REKLAMA

Szef MON: W 16 liceach powstaną klasy "cyber"

2021-04-26 12:28
publikacja
2021-04-26 12:28
Szef MON: W 16 liceach powstaną klasy "cyber"
Szef MON: W 16 liceach powstaną klasy "cyber"
/ MON

Klasy "cyber" będą tworzone w nowym roku szkolonym w 16 liceach w całej Polsce - zapowiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczenia uczniom klas mundurowych certyfikatów zakończenia edukacji wojskowej.

W poniedziałek szef MON wręczył uczniom klas wojskowych certyfikaty zakończenia edukacji wojskowej. Spotkanie, ze względu na panującą pandemię, zorganizowano w formie telekonferencji.

Błaszczak pogratulował uczniom klas wojskowych "dobrego wyboru". "Bardzo się cieszę, że dokonaliście tego wyboru, tak jak i inni uczniowie wszystkich 185 szkół w całej Polsce z klasami mundurowymi" - powiedział minister obrony.

Dodał, że obecnie jest w Polsce jest ponad 440 klas mundurowych, w których uczy się prawie 11 tys. uczniów. "Od przyszłego roku szkolnego uruchamiamy kolejne oddziały (klas mundurowych - PAP). Uruchamiamy także nowy sposób edukacji związany właśnie z wojskiem - klasy +cyber+" - zapowiedział szef MON.

Wyjaśnił, że klasy "cyber" będą tworzone 16 liceach w całej Polsce. "Zdecydowaliśmy o tym, żeby były to licea nie położone w stolicach, w centrach województw, tylko w mniejszych miejscowościach, dlatego że chcemy dać szansę wszystkim, nie tylko tym, którzy mieszkają w stolicach województw" - powiedział Błaszczak.

W tym roku - jak poinformował resort obrony w związku z poniedziałkową uroczystością - w całym kraju 3,5 tys. kadetów otrzyma certyfikaty potwierdzające ukończenie edukacji wojskowej, umożliwiające zyskanie dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na uczelnie wojskowe i odbycie skróconej służby przygotowawczej. Po ukończeniu skróconej służby przygotowawczej kadeci zostaną żołnierzami rezerwy i będą mogli rozpocząć starania o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Od 2017 r. MON wspiera działanie klas wojskowych m.in. poprzez dwa programy: Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe i Oddziały Przygotowania Wojskowego. Według statystyk resortu we wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. uczniów uczących się w 440 klasach w 185 szkołach w całej Polsce. Uczniowie i szkoły otrzymują wsparcie merytoryczne i finansowe z MON w ramach dotacji celowej, gdzie MON pokrywa 80 proc. kosztów.

"Od nowego roku szkolnego zostanie uruchomionych kolejnych 20 nowych oddziałów przygotowania wojskowego. Łącznie takich klas będzie 150 w całym kraju. Ponadto, od września 2021 roku ruszy program +CYBER.MIL z klasą+ dla 16 szkół" - poinformował MON.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marxs
hehe klasy cyber gdzie uczniowie liczą na palcach
glowny_analityk_bankier_pl
Będą bić się w csie a jak wróg zapuka do drzwi to zgaszą światło.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki