Szczepienia jednym z warunków przyjęcia dzieci do żłobków we Wrocławiu

1 stycznia weszła w życie uchwała Rady Miejskiej Wrocławia, mówiąca o tym, że do miejskich żłobków przyjmowane będę jedynie dzieci mające obowiązkowe szczepienia ochronne. Nowe regulacje mają chronić zdrowie dzieci, w tym tych, które ze względów medycznych nie mogą być zaszczepione.

(Pexels)

Rada Miejska Wrocławia w lipcu ubiegłego roku przyjęła uchwałę, która wskazuje, że szczepienia będą jednym z warunków przyjęcia dzieci do wrocławskich żłobków.

Zapisano w niej, że do żłobka we Wrocławiu przyjmowane są dzieci, które ukończył co najmniej 20. tydzień życia, mieszkają we Wrocławiu i mają obowiązkowe szczepienia ochronne. Jeżeli dziecko ma przeciwwskazania do szczepień, to jego rodzic lub opiekun zobligowany jest do przedstawienia zaświadczenia o tym od lekarza pediatry.

Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Joanna Nyczak podkreśliła, że uchwala ma praktyczny i edukacyjny wymiar.

"Jako miasto dajemy sygnał, ze zdrowie publiczne, wysoka wyszczepialność są dla nas ważne, bo dbamy o zdrowie wszystkich mieszkańców. To dodatkowe narzędzie z korzyścią dla tych dzieci, które – ze względu na stan zdrowia – nie mogą być szczepione. W ten sposób również ograniczamy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, o których już zapomnieliśmy" – podkreśliła Nyczak.

Dokumentem potwierdzającym wykonanie obowiązkowych szczepień ochronnych jest książeczka szczepień. Od 1 stycznia 2020 r. rodzice lub opiekunowie dziecka mają obowiązek złożyć ją wraz z innymi dokumentami po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu dziecka do żłobka.

Jak podał w piątek wrocławski magistrat, nowe regulacje dotyczą żłobków miejskich i dofinansowanych przez miasto. We Wrocławiu jest ponad 6,8 tys. miejsc w żłobkach, z czego 5346 to miejsca, które będą finansowane lub dofinansowane przez miasto.(PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ joz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 fakpejsy

Czego boja sie zaszczepieni?

! Odpowiedz
38 5 kris74keh

Brawo. Nieszczepione dzieci to bomba epidemiologiczna.Ileż chorób praktycznie zniknęło, bo się szczepimy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne