Szef KE podejmuje "ostatnią próbę" przekonania Grecji

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podjął we wtorek ostatnią próbę przekonania Grecji do porozumienia z kredytodawcami, uzależniając to jednak od poparcia przez greckiego premiera Aleskisa Ciprasa warunków pomocy.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej
Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej (Rada Europejska)

Agencje prasowe informują o tym powołując się na unijną osobistość oficjalną, która zastrzegła sobie anonimowość. Według tego źródła propozycja Junckera zakłada, że Cipras napisałby do niego i innych unijnych przywódców, że akceptuje ofertę, którą stronie greckiej przedłożono podczas weekendu.

Według źródeł w greckim rządzie, na które powołuje się Reuters, Cipras pozostaje jednak przy swoim stanowisku. W poniedziałek szef greckiego rządu ponownie wzywał obywateli, żeby w referendum 5 lipca odrzucili warunki zagranicznej pomocy. Twierdził zarazem, że nie spowoduje to wyprowadzenia Grecji z unii monetarnej.

Zobacz koniecznie: Grexit - relacja na żywo

Źródła unijne i greckie informują, że Juncker zaoferował zwołanie we wtorek nadzwyczajnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro, na którym zaakceptowano by wypłacenie Atenom pomocy, umożliwiając im zrealizowanie zobowiązania wobec MFW. Zasygnalizował też możliwość podjęcia później w tym roku negocjacji w sprawie restrukturyzacji spłat greckiego zadłużenia, jeśli Ateny zgodzą się na warunki stawiane przez kredytodawców.

Bez porozumienia w sprawie reform nie zostanie odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW. Program pomocy wygasa we wtorek; również we wtorek Grecja powinna spłacić ratę zadłużenia w MFW - 1,6 mld euro.

"Udało się ponownie otworzyć kanały dialogu między Atenami a Brukselą. Komisja Europejska postąpiła odpowiedzialnie i konstruktywnie, okazując wolę pracy z Grecją nad propozycją, którą położono na stolę w niedzielę" - powiedział szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Gianni Pittella na konferencji prasowej w Brukseli.

Według niego Juncker chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom greckiego rządu w sprawie emerytur, która jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, jak również w sprawie reform rynku pracy i możliwości przedłużenia programu pomocowego, który wygasa we wtorek w nocy. "Propozycja Junckera nie została odrzucona (...) Mamy nadzieję, że grecki parlament poprze propozycję" - dodał włoski polityk.

(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 19 ~hehe

Juncker: "Błagamy Grecy, weźcie od nas tą kasę".

! Odpowiedz
2 3 ~Coroner

Właśnie o to Grecy wystąpili, Nie nadążasz.

! Odpowiedz
3 10 ~Polak

ten niemiecko zydowski syf obgwiazdkowany runie juz niedlugo

! Odpowiedz
2 9 ~roger45

Rozumiem troche Grekow .
Jakies skorumpowane wladze razem z podobnymi bankierami udzielaly Grecji pozyczek. Solidna ich czesc nigdy nie dotarla do spoleczenstwa..
Czy bank udzieli zwyklemu klientowi pozyczki przekraczajacej mozliwosc splacenia ?
Nie, chyba ze uklad jest skorumpowany.

! Odpowiedz
0 6 ~heh

Ehhh coś tak czułem, że UE rzuci jeszcze jakąś propozycją. To oznacza, że w Unii jest strach przed rozpadem wspólnoty. I może i to dobrze, niech się już to wszystko rozpieprzy.

! Odpowiedz
1 2 ~Grzechu_comeback

A co?! Słońce Peru harata w gałę??? Czy łikend zaczyna się już we wtorek?

! Odpowiedz
0 8 ~rty

Unia się boi że reszta dłużników Włochy, Hiszpania, Portugalia, Irlandia powie to samo dlaczego mamy spłacać długi?? Niech je nam darują ... Co spowoduje krach we Francji i Niemczech i upadek całej Unii.

! Odpowiedz
0 6 ~MS

Eeee tam. Dopiero zatrybili, że gracy znowu ich r...nęli, tylko tym razem na 400 mld. 310 w kredycie i 90 w gotóweczce.

Trzeba przyznać że Varoufakis umie sobie pograć.

! Odpowiedz
1 1 ~MS

I to bynajmniej w gałę

! Odpowiedz
0 2 ~sjlog

Ściepa na wierzycieli... ? No robi się gorąco tym którzy swego czasu chcieli na Grecji szybko zarobić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil