REKLAMA

Szef Banku Światowego: Walka ze skrajną nędzą na świecie może zostać wydłużona o dekady

2021-10-11 17:11
publikacja
2021-10-11 17:11
Szef Banku Światowego: Walka ze skrajną nędzą na świecie może zostać wydłużona o dekady
Szef Banku Światowego: Walka ze skrajną nędzą na świecie może zostać wydłużona o dekady
fot. Pushish Images / / Shutterstock

Szef Banku Światowego David Malpass poinformował w poniedziałek na rozpoczęciu jesiennej sesji tej instytucji, która potrwa tydzień, że prognozowany wzrost globalnej gospodarki w 2021 roku wyniesie 5,7 proc., a w 2022 roku - 4,4 proc.

Malpass powiedział, że Bank zaobserwował "tragiczne cofanie się rozwoju" najuboższych państw i związane z tym spowolnienie w "redukowaniu skrajnej nędzy".

Szef BŚ oznajmił, że liczy na to, iż uda się zebrać 100 mld dolarów donacji na potrzeby rozwojowe krajów biednych, istnieje bowiem ryzyko, że zostaną one dotknięte kryzysem "nadmiernego zadłużenia".

Potrzebne jest "globalne podejście" do tego problemu, zważywszy, że należności krajów najuboższych, którym w ramach programu Banku Światowego przysługuje zawieszenie spłat, wzrosły średnio o 12 proc. i osiągnęły w 2020 roku 860 mld USD.

"Istnieje ryzyko, że zbyt wiele krajów wyjdzie z kryzysu COVID-19 z poważnym kryzysem nadmiernego zadłużenia i poradzenie sobie z tym może zająć wiele lat" - powiedział Malpass.

Walka ze skrajną nędzą na świecie może zostać wydłużona w niektórych krajach o dekady, a perspektywy dla państw rozwijających się są niepokojące ze względu na "zbyt powolne szczepienia (przeciw Covid-19), inflację, ograniczone wsparcie polityczne (dla gospodarki), zbyt mało miejsc pracy i braki, które dotycząc nawet wody, pożywienia i elektryczności" - ocenia BŚ.

Malpass dodał, iż znacząco rosną nierówności między państwami bogatymi a krajami rozwijającymi się; w tych pierwszych wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść 5 proc., w tych drugich - 0,5 proc.

W maju Bank Światowy prognozował w półrocznym raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc., a w roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., lecz jeśli nasili się pandemia koronawirusa wzrost ten może wynieść w bieżącym tylko 1,6 proc.

W 2020 roku globalna gospodarka skurczyła się - w ocenia BŚ - o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej.

fit/ mal/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Nędza to z drugiej strony medalu bogactwo najbogatszych cwaniaków. To oni wywołali głód w Afryce i oni utrzymują to zjawisko. Od dziesiątek lat robi się rozmaite akcje grając na ludzkich uczuciach pod nazwie pomż głodującym, zamiast raz na zawsze rozwiązać problem tak by takie kraje jak Etiopia miały swoją gospodarkę Nędza to z drugiej strony medalu bogactwo najbogatszych cwaniaków. To oni wywołali głód w Afryce i oni utrzymują to zjawisko. Od dziesiątek lat robi się rozmaite akcje grając na ludzkich uczuciach pod nazwie pomż głodującym, zamiast raz na zawsze rozwiązać problem tak by takie kraje jak Etiopia miały swoją gospodarkę i się rozwijały.
andregru
"znacząco rosną nierówności między państwami bogatymi a krajami rozwijającymi się" a nie widzą nierówności w "1% najbogatszych ma ponad 2 razy więcej niż pozostałe 99% ludzi na świecie","Z tegorocznego zestawienia wynika, że 2153 najbogatszych (0,00002833 proc. ludności Ziemi) zgromadziło "znacząco rosną nierówności między państwami bogatymi a krajami rozwijającymi się" a nie widzą nierówności w "1% najbogatszych ma ponad 2 razy więcej niż pozostałe 99% ludzi na świecie","Z tegorocznego zestawienia wynika, że 2153 najbogatszych (0,00002833 proc. ludności Ziemi) zgromadziło w swoich rękach więcej majątku niż 4,6 mld ludzi (odpowiadających 60 proc. mieszkańców Ziemi)"
endes
Dooooobreeeee!… Bank Światowy to akurat walczy ale aby wyzyskać biednych…
qonradx
Znowu te afrykanskie biedaki mnozące się na potęgę jęczą tutaj znowu? Źle im było jak był kolonializm, zle im jak go nie ma, zle jak dostali szczepionki od białych, jeszcze gorzej jak nie dostają. Niech się rządzą jak chcą mudżyny dalej u siebie tylko niech juz nie jęczą. Ja juz mam dosyć tuch jęków tylko wbijam Znowu te afrykanskie biedaki mnozące się na potęgę jęczą tutaj znowu? Źle im było jak był kolonializm, zle im jak go nie ma, zle jak dostali szczepionki od białych, jeszcze gorzej jak nie dostają. Niech się rządzą jak chcą mudżyny dalej u siebie tylko niech juz nie jęczą. Ja juz mam dosyć tuch jęków tylko wbijam w te ich wieczne zale i troski czarnego czlowieka.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki