Szczerski: Prezydent nie zmieni terminu pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu

2015-11-10 08:50
publikacja
2015-11-10 08:50

Prezydent nie zmieni swojej decyzji w sprawie daty pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu. Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski mówił w TVN 24, że już wczoraj Andrzej Duda wyraził swoją opinię w tej sprawie. Zdaniem prezydenta, na Maltę na szczyt Unia - Afryka 11 listopada w sprawie migracji powinna lecieć premier Ewa Kopacz. "Uczyniono wszystko co trzeba, by premier Kopacz mogła złożyć dymisję 13 listopada"- mówił Krzysztof Szczerski. Dodał, że nie ma potrzeby, by obecna szefowa rządu była w Sejmie 12 listopada.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Minister wyjaśniał, że premier składa dymisję ustępującego gabinetu na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu, a nie w pierwszym dniu pierwszego posiedzenia. "W pierwszym dniu Sejm się ukonstytuuje i wybierze marszałka. 13 listopada premier Kopacz po powrocie będzie mogła - w drugim dniu posiedzenia- złożyć dymisję. Chyba, że chce to zrobić wcześniej, pisemnie"- dodał.

Wczoraj rząd zwrócił się do prezydenta o zmianę daty pierwszego posiedzenia Sejmu w związku z kolizją terminów. W komunikacie prasowym Rady Ministrów napisano, że terminy obu szczytów były oficjalnie ogłoszone i publicznie znane przed ogłoszeniem przez prezydenta decyzji w sprawie pierwszego posiedzenia Sejmu, na którym premier Ewa Kopacz powinna złożyć dymisję i jednocześnie ślubowanie poselskie. Rząd podtrzymał też propozycję, by na unijnym szczycie Polskę reprezentował prezydent.

Poinformowano też, że jeżeli żadne z tych rozwiązań nie zostanie zaakceptowane, rząd będzie zmuszony zwrócić się do jednego z przywódców europejskich z prośbą o reprezentowanie na szczycie unijnym stanowiska Polski.

Minister Krzysztof Szczerski mówił też w TVN24, że nieprawdą jest twierdzenie, iż Kancelaria Prezydenta wiedziała od miesięcy o dodatkowym, nieformalnym szczycie Rady Europejskiej na Malcie 12 listopada, bo szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał go 3 listopada. Powiedział też, że sam prezydent nie ma zastrzeżeń do pracy swoje kancelarii, ma natomiast zastrzeżenia do tego, w jaki sposób rząd przekazywał prezydentowi informacje na temat zakresu nieformalnego szczytu 12 listopada, co na nim będzie omawiane.

"Jest duża różnica we współpracy (red. Kancelarii Prezydenta z MSZ) w kwestii polityki zagranicznej i polityki europejskiej, którą prowadził w rządzie minister Trzaskowski i w której była rzeczywiście blokada przez ostatnie miesiące"- przyznał Krzysztof Szczerski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVN24, IAR wcześniejsze/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~roth
Bardzo dobrze wyjaśnia Pan Szczerski. A niech mi ktoś powie dlaczego Kopacz nie wysyła szefa MSW na oficjalne spotkanie szefów MSW 10 listopada? Reżimowe media jakoś nie widzą problemu że Polski stołek wtedy będzie pusty? Przecież to najpierw szefowie MSW ustalają porozumienia i ścierają poglądy w sprawie ilości przyjęcia Bardzo dobrze wyjaśnia Pan Szczerski. A niech mi ktoś powie dlaczego Kopacz nie wysyła szefa MSW na oficjalne spotkanie szefów MSW 10 listopada? Reżimowe media jakoś nie widzą problemu że Polski stołek wtedy będzie pusty? Przecież to najpierw szefowie MSW ustalają porozumienia i ścierają poglądy w sprawie ilości przyjęcia islamistów i jakiegoś pomysłu na rozwiązanie tego problemu który zgotowała nam Makrelowa? A dlaczego też sama Kopacz nie wybiera się na OFICJALNY znany właśnie od wielu miesięcy szczyt 11 listopada EU-Afryka? To właśnie wtedy będą poruszane najistotniejsze kwestie związane z imigrantami z Afryki północnej. To wtedy też nie ma problemu że będzie puste krzesło i Kopacz nie będzie na oficjalnym szczycie? Dopiero jest problem jak Kopacz sama nie chce jechać i mówi że to Prezydent ma pojechać na nieoficjalny szczyt 12 listopada zwołany złośliwie przez Tuska kilka dni temu??? I to ma być wina Prezydenta?
~WL
Szanuję Twoją opinię, ale weźcie na wstrzymanie z tym "reżimem" i "reżimowym".
Jak będzie prawdziwy reżim to zabraknie określeń.
~roth odpowiada ~WL
Dziękuję za uwagę, ale pozwól że wytłumaczę Ci dlaczego tak je nazywam.
Niestety nie jestem w stanie inaczej nazwać tego co dzieje się w TVN - ale ich pal licho - wiadomo jaki maja rodowód i dlaczego tak zajadle walczą z nowym Polskim rządem PiS i patriotyczno-narodową większością w społeczeństwie. Nie mogę
Dziękuję za uwagę, ale pozwól że wytłumaczę Ci dlaczego tak je nazywam.
Niestety nie jestem w stanie inaczej nazwać tego co dzieje się w TVN - ale ich pal licho - wiadomo jaki maja rodowód i dlaczego tak zajadle walczą z nowym Polskim rządem PiS i patriotyczno-narodową większością w społeczeństwie. Nie mogę zdzierżyć tego co dzieje się ponoć w publicznej, naszej Polskiej telewizji TVP, zwłaszcza w TVP Info, która jest wręcz anty-Polska bo reprezentuje interesy raczej nie Polskie. Dlaczego TVP Info tak bezkrytycznie popierała i prezentowała Bronisława Komorowskiego, dlaczego tak dużym wsparciem TVP a zwłaszcza TVP Info cieszyła się i wciąż cieszy tylko i wyłącznie PO - w której to telewizji nie można usłyszeć pół zdania krytyki na PO która przez 8 lat była anty-obywatelska i anty-społeczna, nie dotrzymywała obietnic wyborczych, mataczyła przy aferach które wyszły na jaw, nie rozliczała z tego co PO mówiło, obiecywało i zapowiadało. A jednocześnie ta sama TVP Info (ponoć publiczna i Polska narodowa) od pierwszych dni atakuje wybranego większością narodu Polskiego Prezydenta Andrzeja Dudę, dlaczego próbuje go ośmieszyć i pomniejszyć jego ważne międzynarodowe dokonania, dlaczego próbuje już rozliczać nie istniejący jeszcze nowy rząd PiS i powątpiewać we wszystko co zapowiedział nie robiąc tego wcale po 8 latach PO o czym pisałem wcześniej? Z tego właśnie powodu zanim coś się nie zmieni w TVP Info i TVN to nie zamierzam zrezygnować z nazywania ich telewizjami reżimowymi. Bo widać że za takim przekazem ktoś stoi, to nie przypadek, to nie zwidy, każdy kto choć na chwile przełączy się na te stacje od razu czuje ten negatywny przekaz.
~Darek6490
I ciekawe co tym uporem Szanowny Pan Prezydent Wszystkich Polaków ugra miał łączyć a nie dzielić i narażać Nas na pośmiewisko w Europie. Jak widać wojna dalej trwa a ty zwykły Obywatelu musisz w tym Kraju żyć , teraz już wiem dlaczego Pan Prezydent nie zachęcał do powrotu naszych rodaków z zagranicy !!!
~lel
proponuję ciągnąć przedstawienie dalej - teraz scena z wyborem przedstawiciela Polski: PO będzie chciała prosić Czechy a PiS Węgry.
~lel
jeżeli obie strony się postarają to Czechy na Węgry zamienią się rolami na Malcie w momencie podania się do dymisji Kopacz !!! To oczywiście jest wykluczone więc już teraz należy to przedyskutować wykazując się dalekowzrocznością !
~rer
Spór dla sporu. Jak cały PIS i PO. Kłótnia, swada, złośliwość, pomówienie motorem ich bezsensownej polityki.
~bumbum
PIS jest za sprowadzaniem uchodźców, ale przed ciemnym ludem musi grać "nacjonalistow" i "eurosceptyków". Dzięki nieobecności na Malcie nie będą pisiaczki musiały się jasno deklarować. Socjotechnika dla biedy umysłowej.
~Dżejms
Lepiej niech okazję łapie Kopacz - leci i nie wraca...niech immuniniu sobie załatwia bo niebawem będzie za późno. Przynjmniej powinno tak być.
~ziutek
jak na razie to Kamiński załatwia sobie immunitet

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki