REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Szef KNF chce obniżenia wag ryzyka dla walutowych hipotek

2020-04-20 07:21
publikacja
2020-04-20 07:21

Szef KNF Jacek Jastrzębski w liście do Komitet Stabilności Finansowej poparł pomysł obniżenia wag ryzyka dla walutowych hipotek; pozwoli to uwolnić 6 mld zł kapitału - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu".

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Gazeta podaje, że niemal równo trzy lata temu, pod koniec maja 2017 r., Ministerstwo Rozwoju i Finansów wydało rozporządzenie w sprawie podwyższenia wag ryzyka dla walutowych kredytów hipotecznych ze 100 proc. do 150 proc. Pismo resortu było tylko operacyjnym wykonaniem decyzji podjętej na początku 2017 r. przez Komitet Stabilności Finansowej (KSF-M), w skład której wchodzą szefowie NBP, KNF, Ministerstwa Finansów i BFG.

Puls Biznesu zaznacza, że banki od początku epidemii postulowały obniżenie wag ryzyka dla hipotek walutowych; przypomina, że tydzień temu Jastrzębski w w rozmowie z "PB" powiedział, że jest przychylny temu postulatowi i poprze ideę na forum KSF.

"Z naszych informacji wynika, że na deklaracjach się nie skończyło. Szef nadzoru wysłał wniosek do KSF-M o podjęcie decyzji ws. obniżenia wag ryzyka dla hipotecznych kredytów walutowych do 100 proc. Grupa robocza pracuje nad dokumentem zawierającym rekomendacje dla komisji. Z nieoficjalnych informacji wynika, że obniżkę popiera resort finansów. Nie do końca jasne jest stanowisko NBP, którego szef Adam Glapiński przewodniczy KSF-M" - podaje gazeta.

"PB" cytuje też Jastrzębskiego, który mówi, że zmniejszenie wag ryzyka w czasie epidemii jest "krokiem we właściwym kierunku". "Nie ukrywam, że chciałbym, aby KSF-M podzielił nasze stanowisko. Musimy jednak zaczekać na zakończenie prac przez grupę roboczą, a następnie na decyzję KSF-M" - mówi gazecie szef KNF. (PAP)

wni/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
grzechu_comeback
szef.... NADZORU.... TERAZ, chciałby gmerać w poziomie ryzyka, by BANKOM zrobić dobrze?
Czy TO ryzyko zmalało????? Czy jakikolwiek czynnik ryzyka w TYM obszarze przestał oddziaływać???? NIEZŁE JAJA! Czy PRZED koroną brakowało kasy na kredyty?! Pójdźmy dalej i przestańmy naliczać rezerwy! To zwiększy jeszcze bardziej
szef.... NADZORU.... TERAZ, chciałby gmerać w poziomie ryzyka, by BANKOM zrobić dobrze?
Czy TO ryzyko zmalało????? Czy jakikolwiek czynnik ryzyka w TYM obszarze przestał oddziaływać???? NIEZŁE JAJA! Czy PRZED koroną brakowało kasy na kredyty?! Pójdźmy dalej i przestańmy naliczać rezerwy! To zwiększy jeszcze bardziej możliwości PREZESÓW. W sumie jak wszystko całkiem pierdyknie to i tak żaden bank nie będzie potrzebny, więc dajmy sobie na luz z ryzykiem i heja!!!
bogdant
Oczywiscie no bo przecież kryzys a zwlaszcza wzrost kursu walut spowoduje lepsze splacanie kredytow - czy KNF to kolejna instytucja która wpisała sobie to celów zabijania wartosci PLN?
marxs
trzymanie w tzw."polskim" banku jakiejś większej sumy pieniędzy i to na dodatek w złotówkach to więcej niż szaleństwo
trooper
Do upadku całkowitego systemu bankowego raczej nie dojdzie, a jeśli już to nie tak szybko, w bankach polskich można bezpiecznie póki co trzymać oszczędności (do wysokości ochrony funduszu gwarancyjnego). Z trzymaniem złotówek natomiast się 100% zgadzam. Polska waluta narodowa jest przez rządy PIS od początku ich panowania Do upadku całkowitego systemu bankowego raczej nie dojdzie, a jeśli już to nie tak szybko, w bankach polskich można bezpiecznie póki co trzymać oszczędności (do wysokości ochrony funduszu gwarancyjnego). Z trzymaniem złotówek natomiast się 100% zgadzam. Polska waluta narodowa jest przez rządy PIS od początku ich panowania sukcesywnie szmacona, jej wartość na każdym kroku obniżana. Teraz dochodzi jeszcze masowy dodruk pieniądza bez pokrycia.

Z drugiej strony EUR i USD też są w tym momencie drukowane na potęgę, to trochę niweluje obniżanie wartości PLN w stosunku do tych walut. Trochę niweluje, nie całkowicie...
anna_domagalczyk odpowiada trooper
Inflacja w srefie Euro jest zdecydowanie niższa.
grzechu_comeback odpowiada trooper
a POproszę o szczegóły tego szmacenia i jak to się ma do WYKRESU jej wartości, tejże polskiej złotówki? Bo akurat wyraźnie widać efekt panowania jedynie słusznej władzuni.
grzechu_comeback odpowiada anna_domagalczyk
inflacja...... i co? Już? To wszystko?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki