Szef KE podejmuje "ostatnią próbę" przekonania Grecji

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podjął we wtorek ostatnią próbę przekonania Grecji do porozumienia z kredytodawcami, uzależniając to jednak od poparcia przez greckiego premiera Aleskisa Ciprasa warunków pomocy.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej
Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej (Rada Europejska)

Agencje prasowe informują o tym powołując się na unijną osobistość oficjalną, która zastrzegła sobie anonimowość. Według tego źródła propozycja Junckera zakłada, że Cipras napisałby do niego i innych unijnych przywódców, że akceptuje ofertę, którą stronie greckiej przedłożono podczas weekendu.

Według źródeł w greckim rządzie, na które powołuje się Reuters, Cipras pozostaje jednak przy swoim stanowisku. W poniedziałek szef greckiego rządu ponownie wzywał obywateli, żeby w referendum 5 lipca odrzucili warunki zagranicznej pomocy. Twierdził zarazem, że nie spowoduje to wyprowadzenia Grecji z unii monetarnej.

Zobacz koniecznie: Grexit - relacja na żywo

Źródła unijne i greckie informują, że Juncker zaoferował zwołanie we wtorek nadzwyczajnego spotkania ministrów finansów państw strefy euro, na którym zaakceptowano by wypłacenie Atenom pomocy, umożliwiając im zrealizowanie zobowiązania wobec MFW. Zasygnalizował też możliwość podjęcia później w tym roku negocjacji w sprawie restrukturyzacji spłat greckiego zadłużenia, jeśli Ateny zgodzą się na warunki stawiane przez kredytodawców.

Bez porozumienia w sprawie reform nie zostanie odblokowana ostatnia transza pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro; bez tych pieniędzy Ateny nie mogą zrealizować swych zobowiązań wobec MFW. Program pomocy wygasa we wtorek; również we wtorek Grecja powinna spłacić ratę zadłużenia w MFW - 1,6 mld euro.

"Udało się ponownie otworzyć kanały dialogu między Atenami a Brukselą. Komisja Europejska postąpiła odpowiedzialnie i konstruktywnie, okazując wolę pracy z Grecją nad propozycją, którą położono na stolę w niedzielę" - powiedział szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Gianni Pittella na konferencji prasowej w Brukseli.

Według niego Juncker chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom greckiego rządu w sprawie emerytur, która jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, jak również w sprawie reform rynku pracy i możliwości przedłużenia programu pomocowego, który wygasa we wtorek w nocy. "Propozycja Junckera nie została odrzucona (...) Mamy nadzieję, że grecki parlament poprze propozycję" - dodał włoski polityk.

(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~GGG

Ciekawe, że nikt nie zwraca uwagi na to, że Grecja ma zapłacić 1,6mld, żeby otrzymać ponad 7mld tego samego dnia. Czyli im się to opłaca, a wolą zrobić inaczej. Gdyby komukolwiek z Was kazano zapłacić milion złotych, żeby otrzymać kilka razy więcej to każdy by ten milion skombinował. Nie rodzi się pytanie dlaczego tego nie robią? Dlaczego nikt nie próbuje sobie odpowiedzieć na to pytanie?

Wiem, że nikogo nie interesuje odpowiedź - zwłaszcza, że musiałaby być długa. Jak ktoś ma ochotę niech sobie sprawdzi w internecie. W skrócie: jeżeli Grecja nie zapłaci raty to za 30 dni MFW uzna ją bankrutem, a obligacje tego kraju staną się śmieciem. Z punktu widzenia Grecji nie ma to znaczenia bo i tak jest bankrutem. Natomiast obligacje Grecji są zastawem na SDRach. Jeżeli ktoś nie wie co to SDRy to polecam poznać bo są bardzo ważne. Globalną sumę SDRów szacuje się na ponad 500 bilionów euro. Jest to globalna sieć połączeń systemu finansowego, która jest napięta do granic możliwości. W tej sieci każda instytucja jest mocno zależna od innych instytucji. Jeżeli Grecja zbankrutuje to zabezpieczenie na SDRach przestanie istnieć. Jednak dzięki temu zabezpieczeniu system bankowy mógł wyemitować i pożyczyć te same pieniądze (miał je cały czas zapisane w księgach). Co się stanie jeżeli te zapisy znikną? Jeżeli taki np deutsche bank zbankrutuje (w derywatach ma ponad 50 billonów, z tego większość SDRy zabezpieczone w Greckich obligacjach) to zacznie się domino. Dobra, nie chciałem aż tyle pisać. W każdym razie sprawa nie jest prosta i nie dotyczy tylko Greków.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~GGG

sorry, oczywiście nie SDRach tylko CDSach. Do końca życia będę je pewnie nazywał zamiennie.

! Odpowiedz
0 1 ~Adrin

chyba że tak jak Zosia http://www.almoc.pl/img.php?id=2737 woli zawsze prawnika

! Odpowiedz
1 3 ~Coroner

Olimpiady czas: A tymczasem niespodziewanie z dalszej pozycji wyskoczyło do przodu Puerto Rico Usa idą łeb w łeb z Grecją Ale my dopingujmy Europejskim krajom. Co tam USA, wiadomo Bankrut z drukarką i nikt jeszcze nie siedzi za te przewałki, ale do czasu. Prawdziwa olimpiada bankrutów się zapowiada, Japonia też nie da sobie w brodę pluć maja tam dobrych światowych zawodników (banksterów drukarzy)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~zinesmaczony

Ten spektakl staje się żenujący... Która to już "ostatnia szansa"?

! Odpowiedz
1 0 ~BANKE

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 ~kkk

Grecy nie dają się Hitlerom i geringom!

! Odpowiedz
0 10 ~Jamaica

jaka psychoza ... EU wali na kolanach do Ciprasa hehehe toz to jakas mega Farsa !!! Na miejscu Ciprasa wzialbym ta wciskana kase i po miesiacu pokazal srodkowy palec - pewnie tak bedzie!!!

! Odpowiedz
1 9 ~LastChance

przeciez to jaja jakies sa ... Merkelowna blaga na kolanach zeby Grecy wzieli od nich kase !!! Kabaret normalnie!

! Odpowiedz
1 4 ~gość

hmmm ale czy zastanowiłeś się do kogo finalnie te pieniądze trafią ? finalnie trafią głównie do niemiec więc niemcy sami sobie udzielają pieniędzy ;) i dlatego blagają na kolanach o to ,żeby Grecy wzieli te pieniądze ;)

! Odpowiedz
5 7 ~hehe

Ciekawe czy do niespłacających kredyty frankowców bankierzy pukają z kolejnymi kredytami by nie stracili płynności?

! Odpowiedz
3 8 ~bari

He,he, co za gołębie serca, tak ratują Greków, naprawdę trzeba być idiotą, żeby nie widzieć jak Francuzi i Niemcy stają na głowie, żeby ich banki dalej mogły doić Greków.

! Odpowiedz
4 9 ~Coroner

Grecja jest wzorem katastrofy, która jest wstanie ogarnąć cały świat. A przepowiednie mówią że bałagan rozpocznie się od małego niepozornego kraju. Ale banki centralne, rządy i nobliści odmawiają uznania wagi tego problemu. Wiedzą, że jeśli pozwolą Grecji na porażkę dzisiaj, to będzie następna Hiszpania i Włochy, a następnie Portugalia, Francja i ostatecznie cały system finansowy. Europa i USA upadnie gospodarczo niezależnie od ekonomicznych "Powiązań" Po prostu Brazylia i Argentyna Globalnie, na drugie lata. Ukryty dług w derywatach który eksploduje jak terrorysta w zatłoczonej świątyni będzie tego powodem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~dziadek_jerzyk

A mnie to wisi urlop spędzam na działce.

! Odpowiedz
9 10 ~Kris

no to niech Ci wisi dalej, to za niedługo też będziesz spędzał urlop na działce ale na niemieckiej ziemi

! Odpowiedz
1 4 ~yhym

Niedługo nie bedziesz miał urlopu bo mfw powie, że niezbedne sa reformy w polsce aby splacac dlugi i polacy musza pracowac 6 dni w tygodniu. Bo juz etap grecki przeszlismy nasze PO zgdzilo sie na emerytury glodowe od 67 lat i place zanizone do tego ogromne podatki i koszta pracy.

! Odpowiedz
0 0 ~robotroll odpowiada ~yhym

Uczciwi prekariusze już dawno nie mają urlopów i emerytur, takie rzeczy przysługują tylko policjantom, urzędasom i innym darmozjadom.

Ale w końcu nadejdzie dzień rebelii, lud będzie rżnąć ciarachów!

Będziesz mógł sobie wspominać swoje urlopy na koszt uczciwej części społeczeństwa... gdy cię będą przeżynać...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 16 ~ooo

Unia powstała tylko po to, żeby jej założyciele, a w szczególności szwaby i żabojady mogli rządzić 1/4 świata, bo od zawsze zazdrościli Rosji i USA obszaru, i trzepać kasę na takich krajach jak Grecja. Teraz mydlą nam oczy kryzysami i każą płacić zwykłym ludziom za swoją nieudolność, a sami żyją jak krezusi. To polityk ma służyć ludziom, a nie ludzie politykom. Narzucają własne prawa, chełpią się jednością krajów, ale nie dążą do zrównania poziomów życia europejczyków. Pootwierali granicę i po cichu zgarniają terytoria, większość Polaków już robi na ziemiach niemieckich, francuskich, włoskich w Polsce. Zmieszali rasy, religie, tradycję i kultury, żeby zaprowadzić chaos, a jak wiemy w chaosie najłatwiej się rządzi. Po upadku komuny wszystko szło w dobrym kierunku, każde państwo robiło na siebie i było ok, ale niektórym oczywiście się to nie spodobało, że teraz mają zero do powiedzenia w Europie i utworzyli podpuchę zwaną unią europejską, która z góry była skazana na porażkę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~lel

jest w tym sporo prawdy. Wszystko zapoczątkowuje przekupienie elit, a potem te elity radzą już sobie same, każde ze swoim stadem baranów. Liczę na mądrość tłumów. Sądząc jednak po postach w bankierze nadzieja ta umrze jako ostatnia

! Odpowiedz
2 12 ~hehe

Deutsche Bank na zielono zatem zakładają, że Grecy spłacą zadłużenie.;-)

! Odpowiedz
0 8 ~Stempel

Kończ waść, wstydu oszczędź.

! Odpowiedz
0 4 ~Licho

No to pieniądze MFW wpadły do czarnej dziury... szkoda tylko że również polskie zaskórniaki ciężko uciułane i zrabowane polskim podatnikom, które tak nasz nierząd tak chętnie "pożycza"... i dlaczego tak o tym cicho o tym w mediach???

Ostatnio było to 10 mld dolarów, których pewnie już nie odzyskamy bo zniknęły albo w greckiej, albo ukraińskiej CZARNEJ DZIURZE... Brawo...

Przynajmniej Grecy się za nie pobawią, a banderowcy kupią kilka czołgów (oczywiście od Rosjan bo innych nie umieją obsługiwać).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~Michal_Warszawa

Greacja jest 4 razy bogatsza od Polski ! Powinno sie porownywac zasoby kraju na mieszkanca ! a nie tylko wartosc wyprodukowanych w danym okresie dobr I uslug ! czesto przez zagraniczne firmy w danym kraju tak jak w Polsce PKB !!! Co z tego ze mamy PKB na osobe tylko kilkanascie procen nizsze niz Grecja jesli my nic nie mamy ! Nie mamy wlasnosci, zasobow. Mamy ich 4 razy mniej na osobe niz Grecja !!!

To iluzja to nie daje pelni wiedzy o zamoznosci ! Wtedy okaze sie, ze to my to pieklo ! bo my sie wyprzedalismy ze wszystkiego a Polak ma 8 000 PLN oszczednosci !
Grecja to nie pieklo ale w miare bogaty kraj ktory ma w miare bogatych obywateli ( 4 razy bogatszych niz w Polsce ) www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1170557,Polak-cztery-razy-biedniejszy-od-Greka-i-20-razy-od-Szwajcara-Zobacz-raport-Credit-Suisse

Grecja to kraj ktory poprostu zawiesil splate swoich zobowiazan ! Nie straszcie ludzi ! To jest teraz problem wierzycieli !!! To jest ich tragedia! czyli bankow ktore pozyczaly na lichwiarski procent I finansowaly tez konsumpce I pasywne inwestycje w Gracji m.in. na wklad wlasny do dotacji unijnych na niepotrzebne projekty !!! To jest teraz konsekwencja....czy to czegos nam nie przypomina ? nie mowi ?

GRECJA JEST 4 RAZY BOGATSZA OD POLSKI! to u nas jest tragedia !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~Maniek

Tak myślę odnośnie zapowiadanego referendum, że to podpucha i dodatkowy argument Greków w rozmowach z Unią. Mamy wtorek i nadal padają propozycję rozwiązania problemu - czy Grecy są w stanie w 4 dni zorganizować ogólnokrajowe referendum? U nas musi to trwać kilka tygodni. Albo to ściema, albo nawet grecki aparat państwowy jest bardziej sprawny od naszego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~fgds

W Polsce to 2 tygodnie liczą głosy....

! Odpowiedz
7 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 4 ~plutarch

Kosz dla krecika Putina za "żydowsko niemieckich banderowskich POpapraćców".

! Odpowiedz
4 4 ~plutarch

To straszne, że z rosyjskiego budżetu (emeryci, renciści) opłacane są szwadrony agentów wpływu, siejących nienawiść. Mieć nadzieję, że suweren rosyjskiego państwa, jakim jest naród rosyjski, wkrótce obudzi się z tego złego snu, jaki wyśnił niski pułkownik KGB.

! Odpowiedz
6 11 ~Coroner

Ciekawe kiedy rządowi Greckiemu przytrafi się jakiś zamach „wypadek”. Przewiduję że odpowiednie służby plan mają gotowy. Coś jak „Zamach w Sarajewie” Bo już chyba jest czas.

! Odpowiedz
10 6 ~plutarch

Nowe wytyczne z Olgino dla Coronera.

! Odpowiedz
4 5 ~Coroner odpowiada ~plutarch

Uważaj bo ci Obierak Banana obetnie EBT Electronic Benefit Transfer (Pomoc żywnościową)

! Odpowiedz
5 6 ~losowanie

I modle się aby dzielni grecy się wyzwolili z tej okupacji.
A jak nie wiedzą jak to może warto spojrzeć na islandię której sie udało.
Gdyby sie udało to wyszło by na to że to nadal dzielny naród i waleczny i nigdy sie nie poddał.
Potem troche ruskie pomoga troche chiny i sie rozkręci.
Niestety nie dadza im wypaśc bo wiedzą w która stonę pójda.
Będa jeszcze cztery propozycje ale przy piątej się grecy poddadzą to taka gra jest w której i tak wszystko jest ustalone. Turcja już zblizyla sie do rosji a co dopiero grecja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~ManOnTheMoon

Islandia to 300 000 mieszkańców - mniej niż mieszka w Nowej Hucie więc nie ta skala. Poza tym i tak musieli zapłacić za postępowanie bankierów. Tutaj to nie jest kryzys sektora bankowego a kryzys finansów całego państwa..
Nie mniej jednak też jestem za przecięciem tego wrzodu bo im dłużej czekamy tym gorsze rokowania dla pacjenta. I mówię tutaj nie tylko o Grecji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~sjlog

Ściepa na wierzycieli... ? No robi się gorąco tym którzy swego czasu chcieli na Grecji szybko zarobić.

! Odpowiedz
0 6 ~MS

Eeee tam. Dopiero zatrybili, że gracy znowu ich r...nęli, tylko tym razem na 400 mld. 310 w kredycie i 90 w gotóweczce.

Trzeba przyznać że Varoufakis umie sobie pograć.

! Odpowiedz
1 1 ~MS

I to bynajmniej w gałę

! Odpowiedz
0 8 ~rty

Unia się boi że reszta dłużników Włochy, Hiszpania, Portugalia, Irlandia powie to samo dlaczego mamy spłacać długi?? Niech je nam darują ... Co spowoduje krach we Francji i Niemczech i upadek całej Unii.

! Odpowiedz
1 2 ~Grzechu_comeback

A co?! Słońce Peru harata w gałę??? Czy łikend zaczyna się już we wtorek?

! Odpowiedz
0 6 ~heh

Ehhh coś tak czułem, że UE rzuci jeszcze jakąś propozycją. To oznacza, że w Unii jest strach przed rozpadem wspólnoty. I może i to dobrze, niech się już to wszystko rozpieprzy.

! Odpowiedz
2 9 ~roger45

Rozumiem troche Grekow .
Jakies skorumpowane wladze razem z podobnymi bankierami udzielaly Grecji pozyczek. Solidna ich czesc nigdy nie dotarla do spoleczenstwa..
Czy bank udzieli zwyklemu klientowi pozyczki przekraczajacej mozliwosc splacenia ?
Nie, chyba ze uklad jest skorumpowany.

! Odpowiedz
3 10 ~Polak

ten niemiecko zydowski syf obgwiazdkowany runie juz niedlugo

! Odpowiedz
4 19 ~hehe

Juncker: "Błagamy Grecy, weźcie od nas tą kasę".

! Odpowiedz
2 3 ~Coroner

Właśnie o to Grecy wystąpili, Nie nadążasz.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil