Szef MON: Powstała polsko-izraelska grupa robocza ds. zamówień zbrojeniowych

Polska i Izrael powołały grupę roboczą, która uszczegółowi sprawę zamówień zbrojeniowych - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski - podkreślił.

Szef MON Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni Macierewicz (fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

"Zdecydowaliśmy się powołać wspólną grupę roboczą, która w bardzo krótkim czasie uszczegółowi kwestie związane z zamówieniami zbrojeniowymi. Jesteśmy nimi bardzo zainteresowani. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski, ale także możliwość dysponowania produktami, wtedy kiedy będą wytwarzane w pełni Polsce, żeby mogły być sprzedawane na rynkach zewnętrznych - powiedział dziennikarzom szef MON.

Podkreślił, że "to bardzo ważna, nowa forma rozwoju obronnych zdolności Polski"

Macierewicz zaznaczył, że omawiane były m.in. stosunki z NATO. Izrael jest partnerem NATO. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Mamy świadomość, że sytuacja zagrożenia na północnej flance z punktu widzenia Izraela jest balansowana przez ich zagrożenie, w jakim się znajdują w związku z obecnością armii rosyjskiej na terenie Syrii - powiedział minister.

"Rozpoczęła się dyslokacja żołnierzy batalionowej grupy bojowej"

Rozpoczęła się dyslokacja ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej, która będzie w Polsce. Dyslokacja powinna zostać zakończona do stycznia - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że niedługo na Łotwie będzie rozmieszczona kompania polskich czołgów PT-91 Twardy.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA.

Macierewicz, który przebywa od poniedziałku w Izraelu, biorąc udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych, powiedział dziennikarzom, że do Polski trafi ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej, z czego 1000 będą stanowić Amerykanie. "Ich dyslokacja już się rozpoczęła. W styczniu zapewne zostanie zakończona" - zapowiedział szef MON.

Przypomniał, że batalion trafi do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie), a w Elblągu powstanie dowództwo, które będzie koordynować wszystkie cztery bataliony na wschodniej flance NATO. Państwem ramowym batalionu w Polsce, czyli odpowiedzialnym za dowodzenie oddziałem i wystawienie większości żołnierzy, będzie USA. Ponadto w skład oddziału będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Na szczycie w Warszawie Polska zapowiedziała, że weźmie udział w batalionie NATO na Łotwie, gdzie państwem ramowym będzie Kanada. MON deklarowało, że wyśle na Łotwę pododdział wielkości kompanii. We wtorek Macierewicz poinformował, że będzie to kompania czołgów.

"Postanowiłem, że Polska przyłączy się do Kanady będącej państwem ramowym na Łotwie i wyślemy jedną kompanię polskich czołgów" - powiedział Macierewicz. Dodał, że będą to czołgi PT-91 Twardy.

Minister powiedział, że zainteresowanie polskiego rządu włączeniem polskich żołnierzy w skład sił stacjonujących na Łotwie wynika "z wielu powodów". Wskazał w tym kontekście, że "mniejszość polska na Łotwie stanowi bardzo istotny czynnik stabilizujący sytuację zagraniczną Polski".

Prócz wysłania batalionowych grup bojowych przez NATO, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygadę pancerną. Brygada przez większość czasu mają znajdować się w Polsce, ale będą też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

Jak powiedział we wtorek Macierewicz, do Polski trafi ponad 4,5 tys. żołnierzy ciężkiej brygady amerykańskiej.

Pod koniec października na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli Macierewicz oraz sekretarz obrony USA Ash Carter zapowiadali, że amerykański batalion przyjedzie do Polski w kwietniu 2017 r. Wcześniej ma rozpocząć się rozmieszczanie brygady - Macierewicz mówił, że rozpocznie się to od stycznia, Carter - że stanie się to w lutym.

Z Jerozolimy Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ mok/ kar/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 12 ~bn

Ile Pan minister zapłaci temu nowemu partnerowi strategicznemu i przyjacielowi Państwa Polskiego?

! Odpowiedz
0 4 ~Jasko

Za A bombkę pewnie nie mało.

! Odpowiedz
0 3 ~Xor odpowiada ~Jasko

warta każdej ceny.

! Odpowiedz
1 9 ~zydozerca

zapłaci własnym ciałem dorzucając 3% PKB RP do rozdysponowania wg życzeń starszych braci w wierze

! Odpowiedz
2 13 ~Robert

Ciekawe co na to ONR i elektorat PIS

! Odpowiedz
0 3 ~sa

TVPIS tym nie powie przecież więc elektorat się nei dowie.

! Odpowiedz
0 7 ~JOJO

To nie lepiej sprzedać broń Izraelowi jak się boi??? Kto podpalił Syrię??? Analiza... Liban , Libia , Irak...

! Odpowiedz
0 2 ~Jon

Izrael ma drony najnowocześniejsze na świecie.

! Odpowiedz
1 8 ~Sherlock

Po obejrzeniu zdjęcia dochodzę do wniosku,że na stole chyba ktoś pół litra postawił.

! Odpowiedz
0 0 ~Eskimos

Haha, faktycznie!
Kiedyś nawet widziałem taką księgę ,,pan Tadeusz", a w śródku butelka.księga podobną do tej w dłoniach Pana Anatola.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil