Szef MSZ Litwy: Nie ma alternatywy dla współpracy z Polską

Ścisła współpraca Litwy i Polski nie ma alternatywy - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius w piątek podczas spotkania z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim w Trokach koło Wilna.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius (fot. Carlo Allegri / FORUM)

Litwa i Polska są najbliższymi sąsiadami i strategicznymi partnerami mającymi bardzo wiele wspólnych interesów i wyzwań, dlatego ścisła współpraca obu krajów nie ma alternatyw - czytamy w komunikacie MSZ Litwy wydanym po spotkaniu.

Krzysztof Szczerski uczestniczy w odbywającym się w Trokach nieformalnym spotkaniu ekspertów ds. polityki bezpieczeństwa Snow Meeting. W tegorocznym, dziesiątym już spotkaniu, bierze udział około 90 polityków i ekspertów z krajów UE i NATO.

Jak głosi komunikat, podczas dwustronnego spotkania szefa litewskiej dyplomacji z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP omówiono współpracę dwustronną Litwy i Polski, kwestie związane z sytuacją polskiej mniejszości na Litwie, a także bezpieczeństwa energetycznego UE, stosunki z Rosją, sytuację na Ukrainie.

Obecnie powinniśmy się skoncentrować na sprawnej realizacji decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie - podkreślił Linkeviczius. Podziękował Polsce za wielokrotny udział w NATO-wskiej misji Air Policing na Litwie. Jak wynika z komunikatu, podczas spotkania podkreślono, że ważne jest utrzymanie spójnej polityki w stosunku do Rosji, dopóki nie zostaną w pełni zrealizowane postulaty porozumień z Mińska, oraz kontynuowanie wsparcia dla Ukrainy w celu zapewnienia terytorialnej integralności kraju.

Podczas rozmowy o dwustronnej współpracy Litwy i Polski, podkreślono wagę współpracy w dziedzinie energetyki i transportu. Współpraca z Polską jest ważna w kontekście zsynchronizowania systemu energetycznego państw bałtyckich z sieciami Europy kontynentalnej, jak również w kontekście maksymalnie efektywnego wykorzystania korzyści, jakie niesie realizacja projektu Rail Baltica, należy też kontynuować realizację połączenia gazowego - powiedział minister spraw zagranicznych Litwy.

Szef litewskiego MSZ 20 stycznia z roboczą wizytą udaje się do Polski.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

aki/ kar/ mag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Pogon

Lietuwosi nie sa lojalni od kiedy w xix stuleciu za pruskie pieniadze rozpoczeli alians z niemcami ktory nieprzerwanie trwa do dzisiaj. Litwa nie jest potrzebna. Poza tym prawdziwa Litwa o jakiej pisze Adam M. to dzisiajsza Bialorus. Wspolczesni Lietuwosi to Zmudzini ktorzy podczepili sie pod wielkie x.litewskie. procz geografii i herbu Lietuvosow nic nie laczy z Rzeczpospolita Obojga Narodow.Niech nadal czcza swych szaulisow czy "zelaznych wilkow".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~realista

Polska dla Polakow a Litwa dla Litwinow.A Putin na to patrzy i sie smieje.Rozdac polskie paszporty wszystkim na Litwie ktorzy przyznaja sie do polskiego pochodzenia.Moze wtedy Litwa zrozumie ze Polska to trche wiekszy i silniejszy kraj z ktorym trzeba sie liczyc.

! Odpowiedz
4 0 ~boro

A gdzie ESKOBAR sie podział ?Nawet litwa z takimi Durniami nie chce rozmawiać ! Brawo ,dobra zmiano !

! Odpowiedz
2 1 ~RSD

Komendant do troli - zadanie: pisać o problemach z mniejszością.

Jakoś mniejszości polskiej w Irlandii nie przeszkadza, że nie ma polskich ulic, ani nauki języka polskiego w szkołach.

Ale trole, będą generować konflikt.

! Odpowiedz
0 1 ~zez

czyżby? - czy w Irlandii zmuszają Polaków żeby zmieniali nazwiska z polskich na irladzko brzmiące, np zamiast Kowalski każą nazywać się O'Kowalsky?

! Odpowiedz
0 1 ~Szmulki

Czy polska mniejszosc na Litwie ma polskie obywatelstwo? Czy tylko litewskie?

! Odpowiedz
2 4 ~rei

Polska mniejszość to na tyle silna społeczność na Litwie, że naturalnie bronią się Litwini przed naciskiem. Ale trzeba negocjować. Gorzej jak się damy poróżnić agentom ze wschodnich rubieży świata...

! Odpowiedz
1 8 ~zez

Tak Litwini "współpracują" z Polską że już od ponad 20 lat usilnie walczą z polską mniejszością na swoim terenie.

! Odpowiedz
3 1 ~porazenty

Pomyłka kolego. To polska mniejszość zachowuje się jak większość i chce takich praw które nawet prawo o mniejszościach w UE nie daje. Dużo pyskowania Polaków brak negocjacji. Polacy na Litwie muszą zrozumieć że mieszkają na Litwie i dostaną tylko to co im się prawnie w UE należy.Tyle.

! Odpowiedz
0 1 ~Martin odpowiada ~porazenty

Jasne mają takie same prawa jak w UE np. w Niemczech. Ha ha. Śmieszny jesteś

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil