REKLAMA

Szef MSZ Indii wycofał się ze spotkań G7 z obawy o narażenie uczestników na COVID-19

2021-05-05 12:36
publikacja
2021-05-05 12:36
Szef MSZ Indii wycofał się ze spotkań G7 z obawy o narażenie uczestników na COVID-19
Szef MSZ Indii wycofał się ze spotkań G7 z obawy o narażenie uczestników na COVID-19
fot. danielmarin / / Shutterstock

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar wycofał się z osobistego udziału w spotkaniach szefów dyplomacji państw G7 w Londynie z obawy, że może narazić innych uczestników konferencji na COVID-19

Minister napisał na Twitterze, że we wtorek wieczorem został "poinformowany o swym możliwym narażeniu na kontakt z osobami zakażonymi COVID-19". "W ramach dużej ostrożności, a także ze względu na innych, zdecydowałem się na przeprowadzenie moich spotkań w trybie wirtualnym" – napisał minister.

Brytyjskie MSZ, które zorganizowało spotkanie, nie potwierdziło na razie, czy któryś z delegatów miał pozytywny wynik testu. Resort wyraził ubolewanie, że szef indyjskiej dyplomacji nie mógł osobiście uczestniczyć w spotkaniu, ale – jak tłumaczono – właśnie dlatego wprowadzono "ścisłe zasady dotyczące COVID-19 i codzienne testy".

Ministrowie spraw zagranicznych grupy najbogatszych państw świata zjechali się do Londynu na pierwsze od dwóch lat spotkanie bezpośrednie, a nie w formie wideokonferencji. Delegaci zachowują dystans społeczny i są oddzieleni przezroczystymi ekranami podczas spotkań; codziennie są badani na obecność koronawirusa – informuje agencja AP.

Indie nie są członkiem G7, ale zostały zaproszone wraz z Koreą Południową, Australią i RPA jako gość na drugi dzień spotkań w środę.

Delegacje zaproszonych krajów nie wzięły udziału we wtorkowej konferencji, aczkolwiek szef MSZ Indii odbył w Londynie spotkanie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Indie przeżywają ogromny kryzys w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tam 382 315 nowych przypadków SARC-CoV-2 i 3780 zgonów zainfekowanych osób, przy czym eksperci przestrzegają, że dane te są kilkakrotnie zaniżone.

Podczas kolejnego dnia obrad G7 delegaci mają skupić się próbach wzmocnienia otwartych społeczeństw i udostępnienia szczepionek przeciwko koronawirusowi na całym świecie. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7 odbywa się w ramach przygotowań do czerwcowego szczytu przywódców. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki