REKLAMA

MEDIASzef Hamasu uciekł z północy Strefy Gazy w konwoju sanitarnym

2023-12-10 11:00, akt.2023-12-10 16:37
publikacja
2023-12-10 11:00
aktualizacja
2023-12-10 16:37

Przywódca Hamasu Jahja Sinwar uciekł z północy Strefy Gazy w konwoju sanitarnym, który kierował się na południe palestyńskiej półenklawy, a teraz prawdopodobnie ukrywa się w tunelach pod Chan Junus - podaje w niedzielę portal Times of Israel, powołując się na przedstawicieli izraelskich władz.

Szef Hamasu uciekł z północy Strefy Gazy w konwoju sanitarnym
Szef Hamasu uciekł z północy Strefy Gazy w konwoju sanitarnym
fot. Ibraheem Abu Mustafa / / Reuters

Według źródeł portalu przywódca Hamasu uciekł z północnej Gazy na początku wojny. Wszelkie inne ustalenia izraelskich służb w tej sprawie są objęte tajemnicą - pisze Times of Israel.

W środę premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował, że siły izraelskie okrążają w Chan Junus dom należący do Sinwara. Władze izraelskie uważają, że jest on odpowiedzialny za atak Hamasu na Izrael z 7 października, i to on podejmował decyzje, a także był jedną z osób planujących napaść.

4 tygodnie czy kilka miesięcy? Sprzeczne terminy zakończenia walk w Strefie Gazy

Premier Netanjahu zapewnił prezydenta USA Bidena, że operacje w Khan Younis w południowej Gazie będą trwały jeszcze przez 3–4 tygodnie. Izraelska ofensywa w Strefie Gazy prowadzi do śmierci i kapitulacji wielu bojowników Hamasu, których "system się rozpada" – potwierdził szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela generał Herci Halewi. Z kolei media spekulują, że intensywne walki potrwają jeszcze dwa miesiące. 

61-letni Sinwar należy do Hamasu od ponad 30 lat. W 1988 roku sąd izraelski skazał go na dożywocie za zabójstwa żołnierzy izraelskich i Palestyńczyków, którzy współpracowali z Izraelem. Po wyroku spędził 22 lata w więzieniu. Opuścił je jako jeden z około 1000 Palestyńczyków wypuszczonych na wolność w zamian za porwanego przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Szalita. 

fit/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (9)

dodaj komentarz
katzpodola
Skoro uciekł to jaki jest sens mordować kobiety i dzieci? żydowskie q...
samsza
Chan Junus; pol. Karawanseraj Jonasza – miasto. Przed XIV wiekiem wieś Chan Junus była znana jako Salka. W 1387 wybudowano tutaj karawanseraj dla ochrony karawan kupieckich i podróżnych.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chan_Junus
samsza
Karawanseraj, chan, chana (pers. zajazd dla karawan) – dom zajezdny dla karawan lub miejsce postoju karawany z pomieszczeniami dla podróżnych, niszami chroniącymi przed słońcem, magazynem dla przechowania towarów, często o charakterze obronnym.
Seraj: 1) w krajach muzułmańskich: rezydencja władcy, zwłaszcza pałac sułtana, 2) harem.
karbinadel
Nie zapominaj, kto na kogo napadł, i pierwszy zaczął okrutnie mordować
katzpodola odpowiada karbinadel
Pierwsi to byli żydowscy osadnicy którzy wypędzili Palestyńczyków z ich domów. Może warto trochę się podszkolić w historii
abcx
Ale ten Izrael bohatersko pacyfikuje tych Palestyńczyków, jak Niemcy podczas powstania warszawskiego...

Powiązane: Izrael-Palestyna - wojna w Strefie Gazy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki