Szef MON: Powstała polsko-izraelska grupa robocza ds. zamówień zbrojeniowych

Polska i Izrael powołały grupę roboczą, która uszczegółowi sprawę zamówień zbrojeniowych - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski - podkreślił.

Szef MON Antoni Macierewicz
Szef MON Antoni Macierewicz (fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM)

"Zdecydowaliśmy się powołać wspólną grupę roboczą, która w bardzo krótkim czasie uszczegółowi kwestie związane z zamówieniami zbrojeniowymi. Jesteśmy nimi bardzo zainteresowani. Chodzi o transfer najnowocześniejszych technologii do Polski, ale także możliwość dysponowania produktami, wtedy kiedy będą wytwarzane w pełni Polsce, żeby mogły być sprzedawane na rynkach zewnętrznych - powiedział dziennikarzom szef MON.

Podkreślił, że "to bardzo ważna, nowa forma rozwoju obronnych zdolności Polski"

Macierewicz zaznaczył, że omawiane były m.in. stosunki z NATO. Izrael jest partnerem NATO. Jesteśmy zainteresowani tą współpracą. Mamy świadomość, że sytuacja zagrożenia na północnej flance z punktu widzenia Izraela jest balansowana przez ich zagrożenie, w jakim się znajdują w związku z obecnością armii rosyjskiej na terenie Syrii - powiedział minister.

"Rozpoczęła się dyslokacja żołnierzy batalionowej grupy bojowej"

Rozpoczęła się dyslokacja ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej, która będzie w Polsce. Dyslokacja powinna zostać zakończona do stycznia - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że niedługo na Łotwie będzie rozmieszczona kompania polskich czołgów PT-91 Twardy.

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. ustalono, że Sojusz wyśle do Polski i państw bałtyckich cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe. Większość żołnierzy batalionu, który przyjedzie do Polski, ma pochodzić z USA.

Macierewicz, który przebywa od poniedziałku w Izraelu, biorąc udział w polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych, powiedział dziennikarzom, że do Polski trafi ponad 1200 żołnierzy batalionowej grupy bojowej, z czego 1000 będą stanowić Amerykanie. "Ich dyslokacja już się rozpoczęła. W styczniu zapewne zostanie zakończona" - zapowiedział szef MON.

Przypomniał, że batalion trafi do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie), a w Elblągu powstanie dowództwo, które będzie koordynować wszystkie cztery bataliony na wschodniej flance NATO. Państwem ramowym batalionu w Polsce, czyli odpowiedzialnym za dowodzenie oddziałem i wystawienie większości żołnierzy, będzie USA. Ponadto w skład oddziału będą wchodzili żołnierze z Rumunii i Wielkiej Brytanii.

Na szczycie w Warszawie Polska zapowiedziała, że weźmie udział w batalionie NATO na Łotwie, gdzie państwem ramowym będzie Kanada. MON deklarowało, że wyśle na Łotwę pododdział wielkości kompanii. We wtorek Macierewicz poinformował, że będzie to kompania czołgów.

"Postanowiłem, że Polska przyłączy się do Kanady będącej państwem ramowym na Łotwie i wyślemy jedną kompanię polskich czołgów" - powiedział Macierewicz. Dodał, że będą to czołgi PT-91 Twardy.

Minister powiedział, że zainteresowanie polskiego rządu włączeniem polskich żołnierzy w skład sił stacjonujących na Łotwie wynika "z wielu powodów". Wskazał w tym kontekście, że "mniejszość polska na Łotwie stanowi bardzo istotny czynnik stabilizujący sytuację zagraniczną Polski".

Prócz wysłania batalionowych grup bojowych przez NATO, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że wyślą do Europy Środkowo-Wschodniej - w ramach współpracy dwustronnej - brygadę pancerną. Brygada przez większość czasu mają znajdować się w Polsce, ale będą też ćwiczyć w innych państwach wschodniej flanki NATO.

Jak powiedział we wtorek Macierewicz, do Polski trafi ponad 4,5 tys. żołnierzy ciężkiej brygady amerykańskiej.

Pod koniec października na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli Macierewicz oraz sekretarz obrony USA Ash Carter zapowiadali, że amerykański batalion przyjedzie do Polski w kwietniu 2017 r. Wcześniej ma rozpocząć się rozmieszczanie brygady - Macierewicz mówił, że rozpocznie się to od stycznia, Carter - że stanie się to w lutym.

Z Jerozolimy Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ mok/ kar/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~sos

Od Izraela ,możemy pozyskać bronie i technologie wojskowe, których nie chcą nam udostępnić nasi sojusznicy z NATO. Nowoczesną bronią w polskich siłach zbrojnych , jest np pocisk Spike.

! Odpowiedz
0 0 ~Edek

Pisze się" Nowoczesną Bronią". Zresztą nie znam żadnej Bronki z Izraela co by była w Nowoczesnej

! Odpowiedz
2 1 ~applebum

zdradek w drodze do tescia postawil byl klocka w windzie oraz nahaftowal w cab'ie

! Odpowiedz
12 5 ~POśmiewisko

Minister Obrony robi to do czego został powołany....Izraelska technologia w dziedzinie elektroniki,monitoringu ,zabezpieczeń itp. jest najlepsza....Mają doświadczenie egzystując w niespokojnym rejonie świata..Tyle w temacie

! Odpowiedz
8 9 ~WidzeSlysze

Chodza sluchy, ze wysoko postawiony zyd pojechal swego czasu do Moskwy...
Pozniej byl Majdan i wojna na wschodniej Ukrainie...
Mowi sie rowniez, tu i tam, ze Polska i polowa Ukrainy to idealne miejsce na nowa siedzibe dla zydow.
W Polsce, czy na Ukrainie, duzo mozna zrobic - to nie pustynia ktora obecnie zamieszkuja...
Fakt, wywiad Izrael ma dobry, bron podobno tez, ale ja , Polak z dziada pradziada, zydowskich pokrzykiwan sie nie boje, a jezeli jednemu, czy drugiemu politykowi - byc moze sie wydaje - ze Polakow mozna w tym wzgledzie urobic, mysli, ze im tu kiedys gniazdko uwije, proponowalbym, dobrze sie nad tym zastanowic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~Ogr

Wlasciwa decyzja. Jedyna z mozliwych po intronizacji Zyda na krola Polski. Inaczej byc nie moglo. Podoba mi sie. Soros zaciera rece....

! Odpowiedz
5 3 ~asd

ten "Żyd" miał daleko gdzieś swoją żydowskość i dlatego zawisł na krzyżu

! Odpowiedz
0 7 ~TW-BALBINA

Drony widzę ,widzę drony.

! Odpowiedz
4 24 ~zaniepokojony

Pan z kozią bródką ze Smoleńska pamiętnego tragicznego dnia pierwszy zwinoł ngi za pas bo myślał że to zamach i aj waj jego zabiją ,pomyślał se bidok a mnie za co??/ zaszył się w pociągu i szybciutko wrócił do Warszawy.nic nie widział nie był oddać honoru i czci poleglym w smoleńsku a do dziś ma wybuchy w głowie i dużo gada o żelaznej sośnie .wyobrażnie i elokwencje ma nie przeciętną a jak lubi ordery rozdawać.Jeden złoty nadał młodemu sisiakowi z aptek co to prochu nie wąchał a żołnierzy ustawia.No aj waj to jaja są jak bomba atomowa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 5 ~szlamowka

Szanowny pan Antoni Macierewicz to jeden obok prezydenta A. Dudy, premier Szydlo i pana premiera J. Kaczynskiego najinteligetniejsza osoba w Rzyczypospolitej Polskiej. Gdyby nie Oni to bysmy byli z reka w nocniku ze scierwami komuszymi. Od 1945 roku Polska na dorobku bo zlodzieje byli cale 70 lat przy korycie i nadal maja chcice byc!

! Odpowiedz
0 0 ~mee odpowiada ~szlamowka

Dobre, przez chwile wierzylem, brakuje .....Chrystus, krolem Bolandii. Amen

! Odpowiedz
1 7 ~ra

a kogo pytał się o zdanie???????

! Odpowiedz
0 8 ~antykod

Dowództwo powinno być w Warszawie, najlepiej na Wiejskiej.
W razie jakiejś pomyłki NATO winni zostaną zlikwidowani bez większych ofiar cywilnych.

! Odpowiedz
3 15 ~zaniepokojony

Moje zdanie jest nie zmienne miejsce tego pana z kozią bródką jest w Tworkach lub innym zakladzie dla chorych tego typu .Ten chłop bredzi ,opowiada głupoty o obronie terytorialnej co ma się równać specnazowi ,o uzbrojeniu o sile naszej armii ,gdzie co rozmieszczą.minister tak kluczowego ministerstwa powinien trzymać gębe na kłódkę a ON rozwalił wczesniej ku uciesze FSB i innych rosyjskich służb wywiadowczych nasz wywiad,skutki do dziś są widoczne ,lubi dużo wiedziec w nocy włamał sie do siedziby wywiadu NATO szkoda słów a do tego ciagle ma te wybuchy w głowie i żelazna sosna z Smoleńska.Zresztą wszyscy ministrowie tego rzadu bardzo dużo gadają zaprzeczają i wiele mają planów ,minister od gospodarki ma gierkowski plan OBy Polska rosła wsiłę a ludziom żyło się dostatniej.Jak ten plan nas zaprowadził i gdzie było widać .Czy Plan Morawieckiego zaprowadzi nas polityką zadłuzania tam gdzie Edward Gierek??????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 14 ~Ktoś1

Jak słysze co wygaduje to nie wiem kto ma lepszy towar - ja czy on

! Odpowiedz
2 15 ~Robert

Do ,,prawdziwych Polaków" jak wam się to podoba : kilka tygodni temu byliście zachwyceni tym ,że feldmarszałek Macierewicza zerwał kontrakt na francuskie śmigłowce ,a teraz będzie kupował żydowskie uzbrojenie - ,,zami

! Odpowiedz
5 13 ~Max

Prawdziwi Polacy o tej godzinie już pijani leżą pod kaloryferem, za 500+ oczywiście, ojczyzna może poczekać, na kacu lepiej się myśli.

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 ~rzyczliwy

a kiedy powstanie brygada izaelko poslka

! Odpowiedz
6 11 ~maciereko

Kto zabroni głupiemu bredzic?

! Odpowiedz
1 13 ~Obywatel

Kupimy u nich rakiety, a pózniej nam wyłaczą jak Gruzji.

! Odpowiedz
3 27 ~Obrońca_Przebraża

Broń to się produkuje u siebie!!! Broń kupują kraje kolonialne i niewolnicy!!!

! Odpowiedz
4 12 ~ziutek

kupi bomby atomowe po 1 dolarze za sztukę

! Odpowiedz
3 26 ~mlody

No cóż. Widać jak na dłoni jaką mamy Polskę. Obecni rządzący to ludzie od USA i państwa położonego w Palestynie. Poprzednicy to sprzedawczyki wystawieni przez szwabów. ZSL-owcy z Pawlakiem to robili laskę ruskom płacąc najdrożej w UE za gaz. SLD i millery początkowo od rusków potem zdradzili i robili laske USA.

Kto zatem u licha jest niezależny od tych państw kolonialnych?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 11 ~andrew

I po co drażnić niedźwiedzia?
Macierewicz jest obłąkanym człowiekiem!
Jeszcze da popalić Jarkowi a nawet może go usunąć!

! Odpowiedz
2 2 ~njus

http://czuchnowski.blox.pl/2016/01/Bylem-agentem-Macierewicza.html
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/antoni-macierewicz-od-lat-dziala-tak-jakby-byl-agentem-rosyjskim,380791.html

! Odpowiedz
3 30 ~PISiażenada

jak to??!!to już nie bedziemy potega i nie będziemy produkowac w "polskich" zakładach i zalewac ta bronia cały świt.skad ta zmiana?czyżby antos przytulił u izraelitów znowu parę złotych tak jak za biedahawki z montowni kabin do śmigłowców z mielca?

! Odpowiedz
7 28 ~mm

Macierewicz to jest żyd jak z obrazka.

! Odpowiedz
0 9 ~DJCat

Uffff. Antek nie poleciał w kosmos, już się bałem, że zadeklaruje kupno od Izraela batalionu czołgów albo 2tys dronów.

! Odpowiedz
1 28 ~nik

Nasza murzyńskość wobec USA trwa w najlepsze...

! Odpowiedz
1 19 ~ajwaj

A Pan "Maciorewicz" bedzie od swoich sprzedawal, czy dla durnych Polaczków kupowal ??? Czy jedno i drugie ???

! Odpowiedz
4 29 ~bumbum

Daje zarobić swoim rodakom z Izraela, a jego wyborcy-barany dają się nabrać na pseudo-patriotyczny bełkot.

! Odpowiedz
2 20 ~gosc

I zaczyna sie kolejna odslona : w czyim interesie i pod czyje dyktando dziala ten rzad

! Odpowiedz
0 4 ~pis_na_wieki

żydów z USA

! Odpowiedz
4 20 ~glon

Jednego nie mozna zarzucic Antoniemu ze dziala. Najpierw zajal sie struktura armi, w pol roku odbudowal sily zbrojne i stworzyl grupe pod nikie mieso armatnie grupa obrony terytorilana, zerobil audyt zamowien Carakacli, uratowal swiat przed wojna i niedpuscil do sprzedzy Mistrali do Moskwy, Zatrudnia fachowcow pracujacych z aptekarska precyzja a wyrzycil innych pozostalych, wyplacil zadosuczynienia wybitnym polakom poleglym pod smolenskiem patrz Mrs Gosiwska i 750 tys na bis bo na chleb i mieszknaie bidna nie miala a z dzicmi sie walensala po hotelach. a na koniec dotrzymal slowa i kupil bombe atomowa, z dwoma jadrami w kieszeni.
to polak z krwi i kosci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 5 ~Marian

Jestem dumny z mojego rządu

! Odpowiedz
2 17 ~MoszeGoldstein odpowiada ~Marian

ja też

! Odpowiedz
5 3 ~MścisławKowalski odpowiada ~MoszeGoldstein

Błąd, pomyliłem sie podpisując., Nie nazywam się Mosze Goldstein, ale Mścisław Kowalski. I też jestem dumny z polska patrioty w żond PIS. niech żyje Wielki Izrael!

! Odpowiedz
0 5 ~silvio_gesell

Kartel zbrojeniowy nie ma już komu sprzedawać?

! Odpowiedz
5 8 ~awas

To jest naprawdę Wielki Wódz. Będziemy mocarstwem bo przecież wojna tuż tuż. Wszystko strata kasy bo jak coś ma odstraszyć Putina to nie bedą to bojownicy maciarewicza ani jego helikoptery I karabiny. Tylko NATO może dać nam bezieczeństwo - czyli niestety Trump który jest niewiadomą nawet dla naszego Wielkiego Wodza

! Odpowiedz
1 4 ~italiano

To oni tam kosy klepią ?

! Odpowiedz
1 25 ~xxx

a od kogo mają kupować takie icki jak maciarewich czy morawiecki jak nie od swoich ?

! Odpowiedz
2 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 25 ~byk

Jeżeli PKB będzie spadać w takim tempie, nie będzie żadnych zakupów ani poza granicami ani w naszej zbrojeniowce. Wygląda na to ze kula sniegowa ruszyła. Zamiast nowych miejsc pracy w naszej zbrojeniowce będą zwolnienia. Dobra zmiana... a złotówka słabnie i słabnie....

! Odpowiedz
1 4 ~pis_na_wieki

a może licencję kupimy i sami produkcją się zajmiemy?

! Odpowiedz
1 2 ~crocodillo

My mamy juz ogloszona wspolprace z Ukraincami z Donbasu na produkcje super smiglowcow wielozadaniowych dla Polskiej obrony terytorialnej.

! Odpowiedz
0 15 ~takijeden

Ciekawe, czy dzięki tej "kopercie" , Naród Wybrany będzie nas szanował na świecie ? Będzie o nas dobrze mówił ? Oj, ciekawe, ciekawe .. aj,waj.

! Odpowiedz
4 11 ~crocodillo

Maciarewicz pojechl kupic obiecana BOMBKE ATOMOWA. Oczywiscie przy okazji robiac walek ze swoim misulkiem. a ci co watpiat to do lagrow, ziobrko juz ma paragraf na zdrajcow narodu.
Choc dziw bierze z zydkami gada

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 7 ~crocodillo odpowiada (usunięty)

Kazdy Pisior nienawidzi i niengada z zydami poza agata zona maliniaka

! Odpowiedz
0 10 ~MM odpowiada ~crocodillo

No właśnie. PiS jest chyba najbardziej pro-izraelską opcją w PL. Zawsze był.

! Odpowiedz
0 2 ~zbyszek1 odpowiada (usunięty)

icka rybka MM

! Odpowiedz
0 2 ~MM odpowiada (usunięty)

Cóż, mój usunięty komentarz nie był ani anty-żydowski ani nawet pejoratywny. Po prostu stwierdzenie faktu z drobną uszczypliwością do gościa, który pisze "zydki" z małej litery i wszystko jest OK. Bardzo dziwne...

! Odpowiedz
0 1 ~at

Izrael nigdy nie przyznał się do posiadania broni jądrowej i zdolności do jej produkcji.
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nowe-badania-potwierdzaja-istnienie-broni-jadrowej-w-izraelu
http://bellum.com.pl/operacja-plumbat-czyli-jak-izrael-zdobyl-bron-atomowa/

! Odpowiedz
0 4 ~ja

A co MSBS z Łucznika?

! Odpowiedz
1 8 ~Sherlock

Po obejrzeniu zdjęcia dochodzę do wniosku,że na stole chyba ktoś pół litra postawił.

! Odpowiedz
0 0 ~Eskimos

Haha, faktycznie!
Kiedyś nawet widziałem taką księgę ,,pan Tadeusz", a w śródku butelka.księga podobną do tej w dłoniach Pana Anatola.

! Odpowiedz
0 2 ~Jon

Izrael ma drony najnowocześniejsze na świecie.

! Odpowiedz
0 7 ~JOJO

To nie lepiej sprzedać broń Izraelowi jak się boi??? Kto podpalił Syrię??? Analiza... Liban , Libia , Irak...

! Odpowiedz
2 13 ~Robert

Ciekawe co na to ONR i elektorat PIS

! Odpowiedz
0 3 ~sa

TVPIS tym nie powie przecież więc elektorat się nei dowie.

! Odpowiedz
1 9 ~zydozerca

zapłaci własnym ciałem dorzucając 3% PKB RP do rozdysponowania wg życzeń starszych braci w wierze

! Odpowiedz
2 12 ~bn

Ile Pan minister zapłaci temu nowemu partnerowi strategicznemu i przyjacielowi Państwa Polskiego?

! Odpowiedz
0 4 ~Jasko

Za A bombkę pewnie nie mało.

! Odpowiedz
0 3 ~Xor odpowiada ~Jasko

warta każdej ceny.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil