukrainie, zapewniając bezpłatne usługi warte 100 mln dolarów. Tydzień przed rozpoczęciem wojny firma pomogła 16 z 17 systemów ukraińskich ministerstw przenieść się z serwerów fizycznych w rządowych budynkach na zdalne serwery w chmurze, aby mogły przetrwać bombardowanie - dodał. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zoomek
Windows to jedna wielka wojna hybrydowa/inwigilacja a faktury w chmurze Mikroszitu to zdrada stanu.
prawda_
Nastepny ekspert wojenny. Tym razem z branzy IT zza oceanu.
darius19
jako rzecze ruski troll. Rosja to kraj bandycki a "prawda" to juz od jakiegos czasu aktywny troll Putina. Oczywiscie uzywa software Mikrosoftu.
pikawka
jakie to modne nazywac wszystko co podleci wojna hybrydowa. to juz wojna hybrydowa z Bialorusia nie miala miejsca czy to byla inna wojna hybrydowa innego hybrydowego rodzaju?
zimbergaj
Fantazja, to nie jest wojna, bo by trwala 2-3 dni
Jak Jankesi w Vietnamie, Syrii, Libii, Iraku itd z milionami ofiar
Napalm, Orange Agent, naloty dywanowe itp
Akcja anty-nazi Ajdar, Azov itd - Kameraden-PIS
Nawet Rosja nie ma strat gospodarczych
_________
""Süddeutsche Zeitung.
Zachodnie sankcje wobec
Fantazja, to nie jest wojna, bo by trwala 2-3 dni
Jak Jankesi w Vietnamie, Syrii, Libii, Iraku itd z milionami ofiar
Napalm, Orange Agent, naloty dywanowe itp
Akcja anty-nazi Ajdar, Azov itd - Kameraden-PIS
Nawet Rosja nie ma strat gospodarczych
_________
""Süddeutsche Zeitung.
Zachodnie sankcje wobec Rosji nie przyniosły spodziewanych szkód ze względu na stanowisko Chin, Indii, Turcji i Brazylii - pisze niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung.
Podkreśla się, że państwa te powstrzymały się od szerokiego poparcia dla środków restrykcyjnych wobec Moskwy.
"Kraje takie jak Chiny, Indie, Brazylia i Turcja albo w ogóle nie przyłączyły się do zachodnich sankcji, albo zrobiły to tylko częściowo" - czytamy w gazecie.
Gospodarka rosyjska pozostaje stabilna pomimo presji sankcji.

UE nie udaje się przyjąć szóstego pakietu sankcji antyrosyjskich
"Oczekiwany kryzys finansowy nie nastąpił. PKB nie spadł tak drastycznie, jak oczekiwano. Rosyjska waluta szybko odbiła się po spadku" - pisze "Süddeutsche Zeitung".
Według gazety, do takiego wyniku doprowadziły takie działania Banku Centralnego, jak obniżenie głównej stopy procentowej do 14 procent i decyzja o przyjmowaniu płatności za gaz itd. w rublach.""
zimbergaj
Tysiace towarzyszy PIS siedza,
czekaja na Norymberge 2.0
Kara smierci istnieja dalej u Powstanców Donbasu

https://spiritolibero.neon24.info/post/167993,co-czeka-nazistowskich-terrorystow-z-azova

pstrzezek
Ajwaj a ty dalej na posterunku. Już pod 7 nickiem ;)))
-wernyhora- odpowiada zimbergaj
Moderator działaj. Zimbergaj = Moravitz = Ajway. Parszywy ruski troll z farmy z Petersburga, który non stop zakłada nowe konta.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki