REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Szef MSWiA zakaże przebywania w strefie nadgranicznej. Ustawa podpisana przez prezydenta

2021-11-30 15:30, akt.2021-11-30 20:25
publikacja
2021-11-30 15:30
aktualizacja
2021-11-30 20:25
Szef MSWiA zakaże przebywania w strefie nadgranicznej. Ustawa podpisana przez prezydenta
Szef MSWiA zakaże przebywania w strefie nadgranicznej. Ustawa podpisana przez prezydenta
fot. Rafał Zambrzycki / / Kancelaria Premiera RP

Sejm odrzucił we wtorek poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Senat chciał m.in., aby zakaz, który będzie mógł być wprowadzony w strefie nadgranicznej, nie obowiązywał dziennikarzy. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat do uchwalonej 17 listopada nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej w piątek wniósł osiem poprawek. We wtorek wszystkie propozycje odrzucił Sejm.

Przepisy nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw umożliwią czasowe zakazanie przebywania w strefie nadgranicznej. Zakaz będzie mógł być wprowadzony na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy, czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie. Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Senackie poprawki, na które nie zgodził się Sejm, przewidywały m.in., że zakaz nie obejmowałby dziennikarzy ani przedstawicieli organizacji, których celem jest udzielanie pomocy humanitarnej, prawnej i medycznej.

Jedna z senackich poprawek zakładała ponadto, że przepisy umożliwiające wprowadzenie zakazu straciłyby moc po 3 miesiącach od wejścia w życie. Inna ograniczyłaby obszar, na którym może zostać wprowadzony zakaz, do terenu, na którym obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli do pasa 183 miejscowości przylegających do granicy z Białorusią.

Kolejna poprawka skreśliłaby możliwą karę aresztu za złamanie zakazu przebywania, pozostawiając tylko karę grzywny. Poparcia większości posłów nie zyskał też przepis, zgodnie z którym szef MSWiA i komendant główny SG co 30 dni składaliby Sejmowi sprawozdanie z obowiązywania zakazu.

Nowelizacja, poza wprowadzeniem przepisów o zakazie, zmienia również ustawę o rekompensacie dla przedsiębiorców działających w strefie stanu wyjątkowego, tak, aby rekompensatę otrzymali też działający na obszarze, na którym obowiązywać będzie zakaz. W poprawkach senatorowie chcieli uzupełnić katalog przedsiębiorców, którym przysługuje rekompensata, o tych prowadzących działalność związaną z kulturą, rozrywką, rekreacją i przewozem turystów. Chcieli także skreślenia zapisu, że rekompensata stanowi pomoc de minimis.

Nowela znosi ponadto górny limit wieku nowo przyjmowanych funkcjonariuszy Straży Granicznej i reguluje kwalifikacje zawodowe wymagane do mianowania ich na stanowisko służbowe. Rozszerza także katalog środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie takich miotaczy może używać jedynie policja.

Ustawa została podpisana dzisiaj wieczorem przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.(PAP)

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk

agzi/ mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grab
Niedopuszczanie dziennikarzy do granicy to dalszy krok w kierunku rządów autorytarnych, jak na Białorusi.
alberto2020
Świat zobaczy tylko materiały nadawane ze strony białoruskiej i to może nie być dobre dla nas
jaho31
PIS prowadzi bardzo rozsądną politykę w tym zakresie.
Otóż dopuszczenie dziennikarzy, w większości lewactwa na obcych usługach,
na granicę to tak jakby na tyły swoich linii obronnych wpuścić oddziały Smiersza.
Dopuszczenie tak zwanych wolontariuszy i działaczy organizacji humanitarnych - Putin może dostarczyć
PIS prowadzi bardzo rozsądną politykę w tym zakresie.
Otóż dopuszczenie dziennikarzy, w większości lewactwa na obcych usługach,
na granicę to tak jakby na tyły swoich linii obronnych wpuścić oddziały Smiersza.
Dopuszczenie tak zwanych wolontariuszy i działaczy organizacji humanitarnych - Putin może dostarczyć w każdej chwili takich działaczy, w każdej ilości
a zmieni tylko umundurowanie z zielonego na jakieś cywilne i będzie pomoc dla uchodżców.
a defacto dywersja i wojna propagandowa na tyłach linii obronnych. Coś w stylu grzebania patykami zmarłych w lasach.
Niestety kolaborantów w Polsce cała masa, nie przypadkowo były rozbiory i cała ta fatalna historia
łącznie z masowymi mordami polskich Patriotów.tomkooo
czyli lamania konstytucji ciag dalszy.
a znajomy prokurator nic nam nie zrobi ;)
_xyz
W tym tempie zmian to niedługo nie będzie można opuszczać granic RP, bzykać się w gumkach i jeść mięsa w piątek.
samsza
Spurek ci zabroniła w piątek jeść, biedaku...

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki