REKLAMA

Szef MEN: Wycieczki szkolne mogą się odbywać z zachowaniem rygorów sanitarnych

2020-09-10 12:13
publikacja
2020-09-10 12:13
fot. ZouZou / Shutterstock

Szkoły mogą organizować wycieczki dla uczniów przy zachowaniu określonych rygorów. Nie ma na razie przeszkód epidemicznych, by wycieczki nie mogły się odbywać - poinformował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

"Pojawiają się pytania, czy mogą być organizowane wycieczki szkolne. My oczywiście mówimy, że tak. W pierwszych dniach roku szkolnego raczej tych wycieczek nie ma, ale przed nami druga połowa września, październik, kiedy często wycieczki w szkołach były organizowane. Na razie nie ma przeszkód epidemicznych, które by zabraniały" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie szef MEN.

Wskazał, że skoro dzieci mogły wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek – obozy czy kolonie oraz uczestniczyć w półkoloniach, w okresie wakacyjnym - to spokojnie szkoły mogą, przy zachowaniu rygorów dotyczących np. transportu i pobytu, organizować wycieczki w roku szkolnym.

Dyrektor nie może żądać od rodzica oświadczenia o stanie zdrowia dziecka

"Nie ma podstawy prawnej, by dyrektor żądał od rodzica zrzeczenia się ewentualnych roszczeń z powodu zachorowania czy jakiejś krzywdy, która by się stała dziecku w szkole, niekoniecznie związanej z epidemią. Jest to niezgodne z prawem i dyrektor nie może żądać tego typu oświadczeń. Podobnie jak i oświadczeń o stanie zdrowia dziecka. Rozumiemy w domyśle, że jeżeli dziecko przychodzi do szkoły, to rodzić uważa, że dziecko jest zdrowe" - wyjaśnił Piontkowski.

Szef resortu przypomniał też, że dzieci chore nie mogą przychodzić do szkoły, jak również te, których bliski objęty jest kwarantanną. Ponadto rodzice powinni uczulać dzieci, by nie dzieliły się drugim śniadaniem z kolegami, nie przynosiły zbędnych przedmiotów, nie pożyczały przyborów szkolnych, odchodziły od nawyku dotykania ust i nosa rękami, a jeśli poczują się źle, by zgłosiły to natychmiast nauczycielowi.

Dzieci powinny również przestrzegać zasad sanitarnych - myć ręce. Wystarczy woda i mydło. "Chodzi o to, by było to naturalnym odruchem, nie tylko w szkole" - mówił Piontkowski. Wytłumaczył, że nie ma obowiązku noszenia maseczek w szkole, choć część dyrektorów, np. ze względów architektonicznych budynku szkoły (wąskie korytarze), wprowadziło go w regulaminie swojej placówki.

"Również rodzic, jako osoba przychodząca z zewnątrz, jest zobowiązany maseczkę założyć. Ta zasada obowiązuje także w przedszkolach. Rodzic powinien też zdezynfekować ręce przy wejściu" - tłumaczył.

autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
blackgrzywa
Bardzo dobrze, że Minister to powiedział. Ciekawe jak odniosą się do tego dyrektorzy szkół, bo to od ich woli zależy, czy wycieczka może się odbyć czy nie. Obozy i kolonie podczas wakacji pokazały, że można bezpiecznie zorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Obiekty noclegowe, autokary, parki rozrywki, muzea Bardzo dobrze, że Minister to powiedział. Ciekawe jak odniosą się do tego dyrektorzy szkół, bo to od ich woli zależy, czy wycieczka może się odbyć czy nie. Obozy i kolonie podczas wakacji pokazały, że można bezpiecznie zorganizować wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Obiekty noclegowe, autokary, parki rozrywki, muzea - wszyscy są perfekcyjnie przygotowani, bo nauczyli się pracować w nowym reżimie. Czas, żeby wycieczki powróciły, bo to cenne uzupełnienie programu nauczania w klasie i możliwość zastosowania zupełnie innych metod niż na lekcji.
#RatujmyWycieczkiSzkolne

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki