Szef CENTCOM: W ofensywie na Mosul zabito już 800-900 dżihadystów

Podczas trwającej ofensywy irackich sił - wspieranych przez lotnictwo koalicji międzynarodowej - na kontrolowany przez Państwo Islamskie Mosul zabito już 800-900 dżihadystów - powiedział w czwartek generał Joseph Votel, szef Centralnego Dowództwa USA.

Szef CENTCOM: W ofensywie na Mosul zabito już 800-900 dżihadystów
Szef CENTCOM: W ofensywie na Mosul zabito już 800-900 dżihadystów (fot. Ako Rasheed / Reuters)

"Szacujemy, że w ramach operacji rozpoczętej półtora tygodnia temu zginęło około 800-900 bojowników IS" - oświadczył szef CENTCOM w rozmowie z AFP.

Generał podkreślił jednak, że trudno jest podać dokładne dane, ponieważ dżihadyści przemieszczają się wokół Mosulu i starają się mieszać z ludnością cywilną.

Agencja AFP zaznacza, że bojownicy IS nie mają już zdolności przemieszczania się w większych grupach, przez co trudniej im uzupełnić straty, gdy są one poważne. Jednak wciąż mają możliwości ruchu w małych grupach.

Od 17 października trwa ofensywa ok. 30 tys. żołnierzy irackich i Kurdów na Mosul wspierana przez lotnictwo koalicji pod wodzą USA. Wyzwalane są kolejne miejscowości wokół tego miasta na północy Iraku. Mosul to ostatni bastion IS w tym kraju; to tam w czerwcu 2014 roku lider IS Abu Bakr al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w części Iraku i Syrii.

AFP zaznacza, że opór dżihadystów prawdopodobnie będzie większy, gdy irackie siły będą chciały wkroczyć do miasta. Według najnowszych szacunków amerykańskiej armii w samym Mosulu przebywa 3-5 tys. bojowników IS, a 1-2 tys. dżihadystów jest rozproszonych wokół miasta, by opóźniać wejście do miasta sił rządowych. (PAP)

ulb/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~banditen

"zabito już 800-900 dżihadystów"
A jaki byl plan sprzedażowy na dziś? 9000 ?
Dlaczego tak mało?
Zwiekszyc!

! Odpowiedz
0 3 ~TP

Bardzo łatwo jest wywołać wojnę... o wiele trudniej jest ją odwołać ..., niestety to nie taka prosta matematyka.

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

jem jem a zjazdłem?

! Odpowiedz
2 8 ~jakotakozna

Bo nie o to chodzi, żeby złapać króliczka.. tylko żeby gonić go. Siać strach pt "walka z terroryzmem" i rządzić plebsem chociażby każąc się rozbierać na lotniskach. Plebs oczywiście jest święcie przekonany, że jest to "niezbędna procedura bezpieczeństwa". Że też głupcy są tak pewni siebie, a mędrcy pełni wątpliwości...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 lasekdrugi

dla mnie to nie pojęte jak Oni się tam moga utrzymać.
miasto wielkości Warszawy okupowane przez 6-8 tys. DŻICHADYSTÓW.
gdyby Mieli troche oleju to by ich podusili jednego po drugim.
No ale pewnie im sprzyjają.

! Odpowiedz
4 6 ~Człowiek

POKOJU i ROZSĄDKU , MIŁOSIERDZIA I ROZMÓW A NIE SIŁY I PRZEMOCY!!!!

! Odpowiedz
1 0 ~dwa

ty lewaku tylko bomby karabiny i atakowanieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy

Działania wojenne (broń, strzały, wojska), to tylko front wojny. Jądrem wojny są finanse. Gdyby mocarstwa chciały ukrócić tę wojnę, to odcięły by dopływ kasy i boni na bliski wschód. ~Człowiek, pomyśl, przecież KTOŚ to wszystko finansuje. To idzie w MLD $. Amerykanie, francuzi, islamiści i reszta nic nie zrobią na froncie, jeśli nie będą mieli pieniędzy. Poczytaj, jak Napoleon szedł po finansowej krawędzi. Kasi na działania na froncie starczało mu nie raz dosłownie z dnia na dzień. Jest taka książka "Wojna o pieniądz". Tam są czasem tego typu przypadki opisane. Często ta sama osoba finansuje obie strony konfliktu i od oby bierze %. Wojna, to biznes. Ale nie nasz. My w niej jesteśmy tylko pionkami na szachownicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~dociekliwy

Dlaczego, kiedy w szkole dzieciaki słyszą o działaniach polityczno-wojennych np. Hitlera, to nie pytają skąd miał na to pieniądze? Przecież kampania wyborcza kosztuje (a on prowadził ją od końca lat 20 XX wieku). W końcu doszedł do władzy i zaraz potem rozpoczął wojnę. Skąd miał pieniądze? Nikt nie pyta o to na lekcjach historii. Nikt też o tym nie mówi. Temat tabu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil