REKLAMA

Szczepionka przeciw HPV dla 12-latek za darmo

2021-07-12 07:04
publikacja
2021-07-12 07:04
Szczepionka przeciw HPV dla 12-latek za darmo
Szczepionka przeciw HPV dla 12-latek za darmo
fot. CHRISTIAN HARTMANN / / Reuters

Szczepionka przeciw HPV dla 12-latek ma być za darmo. Do kalendarza szczepień miałaby wejść od przyszłego rok. Dla reszty nastolatków byłaby dostępna w aptece na receptę, ale z częściową refundacją - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta wskazuje, że problemem może okazać się dostępność preparatu. "Firmy mówią wprost: jest to towar deficytowy, a pierwszeństwo mają te państwa, które już od dawna kupują szczepionkę dla swoich obywateli" - czytamy.

Dziennik zwraca uwagę, że w Polsce szczepienia przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka, który może prowadzić do raka szyjki macicy) co prawda znajdują się w wykazie szczepień zalecanych szczególnie osobom przed inicjacją seksualną, ale nie są finansowane.

Jak wynika z informacji "DGP", resort zdrowia chce to zmienić i planuje pod koniec roku ogłosić przetarg na szczepionkę. Wygrana firma miałaby dostarczyć preparat, który byłby dostępny bezpłatnie dla 12-letnich dziewczynek.

Gazeta podkreśla, że po raz pierwszy szczepionka, choć znalazłaby się w kalendarzu szczepień finansowanych w całości przez państwo, byłaby nieobowiązkowa.

"Dla reszty dzieci (dokładne kryteria wiekowe nie są jeszcze ustalone) można byłoby ją kupić w aptece z częściową refundacją ze strony państwa (prawdopodobnie 50 proc.). To także jest nowość. Obecnie w takim trybie oferuje się tylko szczepienie przeciw grypie, i to głównie dla seniorów. Inne szczepienia są albo za darmo w ramach kalendarza szczepień obowiązkowych, albo odpłatne w 100 proc" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".(PAP)

kkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki