Szef IISS: zawarty układ opóźni o 10-15 lat uzyskanie przez Iran broni atomowej

Porozumienie zawarte latem ubiegłego roku przez światowe mocarstwa z Iranem opóźni o 10-15 lat uzyskanie przez ten kraj broni nuklearnej - ocenił we wtorek szef londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) John Chipman.

"Rok 2015 był dość dobrym rokiem w kwestii nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia głównie dlatego, że doszło do podpisania układu tzw. grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem" - powiedział AFP Chipman na marginesie prezentacji tegorocznej edycji rocznika IISS "The Military Balance", zawierającego dane na temat potencjałów wojskowych wszystkich państw świata.

"Było wiele głosów sceptycznych co do tego, czy jest to dobry układ, lecz jest zgoda co do faktu, że porozumienie to pozwoli przynajmniej na opóźnienie na lata, może na 15 lat, uzyskanie przez Iran broni atomowej, co jest dobrą wiadomością w kwestii nierozprzestrzeniania broni" - podkreślił.

Spełnienie przez Iran wszystkich warunków układu zawartego w lipcu 2015 roku pozwoliło na zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Teheran w związku z jego programem atomowym.

Spór o ten program trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu od 10 lat, by zmusić ten kraj do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który według zachodnich rządów miał na celu budowę broni jądrowej. Teheran temu zaprzeczał. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów. (PAP)

jo/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil