Szef MON: cena za F-35 będzie zbliżona do tej, którą zapłaciła Belgia

Myślę, że cena, którą zapłacimy za F-35, będzie zbliżona do tej, którą zapłaciła Belgia, dlatego że kupujemy podobną liczbę samolotów - mówił w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak zaznaczył, będzie to "maksymalnie 6,5 mld dolarów".

Spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Johnem Boltonem.
Spotkanie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Johnem Boltonem. (fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

Szef resortu obrony pytany na antenie radia RMF FM o cenę za myśliwce F-35, powiedział, że 6,5 mld dolarów, za ile Departament Stanu USA zgodził na sprzedaż Polsce samolotów F-35, to jest "cena maksymalna". "Kiedy w ubiegłym roku kupowałem system Patriot cena maksymalna wynosiła 10,5 mld dolarów. Kupiłem Patrioty za niecałe 5 mld dolarów. Kiedy w tym roku kupowałem HIMARS, czyli rakiety o zasięgu do 300 km, cena maksymalna, bo to był tylko jeden dywizjon, wynosiła 635 mln dolarów - kupiłem za 414 mln dolarów" - zwrócił uwagę Błaszczak.

Dopytywany, jaki jest dla niego akceptowalny pułap, odpowiedział: "myślę, że realne są wielkości, jakie dot. Belgii, dlatego że kupujemy podobną liczbę samolotów. Cena, myślę, że będzie bardzo zbliżona".

Podkreślił, że "samoloty F-35 są niezbędne, żeby polskie Siły Powietrzne zyskały takie zdolności, które będą odstraszać ewentualnego agresora". Zaznaczył, że "nie każde państwo może kupić F-35". Jak mówił, "to są najlepsze samoloty, to są najnowocześniejsze samoloty, i one sprawią, że polskie Siły Powietrzne będą miały przewagę, przewagę nad ewentualnym agresorem".

Błaszczak pytany o to, co by oznaczała dla armii likwidacja Wojsk Obrony Terytorialnej, ocenił, że "to by przede wszystkim była wielka strata dla ludzi".

"Wojska Obrony Terytorialnej są zawsze blisko, są zawsze gotowe. Fantastycznie sprawdziły się, szczególnie wiosną tego roku, kiedy była fala podtopień. Sam byłem w Zawichoście na przykład nad Wisłą. Rozmawiałem z ludźmi. Wojska Obrony Terytorialnej były przed, a nie po, a więc pomagały. Oczywiście zawsze są strażacy, ale dzięki wsparciu ze strony Wojsk Obrony Terytorialnej Zawichost nie został zalany" - tłumaczył szef MON.

Podkreślił, że "Wojska Obrony Terytorialnej wspierają wojska operacyjne, gwarantują bezpieczeństwo". Jak mówił, "żołnierze WOT pomagają chronić życie, zdrowie i mienie ludzi. Operują na terenie, bo są przypisani do terenu. Są to ludzie bardzo ideowi, dlatego że poświęcają część własnego wolnego czasu, żeby służyć innym".

Błaszczak, odnosząc się do informacji o ograniczeniu przez USA inwestycji militarnych w Polsce za ok. 100 mln dolarów, powiedział, że "100 mln dolarów, jeżeli popatrzymy na to z punktu widzenia naszego, osobistego, to jest rzeczywiście gigantyczna suma, ale z punktu widzenia już budżetu, chociażby MON, to już nie jest tak gigantyczna suma".

Poinformował, że "budżet MON-u będzie w przyszłym roku rekordowy po raz kolejny i będzie wynosił 49 mld złotych". Wyjaśnił, że zapowiedzi Amerykanów trzeba traktować jako "przesunięcie, odsunięcie w czasie tych inwestycji". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tristans

czyli ponad 200 mln za sztukę, jankesi kupują za 85 mln$ i cena cały czas spada.
Kolejny 'polski' polityk który pomaga donosić sukcesy zagranicznym cwaniakom kosztem rodaków.

! Odpowiedz
2 33 forfun

nie no ten to umie negocjować.
ps. no i juz zna wynik negocjacji.
ehh

! Odpowiedz
7 21 ajwaj

kwasne Blaszak :)

! Odpowiedz
7 15 ajwaj

na kolanach bylo ?

! Odpowiedz
28 53 barysza51

Autostrady mamy już zbudowane. Nauczyciele dostali podwyżki. Służba zdrowia kwitnie. A więc bawmy się

! Odpowiedz
25 26 barysza51

Autostrady mamy już zbudowane. Nauczyciele dostali podwyżki. Służba zdrowia kwitnie. A więc bawmy się

! Odpowiedz
52 28 talmud

polin powinna zaplacic 2X wiecej za zlom f....cos tam .....kto bogatemu zabroni....

! Odpowiedz
45 25 ajwaj

Aluzja prosta :)
za zwolnionym bez wypowiedzenia przez. Prez. Trumpa Boltonem (z lewej)
spadaja PISy tu: Admiral in spe Blaszak & co (z prawej)

reszta sciema

! Odpowiedz
36 12 2kbb

Dzisiaj walka toczy się o wolna i demokratyczna Bialorus w EU I NATO. Gdyby można było za to zapłacić warto by wydać na to nawet 50 mld USD z naszych kieszeni. Mam nadzieje ze Polska podpisała tajne porozumienie aby obronić ukrainę bialorus ii inne państwa postkomunistyczne. Upadek Nord Stream 2, OPAL i umowa na dostawy gazu z polski na ukraine ewidentnie wskazują ze USA weszły do twardej gry. Polska powinna zaproponować warunki Rosji i być łącznikiem EU, NATO a tym dawnym mocarstwem...Jeżeli nie zgodzą się na współpracę trzeba ich wykończyć sankcjami i emigracja młodych wyksztalconych Rosjan.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 15 ajwaj

walczysz ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil