REKLAMA

Szczepionki dla najuboższych państw. Bank Światowy da 2 mld USD na zakup i dystrybucję

2021-04-21 13:24
publikacja
2021-04-21 13:24
Szczepionki dla najuboższych państw. Bank Światowy da 2 mld USD na zakup i dystrybucję
Szczepionki dla najuboższych państw. Bank Światowy da 2 mld USD na zakup i dystrybucję
fot. Agustin Marcarian / / Reuters

Bank Światowy zatwierdził 2 mld USD na zakup i dystrybucję szczepionek dla 17 krajów rozwijających. Pakiety finansowe dla tych państw, które odczuwają skutki szoku gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa, są wypłacane na warunkach "grantowych lub wysoce preferencyjnych".

Bank Światowy spodziewa się, że do połowy roku wesprze 50 krajów kwotą 4 mld USD na szczepionki przeciwko Covid-19. Finansowanie to jest częścią puli 12 mld USD, która w ciągu 24 miesięcy ma zostać przeznaczona dla krajów rozwijających się na zakup i wprowadzenie szczepionek oraz wzmocnienie ich systemów szczepień. W przypadku krajów uboższych finansowanie odbywa się na zasadzie dotacji lub na warunkach wysoce preferencyjnych – podała we wtorek w komunikacie ta międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Waszyngtonie.

Finansowanie w wysokości 2 mld USD wspiera szczepienia w Afganistanie, Bangladeszu, na Wyspach Zielonego Przylądka, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ekwadorze, Salwadorze, Eswatini, Etiopii, Gambii, Hondurasie, Libanie, Mongolii, Nepalu, Filipinach, Rwandzie, Tadżykistanie i Tunezji.

"Dostęp do szczepionek jest kluczem do zmiany przebiegu pandemii i pomocy krajom w odbudowaniu się" - powiedział prezes BŚ David Malpass. - Nasze programy pomagają krajom rozwijającym się reagować na kryzys zdrowotny i dysponować finansowaniem na szczepionki".

"W sytuacji, gdy świat próbuje przeprowadzić największą akcję szczepień w historii, podkreśliliśmy potrzebę, aby kraje posiadające nadwyżki zapasów szczepionek uwolniły je jak najszybciej i aby zobowiązania finansowe wobec (programu) COVAX zostały zrealizowane" - dodał Malpass.

Jak wskazano w komunikacie, pakiet finansowania szczepionek przez BŚ został zaprojektowany tak, aby był elastyczny. Może być wykorzystany przez kraje do zakupu dawek szczepionek poprzez COVAX lub w innych źródłach. Może również finansować inne kluczowe działania związane z wdrożeniem i wzmocnieniem systemu opieki zdrowotnej, takie jak np. zaopatrzenie medyczne, sprzęt ochrony osobistej, szkolenia pracowników służby zdrowia, systemy danych oraz kampanie informacyjne, które są kluczowe dla zapewnienia akceptacji szczepień. (PAP)

cyk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zenonn
Szczepionki na SARS-CoV-2 dla biednych krajów?
Biedota nie podróżuje. Organizm biedaka sam musi się obronić przed chorobami.
Oprócz SARS-CoV-2 jest jeszcze mnóstwo zarazków, którymi media się nie branzlują codziennie.
O co chodzi?
Jak nie wiadomo o co chodzi,....
katzpodola
Bank Swiatowy czyli Żydzi jeszcze nic za darmo nikomu nie dali. Oj będą spłacać oni i ich wnuki. Wydoją ich do ostatniej kropli krwi
abcx
Nie "da" tylko "pożyczy" - zupełnie tak jak w tym kawale że na placu czerwonym w Moskwie rozdają samochody - tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym, tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną ;)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki