REKLAMA

Szczepionka Pfizera na Covid-19 najwcześniej w trzecim tygodniu listopada

2020-10-17 02:26
publikacja
2020-10-17 02:26
fot. Mike Mareen / Shutterstock

Koncern farmaceutyczny Pfizer przed trzecim tygodniem listopada nie będzie ubiegał się o zgodę na dystrybucję szczepionki przeciwko koronawirusowi. Pierwsze dawki szczepionki tej firmy nie będą wiec dostępne przed wyborami w USA.

Termin wejścia na rynek w pierwszej połowie listopada wykluczył w piątek szef Pfizera doktor Albert Bourla. Jego firma pod koniec października dysponować będzie wstępnymi danymi testów klinicznych. Proces potwierdzania bezpieczeństwa szczepionki trwać ma jednak co najmniej do drugiej połowy listopada.

Dziennik "New York Times" zauważa, że piątkowa deklaracja Pfizera to zmiana w dotychczasowym przekazie koncernu. Wcześniej Bourla mówił o możliwym otrzymaniu specjalnego zezwolenia na dystrybucję szczepionki pod koniec października.

Pfizer jest jedną z czterech amerykańskich firm prowadzących w USA testy kliniczne potencjalnej szczepionki na koronawirusa. Dotychczas informowała o najbardziej ambitnych terminach. Jej konkurenci – firmy Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson - ogłosiły, że prawdopodobny termin uzyskania przez nie zielonego światła na ich szczepionki to koniec roku.

Wokół tego kiedy Amerykanie będą mogli się zaszczepić panuje wiele niepewności. Firmy muszą pokonać wiele przeszkód zanim otrzymają zgodę ze strony odpowiedniej agencji rządowej.

Już w październiku możliwe jest wyprodukowanie i zmagazynowanie w USA kilku milionów dawek szczepionek. Nie oznacza to jednak, że będą one dopuszczone na rynek. Firmy farmaceutyczne produkują szczepionki jeszcze przed zakończeniem testów klinicznych w nadziei, że ich preparaty otrzymają specjalne zezwolenie od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA).

Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez epidemię krajem świata. Jak podaje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore, śmierć z powodu Covid-19 poniosło już ponad 218 tys. Amerykanów, a testy na Covid-19 dały wynik pozytywny w ponad 8 mln przypadków. Główny epidemiolog kraju Anthony Fauci od wiosny apeluje o noszenie maseczek oraz zachowywanie dystansu.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
harrytracz
To oznacza że mają jeszcze trochę czasu na zastraszanie społeczeństwa wirusem i dowalenie obostrzeniami by obywatele mający dosyć pandemii i życia w strachu sami rzucili się na tą szczepionkę. Nawet nie będzie potrzeby jej reklamowania. Zesrani ze strachu covidowcy zapłacą każde pieniądze by móc polecieć za granicę To oznacza że mają jeszcze trochę czasu na zastraszanie społeczeństwa wirusem i dowalenie obostrzeniami by obywatele mający dosyć pandemii i życia w strachu sami rzucili się na tą szczepionkę. Nawet nie będzie potrzeby jej reklamowania. Zesrani ze strachu covidowcy zapłacą każde pieniądze by móc polecieć za granicę na wakcje ze szczepionkowym paszportem i aplikacja szpiegującą.
Tak dla przypomnienia niedawno był tekst z wypowiedzią WHO która sugerowała pracę nad szczepionką globalnie a nie każdy kraj osobno. Słowem: by pieniążki na niepotrzebną szczepionkę płyneły do jednego beneficjenta.
atx
ja tylko tyle "największa firma farmaceutyczna świata, międzynarodowy koncern z siedzibą w Nowym Jorku. Założona w 1849 roku przez Amerykanów NIEMIECKIEGO pochodzenia"
sieg heil!
darius19
tak jak tow."ajwaj"-rosyjski troll komentujacy na tym portalu.Zachwalal rosyjska szczepionke.Na zapytania czy juz na sobie wyprobowal - brak odpowiedzi :-o
_jasko
A Duda tak się cieszył i tak się chwalił po powrocie z Ameryki.
Prezydent USA Donald Trump powiedział podczas tej wizyty, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa. "Pracujemy nad nią bardzo mocno; być może czeka nas wkrótce piękna niespodzianka" - mówił.
grab
And so China won World War III.:(

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki