Szef Huaweia: przeniesiemy centrum badawcze z USA do Kanady

Założyciel i szef Huaweia Ren Zhengfei zapowiedział przeniesienie ośrodka badawczego chińskiego koncernu z USA do Kanady. Krok ten uzasadnia ograniczeniami nakładanymi na firmę na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

(fot. Carlos Perez / EFE)

W wywiadzie dla dziennika "The Globe and Mail" szef chińskiego koncernu stwierdził, że "zgodnie z amerykańskim zakazem nie będziemy mogli się komunikować, dzwonić czy wysyłać maili do naszych pracowników w USA".

Agencja AP przypomina w tym kontekście, że Huawei potwierdził w czerwcu likwidację 600 miejsc pracy w ośrodku badawczym w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej.

Pod koniec listopada dziennik "Wall Street Journal" podał, że Huawei zaskarży decyzję Federalnej Komisji Łączności USA (FCC) ograniczającą możliwość prowadzenia przez chińską firmę działalności biznesowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskim operatorom telekomunikacyjnym wydano zakaz wykorzystywania środków pochodzących ze wsparcia rządowego na zakup sprzętu dostawcy z ChRL.

W maju ubiegłego roku administracja prezydenta Donalda Trumpa objęła Huawei Technologies sankcjami handlowymi, argumentując, że produkty tej firmy mogą być używane jako narzędzia szpiegowskie przez władze w Pekinie. Spółka zaprzecza tym zarzutom.

Na dzień przed rozpoczętym we wtorek szczytem NATO w Londynie szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo po raz kolejny ostrzegł państwa europejskie przed współpracą z Huaweiem.

"Stany Zjednoczone szanują prawo każdego kraju do ustalania polityki technologicznej i decydowania, jak chronić swoich obywateli. Jednak nasze przyjaźnie i sojusze z państwami UE - kiedyś w końcu zbudowane na wspólnym umiłowaniu wolności - wymagają, byśmy wyrażali obawy, kiedy widzimy zagrożenia dla naszego wspólnego bezpieczeństwa" - napisał Pompeo w artykule opublikowanym w poniedziałek na portalu Politico.

Waszyngton od ponad roku wywiera naciski na swoich europejskich sojuszników, w tym na Polskę, aby w pracach nad wdrożeniem technologii 5G zrezygnowali ze stosowania sprzętu chińskiego koncernu.

Huawei jest największym na świecie dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego i drugim co do wielkości producentem smartfonów. Chiński koncern wyprzedza pod tym względem amerykańskie Apple i rywalizuje o pozycję z południowokoreańskim Samsungiem.(PAP)

mobr/ mk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 11 ajwaj

I to wszystko ? :)

""Dyrektor finansowy Huawei Meng Wanzhou „nie boi się już nieznanego" (siedziala rok)""

Meng powiedziała również, że była „głęboko poruszona” uprzejmością ludzi w Kanadzie, mówiąc, że wybuchła płaczem po usłyszeniu aplauzu w galerii publicznej, kiedy sędzia udzielił jej zwolnienia za kaucją.
Miniony rok był świadkiem chwil strachu, bólu, rozczarowania, bezradności, udręki i walki… Nauczyłam się też stawiać czoła i akceptować swoją sytuację. Nie boję się już nieznanego” - napisała.""
2.12.2019
http://www.globaltimes.cn/content/1171918.shtml

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 9 ajwaj

Prez. Trump jest w rozterce,
chce ratowac swoje wydmuszki, a jednoczesnie byc "up to date" z czolówka swiatowa.

Jak by nie bylo dla HUAWEI zrobili kal-boje reklame swiatowa (warta selki mln $) i to za darmo :)
Antoni Slonimski "zle czy dobrze byle po nazwisku"

! Odpowiedz
4 17 gronostaj

Chyba nie o to Trumpowi chodziło...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.