Szef MON: Obrona terytorialna będzie nowym rodzajem sił zbrojnych

Wojska Obrony Terytorialnej będą nowym rodzajem Sił Zbrojnych RP, ich dowódca będzie trzecim, obok dowódcy operacyjnego i generalnego, dowódcą rodzajów sił zbrojnych mianowanym przez prezydenta - powiedział w czwartek wieczorem w Sejmie szef MON Antoni Macierewicz.

Minister przedstawił rządowy projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który przewiduje, że od początku 2017 r. zostaną powołane Wojska Obrony Terytorialnej.

Szef MON przypomniał, że wszyscy dowódcy rodzajów sił zbrojnych podlegają prezydentowi jako zwierzchnikowi sił zbrojnych i ministrowi obrony.

Macierewicz powiedział, że WOT zwiększą i uzupełnią możliwości wojska. Jak mówił, obrona terytorialna będzie zdolna do współdziałania z innymi rodzajami sił zbrojnych oraz do samodzielnego prowadzenia działań bojowych, ratowniczych, a także do organizowania i prowadzenia samoobrony lokalnej.

Zaznaczył także, że WOT będą w sposób szczególny szkołą wychowania patriotycznego i zaangażowania na rzecz społeczności lokalnych. "Chcemy, aby te wojska taką funkcję pełniły. Wyrażam zdziwienie, że ta funkcja jest tak niesłychanie bolesna dla ludzi, którzy twierdzą, że są opozycją" - powiedział szef MON.

Macierewicz podkreślił, że WOT będą szeroko współdziałały z rozwijającymi się organizacjami proobronnymi.

Minister przypomniał, że obecnie formowane są dowództwa trzech brygad WOT (w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim) oraz 4 batalionów (w Białymstoku, Siedlcach, Lublinie i Rzeszowie). Jak mówił Macierewicz, do końca 2016 r. stan liczbowy obrony terytorialnej osiągnie co najmniej 3 tys. żołnierzy. W 2017 r. mają powstać kolejne trzy brygady, liczące ok. 18 tys. żołnierzy. W 2019 r. WOT mają liczyć blisko 53 tys. żołnierzy w 17 brygadach i 63 batalionach. Koszty utworzenia i utrzymania WOT w latach 2016-19 MON szacuje na 3,6 mld zł.

Projekt wprowadza nowy rodzaj czynnej służby wojskowej - terytorialną służbę wojskową pełnioną w dwóch formach - rotacyjnej (co najmniej 2 dni w miesiącu) i dyspozycyjnej (równolegle do prowadzenia pracy zawodowej i życia cywilnego). Okres służby przewidziano na od 1 roku do 6 lat z możliwością przedłużenia na kolejne okresy. Żołnierze WOT mają dostawać co miesięczny dodatek - z tytułu pełnienia służby, podnoszenia kwalifikacji i gotowości do natychmiastowego stawiennictwa łącznie będzie to ponad 500 zł dla żołnierza i ponad 600 zł dla oficera. (PAP)

ral/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~As

OT to bardzo dobry pomysł. Naprawia lata "zaniedbań" żydków z PO i SLD.

! Odpowiedz
0 0 ~Fan-JKM

Obrona terytorialna to bardzo dobry pomysl. Jednak jak zawsze w Pl uchwala, pomyslem chca nam uchylic nieba!!!
Po pierwsze aby obrona taka miala sens w kazdym Polskim domu powinna znajdowac sie bron, zarowno dluga jak i krotka!!!
Ludzie powinni byc ostrzelani (trening na szrelnicy) jak rowniez pewni swych umiejetnosci!!!
Dopiero wtedy za kilka lat mozna myslec o obronie terytorialnej!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~88888888

Tak. Widzę głupie komentarze. W USA, Szwecji, Finlandii też powinien działać KOD bo tam takie jednostki istnieją. A co tam kraje nierozwinięte militarnie brak tam demokracji.

! Odpowiedz
1 0 ~nocoty

Obrona terytorialna czy straż przyboczna Ministra?
Gdzieś już zrealizowano taki scenariusz i nie wyszło dla śwaita najlepiej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil