REKLAMA

Szef MON o "Polskim ładzie": wojskowi dostali już zwrot nadmiernie pobranych zaliczek

2022-01-17 18:59
publikacja
2022-01-17 18:59
Szef MON o "Polskim ładzie": wojskowi dostali już zwrot nadmiernie pobranych zaliczek
Szef MON o "Polskim ładzie": wojskowi dostali już zwrot nadmiernie pobranych zaliczek
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

W Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu - poinformował w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak. To kolejny resort, który informuje o wyrównaniach mających naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

"Zgodnie z moją zapowiedzią, w Siłach Zbrojnych RP wypłaciliśmy już zwroty zaliczek na podatek dochodowy, które zostały pobrane nadmiernie w styczniu" - poinformował na Twitterze Szef MON.

Podobną informację w poniedziałek podał szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenia niż powinni, otrzymali już odpowiednie wyrównania. To realizacja mojej zapowiedzi sprzed tygodnia" - napisał na Twitterze Kamiński.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Na początku stycznia media informowały o szeregu grup zawodowych i społecznych, które po 1 stycznia otrzymały wyraźnie niższe wypłaty (m.in. niektórzy nauczyciele, funkcjonariusze służb mundurowych, emeryci). Przedstawiciele rządu zapowiedzieli zmiany, które mają - według nich - naprawić skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Minister finansów podpisał m.in. rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Według resortu finansów dzięki tym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty pensji. Chodzi - jak wskazano - m.in. o nauczycieli i służby mundurowe.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jendreka
A emeryci jeszcze poczekaja

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki