Szef ABW nie może schować się za ogólnikami

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA oraz zaskarżoną decyzję szefa ABW, odmawiającą odpowiedzi na pytania Fundacji Panoptykon o to, jak często służba korzystała z kompetencji nadanych jej ustawą o działalności antyterrorystycznej - czytamy w poniedziałkowej "DGP".

(fot. Jacek Zych / FORUM)

Chodzi m.in. o to, jak często stosowano kontrolę operacyjną wobec cudzoziemców, ile razy ABW korzystała z uprawnień do pobierania obrazu linii papilarnych, utrwalania wizerunku twarzy i pobierania materiału DNA, a także ile razy agencja występowała o informacje do innych urzędów oraz po nagrania z monitoringu.

ABW, odmawiając odpowiedzi na pytania zadane w trybie dostępu do informacji publicznej, uznała, że są to wiadomości niejawne, a ich udzielenie może negatywnie wpłynąć na efektywność działań operacyjno-rozpoznawczych, a w konsekwencji na bezpieczeństwo państwa. Rozpoznając skargę na tę decyzję, WSA w całości podzielił stanowisko ABW.

Jak podaje gazeta, "teraz sprawa zaczyna się niejako od początku". "I choć z wyroku NSA nie można przesądzać, jakie będzie jej ostateczne rozstrzygnięcie, to wiadomo już, że nadanie klauzuli tajności nie wystarcza do odmowy udzielania informacji publicznej" - czytamy. 

sno/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil