Szczyt UE potwierdza gotowość przyjęcia nowych członków w 2004 roku

Na zakończonym w Sewilli w Hiszpanii szczycie Unii Europejskiej uzgodniono, że w listopadzie zostanie podjęta decyzja w sprawie dopłat dla rolników z krajów kandydujących do wspólnoty. W grudniu ma nastąpić zakończenie negocjacji z kandydatami, natomiast wiosną podpisanie traktatu o członkostwie. Potwierdzono także, że nowe kraje zostaną przyjęte do Unii w 2004-tym roku.

Przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się, że nielegalna imigracja do wspólnoty musi zostać powstrzymana. Na razie nie będzie wprawdzie Międzynarodowego Korpusu Straży Granicznej, ale od końca tego roku zwalczaniem nielegalnej imigracji będą się zajmować wspólne patrole na lotniskach i w portach.

Przywódcy 15-tki postanowili także, że najpóźniej w przyszłym roku stworzona zostanie wspólna polityka dotycząca przyznawania azylu. Ma ona uniemożliwić nadużywanie systemu oraz wykluczyć tak zwane kupowanie azylu.

Szefowie państw Unii podtrzymali w trakcie szczytu swoje stanowisko w sprawie Kaliningradu. Nie zgadzają się oni, aby po wejściu Polski i Litwy do wspólnoty obywatele obwodu korzystali z bezwizowego prawa przejazdu do Rosji.

Premier Leszek Miller, który spotkał się w Sewilli z przywódcami wspólnoty, powiedział, że Polska jest całkowicie usatysfakcjonowana wynikami szczytu i odpowiadają jej uzgodnione terminy przyjęcia do wspólnoty nowych krajów.

Premier Miller zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by Polska była gotowa na czas. Dodał, że po wejściu do Unii nasza granica wschodnia, która stanie się zewnętrzną granicą wspólnoty, będzie dobrze strzeżona.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil