REKLAMA

Szef MSWiA: Uśredniając, pensje funkcjonariuszy służb mundurowych wzrosną o 800 zł

2018-04-13 13:34
publikacja
2018-04-13 13:34

Uśredniając, uposażenie funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA wzrośnie o 800 zł w stosunku do 2015 r. - oświadczył w Lublinie szef MSWiA Joachim Brudziński. Przypomniał, że na najbliższe podwyżki dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy przeznaczone zostało 150 mln zł.

/ MSWiA

"Od 1 maja do rozdysponowania jest 150 mln zł na uposażanie funkcjonariuszy najniżej zarabiających. To jest konkret, to są konkretne pieniądze. 1 stycznia 2019 r. kolejna podwyżka trafi do portfeli i budżetów domowych wszystkich funkcjonariuszy" - powiedział Brudziński, który uczestniczył w piątek w odprawie z komendantami lubelskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej.

"Czyli z tą podwyżką z 2017 r. - uśredniając można powiedzieć - o 800 zł będzie więcej w portfelu, w budżecie domowym funkcjonariusza, niż było w 2015 r. Czy to jest wystarczająco? Na pewno nie, ale jednak te działania podejmujemy" - dodał Brudziński.

Szef MSWiA zaapelował o "racjonalne wydatkowanie środków", które trafią do służb.

Pod koniec marca związki zawodowe mundurowych wystąpiły z postulatami: podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, odmrożenia waloryzacji pensji. Zapowiedziały protesty, jeśli do 14 kwietnia 2018 r. nie zostanie podpisane porozumienie, które ma ustalić sposoby i terminy realizacji poszczególnych żądań. Resort w piątek poinformował w komunikacie, że minister zaprosił związkowców na spotkanie 19 kwietnia.

"W ostatnich dniach można było usłyszeć, że są różnego rodzaju napięcia ze strony społecznej, ze strony związków zawodowych, funkcjonujących w służbach. Chcę państwa poinformować, że w czwartek odbyłem spotkanie z przedstawicielami NSZZ +Solidarność+, działającego w Straży Pożarnej, ale już w przyszłym tygodniu zaprosiłem na spotkanie przedstawicieli wszystkich związków zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, bo nie mam najmniejszego problemu z tym żeby wsłuchiwać się w głosy" - powiedział Brudziński.

"Jeśli argumenty są racjonalne, to będziemy podejmować takie działania, aby dzielenie tego tortu - czasami wydaje się małego tortu - było racjonalne" - powiedział Brudziński.

W piątkowym komunikacie resort poinformował, że 19 kwietnia, podczas spotkania ministra ze związkowcami omówione zostaną podwyżki dla policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

"Łącznie we wszystkich czterech służbach podległych MSWiA wzrost uposażenia zasadniczego obejmie ponad 110 tys. funkcjonariuszy, w tym m.in. prawie 75 tys. policjantów i ponad 23 tys. strażaków. Policja otrzyma na te podwyżki ponad 98 milionów zł, Państwowa Straż Pożarna - ponad 36 milionów zł, Straż Graniczna - ponad 13 milionów zł, a Służba Ochrony Państwa - niemal 2,5 miliona" - podało MSWiA. (PAP)

autor: Krzysztof Markowski

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
fred_
Jak patrze na tych policjantow ze zdjecia to zaczynam sie obawiac o przyszlosc naszego kraju.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki