Szef MSWiA zapowiada przedemerytalne dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy

Wprowadzenie dwustopniowych przedemerytalnych dodatków dla funkcjonariuszy podległych MSWiA zapowiedział w środę szef resortu Mariusz Kamiński. Otrzymaliby je najlepsi funkcjonariusze, którzy zdecydowaliby się pozostać w formacji.

(fot. Michał Kaźmierczak / FORUM)

Szef MSWiA, który na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przedstawiał plany resortu na tę kadencję, poinformował, że projekt wprowadzający dwustopniowe dodatki motywacyjne jest już na ukończeniu, trwają prace nad przygotowaniem oceny skutków regulacji do projektu.

Dodatki byłyby przeznaczone dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyliby deklarację pozostania w pracy.

Dodatek pierwszego stopnia, w wysokości 1,5 tys. zł brutto przysługiwałby funkcjonariuszom, którzy ukończyli 25 lat służby. Natomiast dodatek drugiego stopnia – w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymaliby funkcjonariusze po 28,5 latach służby. Mieliby je otrzymać najlepsi funkcjonariusze, z rekomendacją przełożonych.

Jak zaznaczył w środę szef MSWiA Mariusz Kamiński, pierwszy dodatek – do 28,5 lat służby - wpłynie na wysokość świadczenia emerytalnego; po 28,5 latach funkcjonariusz nie pracuje już na zwiększenie emerytury, ale resort chce, żeby dalej miał motywację do służby.

Kamiński podkreślił, że resort jest już po rozmowach z szefami służb podległych MSWiA. Dodał, że odbiór propozycji "jest bardzo dobry". "Wydaje się, że przyjęcie przez parlament takich rozwiązań na pewno bardzo istotnie w pozytywny sposób ustabilizuje sytuację kadrową w służbach" – ocenił Kamiński.

Na środowym posiedzeniu komisji AiSW minister przypomniał, że od pierwszego stycznia funkcjonariusze służb MSWiA – zgodnie z porozumieniem wypracowanym ze związkami zawodowymi – otrzymają kolejną transzę podwyżki w wysokości 500 zł brutto. Również od stycznia będą realizowane decyzje o wypłacaniu pieniędzy za wypracowane przez funkcjonariuszy nadgodziny.

Kamiński zapowiedział również, że w najbliższych dniach wyda rozporządzenie zwiększające stawki żywieniowe dla funkcjonariuszy policji pełniących służbę patrolową. Również te zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia.

Jako jedną z niezałatwionych szef MSWiA przedstawił sprawę ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy. Jak zaznaczył, Trybunał Konstytucyjny 31 października 2018 roku orzekł, że ekwiwalenty dla funkcjonariuszy policji są sprzeczne z konstytucją, gdyż traktują ich nierówno w stosunku do innych grup zawodowych, i wyeliminował z obiegu prawnego art. 115a ustawy o policji. "W związku z tym nie ma teraz możliwości wypłacania funkcjonariuszom policji ekwiwalentów za zaległe urlopy" – powiedział Kamiński. Dodał, że resort ma wkrótce przedstawić propozycje legislacyjne w tej sprawie.(PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska

mchom/ agzi/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 fred_

Zabrac nauczycielom i dac mundurowym. Jak zawsze. Mundurowi juz wykladaja system emerytalny a wy im chcecie jeszcze wiecej placic. Patologia.

! Odpowiedz
4 25 sammler

Podnoście koniecznie DEKRETAMI minimalne wynagrodzenie do 4.000! Ba, bez kozery powiem pińcset (tysięcy)!

Myśleliście, że to w ogóle nie wpłynie na budżetówkę, bo z ustaw wynika, że mają inne przeliczniki? To źle myśleliście. Nikt nie jest niewolnikiem swojego pracodawcy i może się w każdej chwili przebranżowić. Więc podwyżka minimalnej wpłynie na oczekiwania (i konkretne decyzje - w przypadku braku ich spełnienia) wszystkich pracowników i znacząco przemodeluje rynek pracy. A już szczególnie w zawodach, które mają przywileje emerytalne - policjanci będą odchodzić jak najwcześniej, zabierając to 40% wynagrodzenia, a resztę spokojnie dorobią sobie na rynku (taksówka, ochrona, jakieś szemrane biznesy - jak uczy doświadczenie byłych policjantów)...

Podpowiem, geniusze z rządu: rozwiązaniem nie jest dalsza ingerencja w rynek pracy, a odbieranie przywilejów. Jeśli nie od razu możliwości przechodzenia na emeryturę mundurową, to przynajmniej możliwości dorabiania na tej emeryturze. Ale i tak prędzej czy później TRZEBA będzie wykonać ruch taki jak we Francji. Więc po co czekać, ponosząc koszty liczone w miliardach rocznie?

"Reformę" systemu emerytalnego należy zacząć od dokończenia reformy z 1999 r. i likwidacji wszystkich przywilejów i "kastowych" systemów (mundurówka, sędziowie i prokuratorzy, wojsko, rolnicy, górnicy, nauczyciele itp.) - jak by nie patrzeć, to z 2 miliony pracowników, którzy pozostają poza oficjalnym systemem (na bodajże 15 milionów, które odprowadzają składki). Szczególnie, że część z tych uprzywilejowanych nie tylko może odejść wcześniej na emeryturę, to jeszcze w ogóle (albo symbolicznie - rolnicy) finansuje swoje składki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 24 fakty

100 % racji. Tusk zaczął tą reformę, spokojnie, podnosząc wiek emerytalny policji do 55 lat. Pierwsze co PIS zrobił to ją cofnął i jeszcze dodał przywileje celnikom. Więc nie wiem do kogo te sugestie. Do tych komuchów z PIS ?

! Odpowiedz
3 23 ajwaj

Wow - super u PISy :)
To admiral Blaszak, General Misiewicz (czolem P.Ministrze!!!), Marszalek polny-nieudolny Maciorewicz & Co. in spe
dobija do 100 000 / m + plus "strachowe" przed Rosja (miesiace w piwnicach w helmach+maski gazowe) 50 000

! Odpowiedz
2 18 ajwaj

Chociaz marszalek in spe Blaszak bedzie mial o 69.- zl mniej bo:

""Błaszczak przegrywa walkę z PRZESTĘPNOŚCIĄ w wojsku. Nasza armia jest rozkładana na łopatki.
Handel narkotykami kwitnie i już ma charakter masowy. W jednostkach wojskowych są prawdziwe „narkobarony” i gangi. Regularnie funkcjonariusze policji i Żandarmerii Wojskowej dokonują zatrzymania żołnierzy, którzy handlują i biorą narkotyki. Tylko nie zmienia to faktu, że sytuacja jest katastroficzna.""

https://dziennik-polityczny.com/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ajwaj odpowiada ajwaj

Zeby przejsc do historii poskojezycznych Napoleonów musi Komandor Galaktyki Drogi Mlecznej-Galaxy Milky Way in spe Blaszak nieco popracowac.
Socjotechnicy PISy, spin-doktorzy pomoga. bo sa braki

""SZOKUJĄCE słowa oficera USA o Wojsku Polskim: To amatorski obóz dziecięcy z atrapami broni""

Mają początkowe podejście do sztuki wojennej, mają złe przygotowanie zawodowe, rzadko trzymają w ręku realną broń, nawet wyglądają fatalnie – mundury są brudne i nie pasują na nich, żywienie żołnierzy na poligonach nie odpowiada normom itp""

https://dziennik-polityczny.com/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ajwaj odpowiada ajwaj

W/w mozna jednak pojac,
wojne mozna tez wygrac z rózowymi trans-porterami, lila parasolkami ala Barbi czy zabic wroga smiechem:

""Były minister w rządzie PiS: „Na wysokich stanowiskach w państwie jest wiele osób o odmiennej orientacji”"
KRESY.PL
zawsze cós z przez Magdalenke POPISSLDPZPR - ZAKAZANYMI PIOSENKAMI

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.