REKLAMA

Szef MON: W 2021 roku wyślemy pierwszych pilotów, aby się szkolili na F-35

2020-12-30 22:21
publikacja
2020-12-30 22:21
Szef MON: W 2021 roku wyślemy pierwszych pilotów, aby się szkolili na F-35
Szef MON: W 2021 roku wyślemy pierwszych pilotów, aby się szkolili na F-35
fot. Leszek Chemperek / / MON

W 2021 roku wyślemy pierwszych pilotów, aby się szkolili na F-35 - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Minister mówił także o nagrodach pieniężnych dla wojskowych, którzy pomagali kierowcom w Dover.

W styczniu podpisana została umowa o zakupie przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35. Wartość kontraktu - jak podało MON - to 4,6 mld dol.

Szef MON był pytany w TV Trwam o tę transakcję. "Już w 2021 roku wyślemy pierwszym pilotów, którzy będą się szkolić, którzy będą się przygotowywać do tego, żeby potem latać F-35" - zapowiedział.

Jak przypomniał, "w 2024 roku do polskich sił powietrznych trafią pierwsze egzemplarze zamówionych w styczniu 2020 roku samolotów". "Nie obawiam się opóźnień. Z tym sygnałów, które otrzymuje - takich opóźnień nie będzie" - dodał.

"Pierwszy czas użytkowania tych samolotów to będą szkolenia polskich pilotów na już polskich samolotach F-35 w Stanach Zjednoczonych" - mówił Błaszczak.

Minister był także pytany o pomoc dla kierowców, którzy przed świętami Bożego Narodzenia i w same święta utknęli przy wyjeździe z Wielkiej Brytanii, a którym pomocy udzielili m.in. polscy żołnierze, w tym żołnierze WOT. "Polscy żołnierze sprawdzili się na medal. Stąd też zdecydował o wyróżnieniu żołnierzy, którzy brali udział w tej misji nagroda pieniężnymi" - poinformował.

Zapewnił, że są to żołnierze, którzy są "gotowi służyć innym zawsze". "Bez względu na to, czy to dzień świąteczny czy powszedni" - zaznaczył.

Wskutek wstrzymania przez Francję przed świętami na dwie doby możliwości wjazdu z Wielkiej Brytanii, także dla ruchu towarowego, w hrabstwie Kent powstał gigantyczny zator złożony z kilku tysięcy ciężarówek, który udało się w dużej mierze rozładować w sobotę. W niedzielę wieczorem na przeprawę przez kanał La Manche czekało ok. 180 ciężarówek, podczas gdy w szczytowym momencie kryzysu ich liczbę szacowano na ok. 6000. W normalnym dniu roboczym, przed zamknięciem przez Francję granicy kanał przekraczało w obie strony ok. 10 tys. ciężarówek dziennie.

W przeprowadzeniu testów pomagała brytyjska armia, a także grupy francuskich strażaków oraz polskich medyków i wojskowych. W wigilijną noc w przeprowadzaniu testów pomagało 36 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z ze szpitala MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb, a od piątku do niedzieli także 30 żołnierzy z WOT i jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak poinformowała ambasada RP w Londynie, Polacy łącznie przeprowadzili blisko 2000 z dokonanych do poniedziałku niemal 22 tys. testów, z których 66 dało pozytywny wynik.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki